Sklep z kapeluszami

2009-10-09
2009-10-09
Joanna Nałęcz-Żółtańska
moda kapelusze sklep

Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, jest też bardzo ciepła oraz optymistyczna. Mamy tu kilku bohaterów, których losy są ukazane równoległe i w którymś momencie splatają się ze sobą. Polecam jako fajną wakacyjną lekką opowieść.

Bardzo optymistyczna historia opowiedziana językiem ciepłym i wyjątkowo kojącym:) Lubię od czasu do czasu przeczytać coś tak radosnego, pełnego wiary w dobroć oraz ubranego w pochwałę codzienności - prostego i dającego szczęście życia. Zastanawiam się tylko, czy kiedyś natknę się na powieść, w której negatywnym bohaterem będzie gej lub lesbijka, bo zaczynają mnie już nużyć szablony poprawne politycznie;) Książkę polecam!

Mdłe, słabe i pozbawione polotu - jak kawa za dwa złote z ulicznego automatu.

Pomysł niby ciekawy - młoda dziewczyna, Ellie, przejmuje sklep z kapeluszami po śmierci matki. Ale sposób poprowadzenia tej historii... O bohaterce nawet nie ma czego napisać - jej pomysł na biznes od razu jest sukcesem, ma wspaniałych przyjaciół i kochającą rodzinę, a na koniec wyznaje jej miłość facet, który musiał to zrobić bo był przystojny i pojawił się w pierwszym rozdziale.

Może autorka też doszła do wniosku, że Ellie jest nuda jak jajka na śniadanie i dlatego wprowadziła jeszcze kilka kobiecych postaci? Są to klientki bohaterki głównej, które kupują u niej kapelusze. I wszystko fajnie, gdyby historia ich życia (mniej więcej tak fascynująca jak życie Ellie) była opowiedziana z perspektywy głównego wątku. Ale nie, po prostu nagle narrator przechodzi sobie do innego domu i innej kobiety i pisze co się u niej dzieje. I nie robi tego w jakiś skoordynowany sposób, tylko tak chaotycznie, że rozwala całą narrację.

Braki warsztatowe to jedno, a brak przekazu - drugie. Wszystkie kobiety z tej książki są po prostu głupie, a największą wartość w ich życiu stanowią ciuchy i atrakcyjny wygląd. Nie ważne czy właśnie zostają burmistrzem stolicy, czy stoją na skraju bankructwa, czy ich małżeństwo rozpada się po kilkunastu latach. Najważniejsze to mieć piękny kapelusz!

Z oczywistych względów - nie polecam.

Mdłe, słabe i pozbawione polotu - jak kawa za dwa złote z ulicznego automatu.

Jest to urocza powieść o młodej dziewczynie Ellie, która pracuje jako projektantka w renomowanej firmie. Po śmierci matki musi zdecydować co zrobić z małym sklepikiem w Dublinie. Był on wyłączną własnością i wielkim marzeniem jej mamy i całym dzieciństwem jej samej. Wbrew rozsądkowi;przy tej samej ulicy buduje się wielkie centrum handlowe,kilku sąsiadów polikwidowało już swoje sklepiki,postanawia wyremontować i poprowadzić malutki sklepik z kapeluszami.
Czy jej się uda ? Jak potoczą się dalsze losy Ellie? Wspomnę, że na horyzoncie też jest wątek miłosny..Serdecznie polecam

To dla mnie swoiste didaskalia do Ulissesa Joycea. ;-)

To dla mnie swoiste didaskalia do Ulissesa Joycea. ;-)

Super barwna powieść, która ukazuje tajniki mody i życia w Dublinie. Powieść jest pełna ciepła i życzliwości. Polecam :)

Ellie po smierci ukochanej mamy nie jest latwo. Zostaje jej po matce sklepik z kapeluszami i musi zadecydowac co z nim zrobic. Gdy byla jeszcze dzieckiem matka nauczyla ja jak byc dobra modystka. Zdobyla tez wyksztalcenie w tym kierunku i postanawia zatrzymac sklepik w ktory jej matka wlozyla tyle serca. Okazuje sie ze to jest to czego od zycia chciala bo doskonale jej idzie i ma dobry kontakt ze swoimi klientkami. A do tego poznaje ich ciekawe zycie i z kazdym niepowtarzalnym kapeluszem stworzonym pezez nia jest zwiazana jakas historia. Jest to bardzo ciepla i wciagajaca ksiazka ktora polecam.

Lekka lektura na popołudniowy relaks.
Dla szukających czegoś ambitnego - raczej nie polecam.

Ellie jest sympatyczną bohaterką i jej historia miała szansę stać się wspaniałą. Niestety zabrakło mi tej opowieści wielu elementów, głębszych przemyśleć, charakterystyki relacji między bohaterami lub dokładniejszych rozwinięć sytuacji. Momentami odnosiłam wrażenie, że opowieść staje się bardzo infantylna, choć były to raczej fragmenty.
Całość nie wydaje się zła, ale spodziewałam się czegoś innego.

Lekka lektura na popołudniowy relaks.
Dla szukających czegoś ambitnego - raczej nie polecam.

Nie skrywam iż była to jedna z bardzo niewielu książek, gdy podczas czytania nie potrafiłam przewidzieć dalszego rozwoju wydarzeń.
Niewątpliwe jest to dzieło przeznaczone przede wszystkim dla ludzi darzących sympatią modę oraz tworzenie ubrań, gdyż wtedy to czerpie się radość z czytania.

ckliwa opowiastka, warta przeczytania tylko dla drugoplanowych bohaterów i chęci zobaczenia Dublina z książki - pełnego ciepłych życzliwych ludzi

• Nieprzeczytane
  • Literatura obca
  • Posłane w świat

Dodaj cytat z książki Sklep z kapeluszami