Miłość w stanie wyższej konieczności

Okładka książki Miłość w stanie wyższej konieczności Krystyna Lubelska
Okładka książki Miłość w stanie wyższej konieczności
Krystyna Lubelska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Z Żurawiem literatura piękna
Z Żurawiem
Prószyński i S-ka
2004-01-01
2004-01-01
Miłość wyższa konieczność

Książka niestety mnie nie wciągnęła

Książka niestety mnie nie wciągnęła

Lubię kiedy książki kończą się niezakończoną historią czy też nową przygodą. Wtedy wiem, że autor daje mi możliwość rozmyślania nad tym co się stanie z głównymi bohaterami. Daje mi możliwość życia tą opowieścią jeszcze chociaż kilka godzin, chociaż kilka dni po przeczytaniu. Opowieść pokazuje nam, jak bardzo w naszym życiu pragniemy drugiego człowieka, chociażby na chwilę i jak wielkimi jesteśmy egoistami. Życie zakręca koło, każdy zna każdego i do każdego dojdzie karma.

Było trudno, ale dobrnęłam do końca. Książka bardzo nudna, w zasadzie nie ma żadnej akcji. Nie byłoby to wadą, gdyby rekompensowały to inne walory powieści, tych jednak nie znalazłam. Jak napisałam, nie jest to powieść akcji, nie ma też żadnego obrazu sytuacji politycznej czy gospodarczej- chociaż tutaj Lubelska zmarnowała ogromny potencjał, nie jest to też pokaz świetnie wykreowanych bohaterów. Kobiety wykrojone są według jednego wzorca, mężczyźni też niezbyt ciekawi, a już Jim to chyba najbardziej irytujący i niesympatyczny bohater, jakiego spotkałam w ciągu kilku ostatnich lat podczas lektury książek. Wszyscy na wszystko narzekają, wszystko przedstawione jest z beznadziejnego punktu widzenia, zarówno Polska jak i Ameryka nie podobają się autorce, do tego dochodzą niepotrzebne wulgaryzmy. W pewnym momencie pomyślałam, ż mogłaby tu wyjść niezła saga rodzinna, ale i tę możliwość Lubelska zmarnowała.

Nie polecam, a nawet odradzam.

trzymająca w napięciu, realistycznie przedstawiająca rzeczywistość z czasów PRL-lu, a jednocześnie przesiąknięta błyskotliwą narracją autorki - zawodowej dziennikarki, momentami brutalna, ale też dająca pogląd na życie i trudne wybory tamtych czasów. porywająca.

Trochę sztuczna, mam wrażenie, że niektóre sytuacje wymyślane były na siłę. I zakończenie właściwie nijakie, jakby autorka za szybko chciała skończyć książkę.
To może teraz coś dobrego... Jednak nie. Książka na jedno popołudnie.

To może teraz coś dobrego... Jednak nie. Książka na jedno popołudnie.

Trochę na tak, trochę na nie. Kilka sytuacji intrygujących, jednak są i takie wymuszone.

taka sobie.

taka sobie.

• Domowa biblioteczka
  • Literatura na obcasach
  • Do wymiany
  • Sprzedam/wymienię
  • 2010

Dodaj cytat z książki Miłość w stanie wyższej konieczności