Zgłosuj na książki roku 2017

Nawet o tym nie myśl

Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Cykl: Nawet o tym nie myśl (tom 1)
Wydawnictwo: Feeria Young
Don't Even Think About It
Sophie

To miał być zwykły szkolny dzień: odbębniasz kolejne lekcje, spotykasz się z chłopakiem, gadasz z kimś na przerwie, śmiejesz się z wygłupów kumpla... No, może o tyle nietypowy, że wszyscy obecni tego dnia uczniowie mieli iść na szczepienie przeciw grypie. Nie każdy to lubi, ale takie rzeczy da się przeżyć... A jednak ten dzień zmienił całkiem nasze życie. Bo kiedy słyszysz to, co myśli przyjaciółka, koleżanka z klasy, Twój chłopak, rodzice i nauczyciele, to bywa dość przykre, a kiedy znajomi usłyszą Twoje myśli, to może być katastrofa – przecież część spraw wolisz zostawić dla siebie, jak to, że podkochujesz się w chłopaku koleżanki czy że masz dość swojej przyjaciółki.

A teraz wszyscy już wiedzą, że Tess straciła głowę dla swojego najlepszego kumpla Teddy’ego, że Mackenzie oszukała Coopera, że pielęgniarka była kiedyś striptizerką. I ta wiedza wywraca wszystko do góry nogami.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2016

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Aleksandra | 2016-09-17
Przeczytana: 02 września 2016

Recenzja znajduje się także na blogu zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Mówi się, że lepsza jest najgorsza prawda, niż najpiękniejsze kłamstwo. Ludzie oczekują od swoich rozmówców szczerości, a ci czasem co innego mówią, a zupełnie co innego myślą. I choć rzeczywiście większość osób wolałaby znać prawdę to znajomość myśli otaczających nas ludzi niekoniecznie jest czymś cudownym. A może jednak?

Uczniowie klasy dziesiątej be zostali zaszczepieni przeciwko grypie. Już po otrzymaniu szczepionki zaczęła ich boleć głowa, jednak każdy uznał to za skutek uboczny. Jednak w pewnym momencie zaczęli słyszeć głosy. Nikt nie otwierał ust, a oni wyraźnie słyszeli, że ktoś się odzywa. Ale to nie była rozmowa. To były cudze myśli.

Autorka podjęła niezwykle ciekawy temat. Sam pomysł jest bardzo oryginalny, ja wcześniej nie miałam do czynienia z wątkiem telepatycznym w literaturze.

Pani Mlynowski postanowiła stworzyć narrację zbiorową. Ciekawy, acz trudny zabieg. Nie poznaliśmy całej historii...

Książka dla nastolatek i miałam wrażenie, że przez nastolatkę napisana. Niby zabawna, ale jak na mój gust zbyt chaotyczna. Zbyt wiele głównych postaci, wątków. Pomysł fajny - wykonanie już nie.

Pierwsza część trylogii "Nawet o tym nie myśl" zaskoczyła mnie, jestem bardzo zaskoczona, generalnie nie spodziewałam się, że mnie zachwyci i zaintryguje, ale książka ma coś w sobie.
Jest to historia opowiadająca o nastolatkach uczących się w szkole w gimnazjum to miał być zwykły dzień szkolny, odbębniasz kolejne lekcje, spotykasz się z chłopakiem na przerwie, śmiejesz się.
Uczniowie musieli iść na szczepienie przeciwko grypie, jeden dzień naprawdę zmienił wszystko.
Wszyscy już wiedzą, że Tess zakochana jest w Teddym, a Mackenzie oszukała Coopera.
Książka dostarczyła mi świetnej rozrywki, rozśmieszyła mnie..w skupieniu czytałam, byłam ciekawa co się zdarzy.
Jak dla mnie to bardzo dobra, rewelacyjna książka.

