Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej.

Okładka książki Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej. Amy Korst
Okładka książki Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej.
Amy Korst Wydawnictwo: Vivante poradniki
poradniki
The zero-waste lifestyle: Live Well by Throwing Away Less
Vivante
2017-11-02
2017-11-02
Maciej Lorenc
styl życia ekologia oszczędności odpady

W czasach unikania odpowiedzialności za cokolwiek, autorka książki słusznie punktuje, że każdy nasz wybór ma znaczenie, i że każdy z nas może coś zrobić dla świata :)
I chociaż "Styl życia zero waste" opiera się zdecydowanie o amerykańskie realia i wiele informacji ma zastosowanie tylko tam - to znajdziemy tu też uniwersalne porady, przepisy i rozwiązania jak sensownie ograniczyć śmieci w naszym życiu. Książka inspirująca, polecam!

Zbyt amerykańskie...

Zbyt amerykańskie...

Bardzo szczegółowy opis zmiany!!! Bezpieczne przeprowadzenie za rękę przez autorkę przez cały proces „oszczędzania śmieci” - jedynym minusem jest to, ze bazuje na amerykańskich standardach które niestety nijak się maja do naszej rzeczywistości - mimo to super

Poradnik dotyczący tego jak mniej śmiecić, skupiający się na kilku kluczowych kwestiach. Pierwszą jest unikanie niektórych śmieci, zastąpienie opakowań nieprzetwarzalnych innymi. Kolejna to ponowne użycie produków w innym celu. Na końcu zaś recykling. Amy Korst pomaga nam zerknąć do śmietników w każdym pomieszczeniu i znaleźć bezśmieciowe odpowiedniki obecnych odpadków.

Zdecydowanym plusem książki jest ukazany wacharz alternatywnych możliwości o których nie myślimy w codziennych wyborach. Biodegradowalne patyczki do uszu, pieluchy wielorazowe, kubeczki menstruacyjne itd. Poznajemy również nieoczywiste zasady kompostowania np. kłaczków z włosów bądź lateksowych prezerwatyw.

Minusem jest to, że książka jest adresowana do amerykańskich odbiorców. Tym samym wiele przykładów alternatyw produktów spożywczych nie ma odzwierciedlenia w Polsce. Lista z produktami też nieoczywista m.in hot dogi, hamburgery, całe indyki, wymieniane jako te z codzienej listy zakupów. Podobnie wyglada sprawa z organizacjami promujacymi recykling ,ustawami, amerykańskimi świętami. Jakby nie było wartościowa pozycja.

Książka napisana przez Amerykankę, żyjącą w amerykańskich realiach i do nich się odnoszącą. Mimo to książka przyniesie wiele ciekawych informacji, propozycji, rozwiązań także dla nas, żyjących w europejskiej rzeczywistości. Książkę naprawdę warto przeczytać. Amy Korst wyjaśnia na czym polega recykling i dlaczego lepiej kupować mniej niż kupować towar w opakowaniach poddawanych potem recyklingowi. Tłumaczy, które materiały można poddać recyklingowi i dlaczego z niektórych powinniśmy zrezygnować. Do tego wciąż zachęca do tego, by szukać własnych rozwiązań,które będą możliwe do zrealizowania w miejscowości, w której mieszkamy. Zdrowy rozsądek to na pewno mocna strona i autorki, i książki. Mniej gwiazdek za "ameryakńskość" książki.

Bardzo dobra dla osób początkujących, dla mnie już nie. Wiele z tego, co napisała autorka, wiedziałam. Jeszcze więcej nie przystawało do moich realiów. Amerykanie konsumują tak dużo, że mój punkt wyjścia jest w takiej skali bardzo ekologiczny. Chyba lepiej sięgnąć po książkę Kasi Wągrowskiej na ten sam temat.

Jeśli wiesz, po co chcesz zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, dzięki tej książce będziesz wiedział lub wiedziała - jak. Nie musisz nikomu niczego udowadniać, upychając swoje śmieci w słoiku i odmawiając sobie wszystkiego. Możesz zmienić kilka drobnych nawyków, bo w sumie liczy się każdy śmieć mniej. :) Ja po lekturze tej książki zrobiłam listę 17 rzeczy, które chcę zmienić dla środowiska w ciągu najbliższego roku. Może nieco inaczej patrzę na listę zakupów, ale w paranoje nie popadłam. Ta książka to zrównoważony głos w idei "zero waste bez spiny". :)

Całkiem sensownie i merytorycznie napisana. Niestety, mocno zakorzeniona w amerykańskich realiach zwłaszcza jeśli chodzi o zasady recyclingu. Chętnie przeczytałabym coś na podobnym poziomie osadzone w naszych warunkach.

Inspirująca, choć trzeba pamiętać, że w Polsce wygląda to nieco inaczej. Mimo to, warto zacząć. Zasady podane są w świetnej do przyswojenia formie. Aż by się chciało, by przeczytało to jak najwięcej osób.

Dla mnie jedna z lepszych książek w tej tematyce.

Dla mnie jedna z lepszych książek w tej tematyce.

• Poradniki
  • Ekologia

Dodaj cytat z książki Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej.