W restauracji

Media Rodzina
2017-11-08
2017-11-08
Emilia Kledzik
kulinaria restauracja powieść kultura i antropologia

Książka zapowiadała się świetnie, ale niestety wyszło jak wyszło. Jak na tak krótką pozycję, znajdziemy tu mnóstwo informacji i o ile to może być plus, tak sposób w jaki te informacje zostały przekazane nie jest porywający. Raczej ciężki i męczący. Trudno było mi dobrnąć do końca, nie jestem fanką tak porozrzucanej wiedzy. Niewiele z tego zapamiętałam, a szkoda, bo temat jest naprawdę ciekawy.

Zabierając się do tego tytułu dysponowałem dużymi pokładami nadziei. Nieco rozczarowałem się stylem jakim książka prowadzi czytelnika. Podzielone i przemieszane rozdziały sprawiły, że traciłem przyjemność z czytania przez nadmiar informacji i pomieszanie tych informacji. Wielkie uznanie należy się autorowi za przetworzenie tak ogromnej masy faktów i zamknięcie ich w jednej książce i jeszcze opisanie ich w formie opowiadań. Opowiadania są bardzo ciekawe, jednak według mnie, rozłożenie je na części jest niekonieczne dobrym rozwiązaniem. Dla zainteresowanych historią międzynarodowej kuchni jest to świetny tytuł. Miłośnik powieści obyczajowej może dłużej przechodzić przez lekturę.

wynudziłam się potwornie, co jest zaskakujące, bo temat uwielbiam. Doceniam wiedze autora, i tylko dlatego taka wysoka ocena. Jednak robienie z tego pseudofabularnych historyjek..dla mnie kompletnie nietrafione.

Miałam chrapkę na tę książkę już od dawna. Kiedy w końcu udało mi się ją zakupić, pozwoliłam jej leżeć na półce i przeciągałam moment rozpoczęcia lektury, by jeszcze większą przyjemność z czytania czerpać...

To, co miało być wykwintną, kilkudaniową ucztą, okazało się... sałatką na przystawkę. I to nieprzyprawioną.

Miszmasz miejsc i bohaterów. Nowe akapity przenoszące nas w coraz to nowe zaplecza kuchenne. Brak jakiejkolwiek refleksji czy oceny zdarzeń. Wszystko to składa się za imponującą ilością przypisów monografię. Nie to jednak zostało czytelnikowi obiecane na okładce i w opisie.

Może się czepiam, może nie mam racji. Może jako osoba od kilkunastu lat związana zawodowo z gastronomią oczekiwałam czegoś lepszego. Rozczarowanie.

Miszmasz miejsc i bohaterów. Nowe akapity przenoszące nas...

Ciekawa książka o roli i postrzeganiu restauracji na przestrzeni wieków. Napisana w naukowy sposób, z wielką ilością przypisów i różnych, ciekawych, historii i faktów z całego świata. W sumie to taki zlepek informacji, podzielony na rozdziały. Można dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy, choć niektóre części czyta się dość ciężko (szczególnie czwartą część),bardziej jak pracę badawczą niż zwyczajną prozę.

Blog: http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/
Instagram: https://www.instagram.com/bjcczyta/
Facebook: https://www.facebook.com/bjcczyta/?ref=bookmarks

***************************************************************

Fragment opinii - W książce znajdziemy pełno dziwnych tekstów, które nie budują jednej, zgranej całości. Panuje tutaj totalny chaos. Bohaterów - o ile można tak nazwać te osoby - mamy tu wielu - chyba w za każdym razem jest ktoś inny - chyba, bo ciężko się w tym połapać. Wiecie nawet nie mogę napisać, że to fajna historia opisana przez kogoś kto to przeżył. Taka scenka z pracy w gastronomi. Wygląda to trochę jak wycinki z gazet, różnych gazet i poprzyklejane pod jednym hasłem - restauracja. Takie jak w biurze detektywa lub na ścianie psychofana ;)

***************************************************************

Link do całości opinii: https://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/2018/08/w-restauracji-christoph-ribbat.html#more

Blog: http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/
Instagram: https://www.instagram.com/bjcczyta/
Facebook: https://www.facebook.com/bjcczyta/?ref=bookmarks

***************************************************************

W RESTAURACJI to książka napisana przez profesora amerykanistyki, mającego bogaty, pełen podróży życiorys, a obecnie wykładającego na uniwersytecie w Paderborn, w Niemczech.Jest to człowiek przyzwyczajony do występów przed większą publiką, otwarty na świat i ludzi, co można zauważyć oglądając w TV relacje z jego prezentacji książki na wieczorach autorskich, lub samodzielnie uczestnicząc w jednym z takich spotkań. Miałam okazję widzieć prof. Ribbat na żywo przy okazji premiery innego z jego dzieł i zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

Tym bardziej oczekiwałam, że jego robiąca furorę w Niemczech publikacja, zachwyci mnie, zaczaruje i nie pozwoli o sobie zapomnieć.
Wszystkie znaczące niemieckie gazety opublikowały w 2016 r. recenzję
W RESTAURACJI. Większość z nich była poztytywna, kilku krytyków wyraziło się jednak negatywnie o koncepcji i budowie tej popularnonaukowej książki, w której same przypisy zajmują ok. 50 stron(sic!!!). Oczywiście, dzięki temu zabiegowi, czytelnik może samodzielnie zgłębić interesującą go tematykę i sięgnąć do obcojęzycznych źródeł. Oceniam te rozbudowane przypisy, z mojego subiektywnego punktu widzenia, jako jeden z walorów książki. Niestety sam układ poszczególnych rozdziałów jest na tyle chaotyczny, że skacząc z tematu na temat, często traciłam wątek. W RESTAURACJI jest bowiem zbiorem luźnych krótszych lub dłuższych, blizej niepowiązanych ze sobą tekstów, opowiadających co prawda podobne historie, ale z różnej perspektywy i przez różne osoby.

Sam pomysł na książkę o wpływie sztuki kulinarnej na nowoczesne i postnowoczesne społeczeństwo jest bardzo interesujący. Z tego powodu chciałam jak najszybciej zdobyć i przeczytać tą, wydaną w listopadzie 2017 w polskim przekładzie, publikację. W oryginale czytałam jedynie niewielkie fragmenty i ostatecznie nie kupiłam ani wersji papierowej, ani MOBI, ani audiobooka, ponieważ na moim stosiku zalega wystarczająco dużo innych, mających pierwszeństwo pozycji.

Odniosłam wrażenie, że z powodu dużej ilości materiałów na badany przez prof. Ribbat temat, miał on problemy z selekcją i decyzją, które teksty i przemyślenia włączyć do książki, a które nie. Uważny czytelnik zauważy również, że ma on swoich faworytów, których wypowiedzi pojawiają się we wszystkich rozdziałach.

Polecam książkę miłośnikom socjologii oraz historii z tłem kulinarnym. Jest to wspaniała, choć momentami męcząca (z powodu wielkiego nagromadzenia faktów) opowieść o tym, że restauracja to nie tylko miejsce, w którym się jada, lecz miejsce gdzie tworzona jest historia.

• Do kupienia
  • Posiadam 📚🏠