Monika | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Zabrakło mi gwiazdek. Ta ksiazka to poezja. Pochłonęłam powieść w dwa dni. Gdyby nie praca pewnie wystarczyła by doba. Lekka tajemnicza i zaskakująco ludzka fabuła. Czujemy myślimy jesteśmy. Każdy z nas ma swoje ukryte sekrety. Co by się stało gdyby wyszły na jaw? Ukryte pragnienia trujące igły zazdrości intymne chwile uczucia najgłębsze tajemnice? Bohaterom książki przyszło się o tym przekonać. Nie zawsze jest cudownie i różowo bo ludzie zwyczajnie są wobec siebie niezbyt szczerzy. Gdy do tego dodać zawirowania młodzieńczych zauroczeń wyczekiwane imprezy to wyjdzie niezła mieszanka. Z całego serca polecam i z niecierpliwością czekam na kontynuację.

MałaPisareczka | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Jak to byłoby czytać w myślach? Czy aby na pewno jest to umiejętność, o którą chciałoby się walczyć? Oczywiście - wiedziałbyś/wiedziałabyś, co szczerze sądzi o Tobie Twoja najlepsza przyjaciółka, a może nawet byłbyś/byłabyś pewna co do uczuć Twojego obiektu westchnień. Ale przecież ludzie nie myślą tylko o dobrych rzeczach. Są sprawy, które powinny zostać tajemnicą - nie sądzisz?

Nie zawsze byliśmy dziwolągami. Oczywiście prawie każdy z nas czasem zachowywał się dziwacznie, ale to nie to samo.*

Nic nie wskazywało na to, że grupka przyjaciół z dziesiątej be zdobędzie zdolności paranormalne. Co dało im zdolność czytania w ludzkich myślach? Bardzo możliwe, że zwykłe szczepienie przeciw grypie. Zwykłe-niezwykłe, ale właśnie po nim okazuje się, że w głowach piętnastolatków huczy od czyichś myśli. Nie tylko wiedzą, co inni myślą o nich... ale także im ktoś czyta w myślach!

Nawet o tym nie myśl to pierwsza część zaplanowanej trylogii. Komedia szkolna jakich wiele - dowcipna, pełna...

Książkomania | 2016-08-17
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Czytanie w myślach – czemu nie?

Czytanie w myślach – któż by nie chciał choć przez chwilę mieć takiej umiejętności? Nie musi chodzić o oszustwa na egzaminach, ważnych spotkaniach biznesowych itp., ale po prostu o to, by poczytać w myślach innych. Może z tego wyjść niezła zabawa albo wręcz odwrotnie. I o tym właśnie pisze Sarah Mlynowski w swojej powieści „Nawet o tym nie myśl”. A pisze w tak zabawny i ciekawy sposób, że poznając bohaterów książki, mamy wrażenie, że jesteśmy wśród nich.

„Oto nasza historia. Tak właśnie z naszej grupy zrodziliśmy się my.
I tacy właśnie obecnie jesteśmy. Kiedy stanowi się grupę, w której wszyscy wzajemnie słyszą swoje myśli, granica pomiędzy ja a my jakoś się zaciera.”

Klasa dziesiąta be ma zaplanowane szczepienie przeciwko grypie. Prawie wszyscy zgadzają się na szczepienie, nie podejrzewając, że to ukłucie tak bardzo odmieni ich życie. Bowiem po wizycie w gabinecie lekarskim młodzi ludzie odkrywają w sobie dziwną dolegliwość – mogą czytać w...

isobel | 2016-09-02
Na półkach: Przeczytane, YA Books
Przeczytana: 02 września 2016

Umiejętność czytania w myślach nigdy nie należała do moich najbardziej pożądanych paranormalnych mocy.

I bez telepatycznych zdolności doskonale wiem jak bardzo ludzie potrafią być fałszywi. Odkrycie że ktoś kogo uważałeś za przyjaciela tak naprawdę nim nie jest, każdego by przygnębił.
Poza tym niewiedza czasami jest prawdziwym błogosławieństwem. Są rzeczy o których po prostu lepiej nie wiedzieć.

"Oto nasza historia. Tak właśnie z naszej grupy zrodziliśmy się my.
I tacy właśnie obecnie jesteśmy. Kiedy stanowi się grupę, w której wszyscy wzajemnie słyszą swoje myśli, granica pomiędzy ja a my jakoś się zaciera"

Jak dotąd nikt nigdy nie zarejestrował dziwniejszego przypadku neurologicznych skutków ubocznych szczepionki przeciwgrypowej.

