Wyspa bez dostępu do morza

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-368-2
Nagroda Nobla, kryminał, erotyka
Pistacia

Krystyna Lubelska, znana dziennikarka "Polityki", jest również autorką poczytnych powieści. Najnowsza z nich, "Wyspa bez dostępu do morza", wpisuje się w nurt krytyki cywilizacji medialnej; mamy tu również wątek erotyczno-kryminalny i mnóstwo pobocznych przygód. Tytułowa "Wyspa bez dostępu do morza" ma w treści książki niejako dwie konkretyzacje, po pierwsze chodzi o nazywaną "Wyspą" podmiejską rezydencję noblisty literackiego Aleksandra Santora, po drugie o miejsce zesłania położone na wyspie Moccata, oblanej wielkim jeziorem (a więc i tu "bez dostępu do morza"). Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości, gdy Nagroda Nobla sięga już grubo ponad milion dolarów (nawet ponad dwadzieścia), gdy klonuje się ludzi i gdy wszystkie samochody mają wbudowanego autopilota. Na początek Krystyna Lubelska przedstawia w groteskowym świetle familię noblisty, geniusza literatury, ale i despoty, który w wielkim domu zgromadził całe swe potomstwo oraz wszystkie żony. Nikt z jego bliskich nie musi pracować, ale owszem, jest pewna robota, którą ci ludzie mają do wykonania: jest nią wytrzymywanie kondycji królika doświadczalnego, bo Santor traktuje swych familiantów jako materiał obserwacyjny potrzebny mu przy pisaniu.

[opis wydawcy]

alexis193 | 2014-06-13

Wystawiam ocenę, chociaż nawet nie doczytałam do końca, zrezygnowałam po około 250 stronach. Próbowałam się zmusić, żeby przebrnąć przez tę książkę, ale niestety nie mam w sobie aż tyle samozaparcia. Być może straciłam coś cennego i dalsza część zmieniłaby moją opinię, jednak wszyscy bohaterowie tak strasznie mnie denerwowali, że czytanie tej powieści nie było dla mnie przyjemnością, a pasmem irytacji. Dwie gwiazdki za tytuł, bo bardzo mnie zaintrygował i dlatego podjęłam próbę przeczytania książki, niestety nieudaną.

meryku | 2016-05-20
Przeczytana: 04 maja 2016