Miłość w stanie wyższej konieczności

Seria: Z Żurawiem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka

Do Warszawy stanu wojennego przyjeżdżają, w poszukiwaniu przygody, dwaj kumple z Ameryki. Zarówno oni, jak i ich polscy rówieśnicy zapłacą cenę za lekcję przyśpieszonego dojrzewania. Czy dla przybyszów z wolnego świata będzie ona tak samo boleśnie wysoka, jak dla zakładników stanu wyższej konieczności z kraju nad Wisłą? „Miłość w stanie wyższej konieczności” jest opowieścią o przyjaźni, rodzinie, miłości, ale jest także historią ponurych przypadków, paskudnych postępków i kłamstwa. Bohaterowie książki wikłają się w ich sieć nie tyle z własnej woli, ile z przyczyn od nich niezależnych.
Krystyna Lubelska przywróciła mi wiarę, że w Polsce może powstać prawdziwa soczysta powieść z krwi i kości, a nie z dumania przy biurku; powieść, która doskonale się czyta, opowiada o rzeczach najważniejszych w życiu, trzyma się realiów, ma zaskakującą akcję, wiarygodne emocje, ciekawe myśli i... sens. Jacek Żakowski Polityka.
Jako Polacy jesteśmy adorowani przez świat jedynie w bardzo określonych momentach swoich dziejów; pech chce, że dla nas najgorszych. Jednym z nich był stan wojenny. Piękne i dumne konspiratorki oraz nieustraszeni mężczyźni ukrywający się w każdej kawalerce; łączące ich tajemnice nie do zgłębienia dla cudzoziemca; podnoszące poziom adrenaliny, krążące wokół rozjuszone bestie z SB - wszyscy żyjący jak w malignie. To przecież stan bliski zakochania. Michał Ogórek

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

gwiazdka | 2015-03-13
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2015

Było trudno, ale dobrnęłam do końca. Książka bardzo nudna, w zasadzie nie ma żadnej akcji. Nie byłoby to wadą, gdyby rekompensowały to inne walory powieści, tych jednak nie znalazłam. Jak napisałam, nie jest to powieść akcji, nie ma też żadnego obrazu sytuacji politycznej czy gospodarczej- chociaż tutaj Lubelska zmarnowała ogromny potencjał, nie jest to też pokaz świetnie wykreowanych bohaterów. Kobiety wykrojone są według jednego wzorca, mężczyźni też niezbyt ciekawi, a już Jim to chyba najbardziej irytujący i niesympatyczny bohater, jakiego spotkałam w ciągu kilku ostatnich lat podczas lektury książek. Wszyscy na wszystko narzekają, wszystko przedstawione jest z beznadziejnego punktu widzenia, zarówno Polska jak i Ameryka nie podobają się autorce, do tego dochodzą niepotrzebne wulgaryzmy. W pewnym momencie pomyślałam, ż mogłaby tu wyjść niezła saga rodzinna, ale i tę możliwość Lubelska zmarnowała.

Nie polecam, a nawet odradzam.

Rosemary | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Lubię kiedy książki kończą się niezakończoną historią czy też nową przygodą. Wtedy wiem, że autor daje mi możliwość rozmyślania nad tym co się stanie z głównymi bohaterami. Daje mi możliwość życia tą opowieścią jeszcze chociaż kilka godzin, chociaż kilka dni po przeczytaniu. Opowieść pokazuje nam, jak bardzo w naszym życiu pragniemy drugiego człowieka, chociażby na chwilę i jak wielkimi jesteśmy egoistami. Życie zakręca koło, każdy zna każdego i do każdego dojdzie karma.

agnes | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Trochę sztuczna, mam wrażenie, że niektóre sytuacje wymyślane były na siłę. I zakończenie właściwie nijakie, jakby autorka za szybko chciała skończyć książkę.
To może teraz coś dobrego... Jednak nie. Książka na jedno popołudnie.

Agata | 2014-01-07

trzymająca w napięciu, realistycznie przedstawiająca rzeczywistość z czasów PRL-lu, a jednocześnie przesiąknięta błyskotliwą narracją autorki - zawodowej dziennikarki, momentami brutalna, ale też dająca pogląd na życie i trudne wybory tamtych czasów. porywająca.

Oliwia | 2012-12-15
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Trochę na tak, trochę na nie. Kilka sytuacji intrygujących, jednak są i takie wymuszone.

Sabina | 2012-11-06

taka sobie.