Uczniowie klasy 10B Bloomberg High School wcześniej niczym nie wyróżniali się od innych licealistów z całej szkoły i całego Nowego Yorku w ogóle. Ich życie zajmowały typowe nastoletnie problemy i rozterki: szkoła, rodzice, przyjaciele, pierwsze...

Paulina | 2016-09-01
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

„Nawet o tym nie myśl” to kolejna propozycja od Wydawnictwa Feeria Young. Sam opis książki daje nadzieję na świetną historię o dość nietypowej tematyce. Ale nie zawsze te krótkie streszczenie odzwierciedla to, co znajdujemy w danej lekturze. Czasami nawet jest przekoloryzowane, a samo wnętrze w takim przypadku rozczarowuje czytelnika. Żeby przekonać się, jak będzie w tym przypadku musiałam się najpierw zapoznać z tym, co przygotowała dla nas Sarah Mlynkowski. Czy się rozczarowałam? Zaraz się sami o tym przekonacie.

Czy szczepionka przeciwko grypie może wywrócić twoje życie do góry nogami? Tak!
Przynajmniej tak było w przypadku klasy dziesiątej be.
Na początku nie działo się nic dziwnego, ale już na drugi dzień pojawiły się skutki uboczne. I nie była to zwykła gorączka jak po innych szczepieniach. W ich głowach pojawiły się dziwne myśli i to otaczających ich osób.
Czyżby zaczęli wariować?
A może mają urojenia?
Albo to schizofrenia?
Czy ta dziwna przypadłość kiedyś minie?
Przecież...

Sherry | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

PRZYPADKI SPECJALNE

Zastanawiałeś się kiedyś o czym myśli kolega z ławki po prawej? Albo ten dziwny, cichy dzieciak siedzący przy oknie? Nad czym zastanawiają się rodzice, kiedy udają, że skupiają się wyłącznie na tobie? Jakie sekrety skrywa twój nauczyciel od nauki fortepianu? Problem dwudziestu-kilku osób z jednej nowojorskich szkół jest taki, że już nie muszą się zastanawiać. Bo od czasu szczepienia przeciw grypie, słyszą myśli wszystkich wokół. A zwłaszcza swoje nawzajem. I pewnie - czytanie w myślach innych ludzi jest zabawne. Ich prawdziwe motywy, zachowania, przyzwyczajenia, grzeszki. Gorzej, kiedy to TWOJE sekrety zaczynają wychodzić na jaw, a ty nie masz szansy przerwać strumienia prawdy. Granice zaczynają się zamazywać, a utrzymanie jakiejkolwiek relacji staje się niemożliwie ciężkie.

Kanadyjska pisarka - Sarah Mlynowski, w swojej książce "Nawet o tym nie myśl", rysuje przed czytelnikiem świat, w którym dwadzieścia-parę osób z jednej klasy, przestaje mieć możliwość...

SkrytaKsiążka | 2016-09-10

Uczniowie dziesiątej be, jednej ze szkół w Nowym Jorku nie zdawali sobie sprawy z tego, że w ciągu jednego dnia ich życie wywróci się do góry nogami. Miał to być dla nich zwykły, codzienny, szkolny dzień.. jednak szczepienie przeciw grypie zmieniło wszystko.

Coś się stało i nagle w głowie każdego odzywają się myśli innych osób. Wychodzi na jaw to, że uczniowie nie tylko mogą słyszeć myśli innych, ale znajomi również wiedzą co danej osobie chodzi po głowie. Sekrety nie są już tajemnicą, co pozostałych zaczyna lekko przerażać.

Jest to pozycja przy której bardzo miło spędziłam czas. Książkę pochłania się za jednym razem, głównie przez niezobowiązującą fabułę i bardzo młodzieżowy klimat. Ja jako czytelniczka często lubię sięgać po nic nie wnoszące do życia książki, ponieważ właśnie takie pozycje najlepiej umilają mi dni.

W tej książce znajdziemy mnóstwo bohaterów. Prawie większość klasy opowiada tą historię co może być na pewien sposób wyjątkowe. Ja na szczęście nie pogubiłam się w...