Im Restaurant: Eine Geschichte aus dem Bauch der Moderne
Wiedźminka

Wciągająca jak thriller, rzetelna jak encyklopedia, "W restauracji" to książka dla wszystkich, którzy lubią jeść, ale jeszcze bardziej lubią wiedzieć. W restauracjach nigdy nie chodzi wyłącznie o jedzenie. Bywanie w restauracjach to sposób na okazanie statusu i zrealizowanie celów niemających nic wspólnego z zaspokojeniem głodu. Restauracje są lustrem, w którym przegląda się dane społeczeństwo...

W restauracjach nigdy nie chodzi wyłącznie o jedzenie. Bywanie w restauracjach to sposób na okazanie statusu i zrealizowanie celów niemających nic wspólnego z zaspokojeniem głodu. Restauracje są lustrem, w którym przegląda się dane społeczeństwo i dana epoka, i jako takie od początku XX wieku były obiektem zainteresowania socjologów i psychologów. Książka jest fabularyzowanym dokumentem z wartką akcją, opowiadającym o eksperymencie z pogranicza kulturoznawstwa i socjologii. Wyjaśnia, w jaki sposób to, co dzieje się w kuchni i na zmywaku, jest powiązane z przemianami zachodzącymi w życiu społecznym. Pokazuje proces, jaki przeszedł biznes restauracyjny od wykwintnych restauracji francuskich, przez amerykańskie fast foody, po najbardziej nowatorskie lokale kulinarne dzisiejszych czasów. Książka jest okraszona anegdotami o słynnych restauratorach i słynnych bywalcach – takich jak Simone de Beauvoir, George Orwell, Elvis Presley, Marcel Proust i in.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1547/W-restauracji

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Barbara J-C | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Blog: http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/
Instagram: https://www.instagram.com/bjcczyta/
Facebook: https://www.facebook.com/bjcczyta/?ref=bookmarks

***************************************************************

Fragment opinii - W książce znajdziemy pełno dziwnych tekstów, które nie budują jednej, zgranej całości. Panuje tutaj totalny chaos. Bohaterów - o ile można tak nazwać te osoby - mamy tu wielu - chyba w za każdym razem jest ktoś inny - chyba, bo ciężko się w tym połapać. Wiecie nawet nie mogę napisać, że to fajna historia opisana przez kogoś kto to przeżył. Taka scenka z pracy w gastronomi. Wygląda to trochę jak wycinki z gazet, różnych gazet i poprzyklejane pod jednym hasłem - restauracja. Takie jak w biurze detektywa lub na ścianie psychofana ;)

***************************************************************

Link do całości opinii: https://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/2018/08/w-restauracji-christoph-ribbat.html#more

Tina | 2018-01-26

W RESTAURACJI to książka napisana przez profesora amerykanistyki, mającego bogaty, pełen podróży życiorys, a obecnie wykładającego na uniwersytecie w Paderborn, w Niemczech.Jest to człowiek przyzwyczajony do występów przed większą publiką, otwarty na świat i ludzi, co można zauważyć oglądając w TV relacje z jego prezentacji książki na wieczorach autorskich, lub samodzielnie uczestnicząc w jednym z takich spotkań. Miałam okazję widzieć prof. Ribbat na żywo przy okazji premiery innego z jego dzieł i zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

Tym bardziej oczekiwałam, że jego robiąca furorę w Niemczech publikacja, zachwyci mnie, zaczaruje i nie pozwoli o sobie zapomnieć.
Wszystkie znaczące niemieckie gazety opublikowały w 2016 r. recenzję
W RESTAURACJI. Większość z nich była poztytywna, kilku krytyków wyraziło się jednak negatywnie o koncepcji i budowie tej popularnonaukowej książki, w której same przypisy zajmują ok. 50 stron(sic!!!). Oczywiście, dzięki temu zabiegowi, czytelnik może...

Gahanova | 2018-04-01
Przeczytana: 31 marca 2018