Cel Snajpera

Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Znak
American Sniper. The autobiography of the most lethal sniper in U.S. military history

Chris Kyle był chłopakiem z Teksasu, gdy dołączył do SEALsów. Nie trzeba było długo czekać, aby okazało się, że na linii frontu młody kowboj radzi sobie równie dobrze jak na rodeo. W tej pełnej adrenaliny książce, o której mówiły media na całym świecie - od CNN do TVN24 - opowiada o swoim udziale w misji w Iraku i wspólnych akcjach z Polakami z GROM-u.

źródło opisu: Wydawnictwo ZNAK, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kamil17 | 2016-10-31
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Powiem jedno. Powstały film ma się nijak do książki. W książce widać jakim był naprawdę człowiekiem. Miał poniekąd pewne problemy rodzinne, z alkoholem a przede wszystkim z samym sobą. W książce przedstawił siebie jako takiego typowego cwaniaka. W pewnym momencie miałem wrażenie że jest bardziej negatywną postacią niż pozytywną. Opisane zdarzenia z książki to całkiem inne zdarzenia niż te w filmie. Niby podobne a jednak całkiem różne. Osobiście film nie pokazuje tego co On sam zaprezentował w książce. Jak się książka kończy? To pewnie każdy wie;)

jgalka | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Ksiażka pokazuje faceta który lubił zabijać. Całe szczęście że zabijał tych złych, ale jednak. Jeśli szukać pikantnych opisów walk to będziecie zawiedzeni. Jest tu pokazana droga najlepszego snajpera SEALs od wejścia w dorosłe życie po otworzenia prywatnej firmy po zakończeniu udziału w wojnie w Iraku. Zobaczycie jak myślą tacy ludzie, jak się zachowują i jakie mają motywacje do działania. Mną nie wstrząsnęła, przeczytałem z zainteresowaniem, ale żeby bohater zdobył moja sympatię nie mogę powiedzieć.

Paula Piwońska | 2016-10-25
Na półkach: 2015 #52bookchallenge
Przeczytana: 22 stycznia 2015

#7/15
Kolejna książka o twardzielach z SEALs, a właściwie jednym, konkretnym twardzielu – najlepszym, amerykańskim snajperze wszech czasów. Właśnie na jej podstawie powstał wchodzący niedługo do kin „American sniper”. Zaczyna się od mocnego kopniaka, opis pierwszego „śmiertelnego trafienia”, jego jedynego które dosięgło kobietę, wgniata w fotel. Następnie pada seria kolejnych ponad stu pięćdziesięciu. Chris opowiada wszystko tak jak on to zapamiętał, więc momentami ma się wrażenie, że stoimy tuż za nim i bierzemy udział w operacji. Czytając, poznajemy go jako człowieka niezwykle skromnego (często tłumaczy swoje osiągnięcia łutem szczęścia), wojowniczego (zawsze pcha się jako pierwszy), przepełnionego patriotycznym obowiązkiem wobec ojczyzny. Świetna książka ukazująca prawdziwe oblicze współczesnej wojny i ludzi, którym przyszło w niej walczyć. No i w końcu ktoś ogłosił światu, gdzie robi się najlepszą wódkę ever! Polecam nie tylko chłopakom😀

tasia | 2017-06-02
Na półkach: Posiadam

Książka o najlepszym snajperze na swiecie Chrisie Kyle, ktory byl nieuchwytny dla wrogów. Dla wrogow, ale nie dla swoich. Zginął z rąk innego żołnierza rezerwy. Ksiazka wzruszajaca ,smieszna, warta przeczytania. Film, ktory powstal na jej podstawie to ogromny niewypal. Dlatego radze przeczytać książkę.Bo to na jej podstawie zobaczymy, jak Wielkim byl Człowiekiem.

ZgRZyt | 2016-11-24
Przeczytana: 10 listopada 2016

Książeczka spoko. Wszystko co trzeba napisali już o niej moi poprzednicy więc nie będę się rozwodził. W skrócie polecam każdemu, nie tylko miłośnikom militariów.

Prider | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Jeśli ktoś chce poznać najbardziej amerykańskie spojrzenie jakie tylko jest możliwe na wojnę w Iraku, powinien przeczytać tą książkę.

hydra_pl | 2017-07-27

Dla tych, którzy oglądali film - książka lepsza.
Dla tych, którzy nie oglądali filmu - film niezły, ale książka lepsza.

Baqu | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Muszę przyznać iż książka napisana bardzo ciekawe. Krótkie wątki sprawiają, że nie musimy długo czekać na przerwę oraz to, że ciągle napływają nowe informacje i nowe ciekawe historie, które napędzają książkę. Jestem pod wrażeniem jak dobrze została napisana. Dla mnie solidne 8/10.

mietek112 | 2016-11-08
Na półkach: Z 2016 roku
Przeczytana: 04 listopada 2016

No cóż, historia snajpera pisana przez snajpera - o sobie samym. Jak sam pisał o sobie autor - jest on prostym człowiekiem. I tak też pisana jest ta książka. Prostym, jasnym językiem. Czuć to. Ale nie wpływa to na treść, która zawarta jest na stronach tej książki.
Nie wierzcie w opis akcji z GROM-em. Jest o tym może z 3 strony łącznie i nie ma tam opisów akcji, a wspomnienia, że polska jednostka była tam i autor polubił naszych żołnierzy. Trochę mnie to rozczarowało. Sięgnąłem po tę książkę zainspirowany filmem "American sniper", który wyreżyserował Clint Eastwood. Informacja o opisach akcji z GROM-em była dla mnie super dodatkiem.

Co do treści. Dla mnie pomieszanie swego rodzaju zaskoczenia z szokiem i domieszką zrozumienia. W końcu opisuje on swoją pracę. Zresztą sam pisze o tym, że jego zawód to zabijanie. Sam zwraca uwagę na to, iż jeżeli ktoś nie rozumie tego uczucia, tej potrzeby, którą on odczuwał, aby ostatecznie spędzić 4 zmiany w Iraku, to tego nie zrozumie. Zgadzam...

baku2000 | 2016-10-13
Na półkach: Posiadam

Strzelec wyborowy Navy Seals opowiada o misjach w Iraku. Polecam. Niestety Chris Kyle zginął tragicznie postrzelony przez kolegę na strzelnicy.