Szczęśliwy dom

Cykl: Jabłoniowy Sad (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
literatura polska
Ag2S

Dom Heleny i Jana, położony na przedmieściach Krakowa, otoczony jabłoniowym sadem jest bezpieczną przystanią, do której zawsze mogą wrócić ich cztery, dorosłe córki. Z ganku można zejść prosto do ogrodu, jabłonie szumią łagodnie, rodzą piękne dorodne jabłka i trwają. Każda z czterech córek, Maryla, Gabrysia, Julia i Aniela może w każdej chwili schronić się w jego przytulnym wnętrzu. Maryla to...

Maryla to samotna czterdziestolatka, mama dwóch chłopców, którzy pilnie potrzebują męskiej ręki.
Gabrysia stara się o dziecko, za wszelką cenę.
Julia to młoda właścicielka przychodni weterynaryjnej. Jej narzeczony jest idealny, a rodzina kibicuje ich szczęściu. Ale czy to faktycznie miłość życia Julii?
Anielka, najmłodsza z córek, samotnie wychowuje córeczkę. Nikomu nie zdradziła, kto jest ojcem jej dziecka. Zamierza być szczęśliwą singielką i odrzuca wszelkie propozycje spotkań z mężczyznami.
Jan, dżentelmen starej daty, właściciel małej księgarni stworzył piękny dom. Dla ukochanej żony i córek. Ale po latach widzi, że coś się w tym pięknym planie nie zgadza. Dzieci, które wyrosły w tak niezwykłej atmosferze nie potrafią dobrze ułożyć sobie życia. Córki błądzą i wciąż podejmują złe decyzje. Dlaczego?
Czterdziesta rocznica ślubu zbliża się wielkimi krokami. Uroczystość, która miała być wielkim, radosnym wydarzeniem zmieni życie wszystkich członków rodziny. Czasem los prowadzi nas swoimi drogami, drwi z planów i celów, jakie sobie wyznaczamy. Bywa, że tajemnice z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć i kładą się długim cieniem na życiu całej rodziny. Szczęściarzem jest ten, kto ma zawsze dokąd wracać. Do szczęśliwego domu, który pozwoli przeczekać każdą burzę i da swoim mieszkańcom siłę do kolejnego kroku. Bo z każdej sytuacji jest wyjście, trzeba je tylko odnaleźć.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5534

Rodzina na medal

Szczęśliwa i zgodna rodzina podobnie jak dom, do którego zawsze można wrócić po wyfrunięciu w dorosłość to marzenie wielu osób. Takie właśnie stadło tworzą państwo Zagórscy.

Helena i Jan są już ze sobą 40 lat. Ich małżeństwo jest zgodne, szczęśliwe i trwałe. Małżonkowie nadal darzą siebie miłością i szacunkiem, są dla siebie opoką, przyjaciółmi i pokrewnymi duszami. Los obdarował tę parę czterema córkami. Wszystkie są już dorosłe, mają własne życie, a mimo to rodzice wciąż się o nie martwią i troszczą jakby nadal były małymi dziewczynkami. Maryla – samotna mama dwójki chłopców szuka mężczyzny, który zapełniłby pustkę w jej życiu po rozstaniu z mężem i zastąpił synkom tatę. Gabrysia stara się długo i bezskutecznie o dziecko, a Julia nie może zdecydować się na poślubienie kolegi po fachu. Aniela skupia się na samotnym wychowaniu córeczki i chce żyć jak singielka. Każdemu facetowi daje kosza. Państwo Zagórscy żyją w domu otoczonym pięknym sadem znajdującym się blisko Krakowa. Właśnie zbliża się ich rubinowa rocznica ślubu, a w związku z nią szykuje się duże rodzinne przyjęcie...

Jako zagorzała miłośniczka sag rodzinnych nie mogłam tej książki ominąć. Jako fanka pióra Krystyny Mirek nie mogłam „Szczęśliwego domu” nie przeczytać. Od pierwszej strony, a właściwie nawet od okładki, zakochałam się w początkowym tomie cyklu Jabłoniowy Sad.

Lektura od pierwszego rozdziału jest cudowna, wspaniała i urzekająca. Zagłębiając się w niej miałam wrażenie jakbym stała się kolejnym członkiem klanu Zagórskich. Familii, której obce są kłótnie, spory i niesnaski. Wszyscy noszący to nazwisko żyją ze sobą w harmonijnej relacji, nie dzielą ich nieporozumienia i obowiązuje zasada „wszyscy za jednego”. Siostry wzajemnie się wspierają, pomagają sobie, doradzają. W zasadzie tak przecież powinno być, a jednak w realnym świecie takie sytuacje mają miejsce coraz rzadziej.

Krystyna Mirek po raz kolejny udowodniła, że potrafi świetnie pisać, że potrafi stworzyć wspaniałe klimatyczne powieści, od których wręcz nie można się oderwać. Atmosfera książki jest niezwykle ciepła, serdeczna i rodzinna. A sam dom Zagórskich to bezpieczna wyspa na oceanie życia, na której można się schronić gdy smutno, źle i gdy pod górę wiedzie nasza ścieżka. Wykreowane postacie są niezwykle pozytywne, choć los nie szczędzi im wyzwań, kłopotów i trudnych sytuacji. Każdy z bohaterów musi radzić sobie przeciwnościami losu, ale też każdy wie, że może liczyć na bliskich, którzy nie odmówią pomocy. Autorka na kartach książki którą wręcz się pochłania porusza współczesne życiowe bolączki jak niepłodność, konieczność emigracji zarobkowej, samotne wychowywanie dzieci czy problemy natury ekonomicznej. Losy poszczególnych postaci płynnie się ze sobą splatają i łączą. Nie sposób nie otoczyć bohaterów tej książki sympatią i naprawdę trudno się z nimi rozstać do kolejnego tomu. Gorąco polecam tę powieść tym, którzy w lekturze szukają ciepłego, tryskającego pozytywnymi emocjami klimatu oraz tym, którzy chcą uciec od szarej i brutalnej rzeczywistości w inny, bardziej przyjazny świat. W domu Zagórskich z pewnością znajdziecie przyjazną, serdeczną atmosferę i poznacie nowych literackich przyjaciół. Gorąco i z serca rekomenduję oraz zapraszam do kolejnego tomu pod tytułem „Spełnione marzenia”

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Pozycja ta była na mojej liście do przeczytania od jakiegoś czasu. Postanowiłam w końcu dać szansę nowej dla mnie pisarce i zakupiłam ebooka.

Opinie o książce było wysokie co akurat nie zawsze przekłada się na mój zachwyt. Powiem szczerze, że od początku miałam mieszane uczucia ze względu na tandetną moim zdaniem okładkę i tytuł.

Zaczęłam czytać i tu miłe zaskoczenie. Autorka ma bardzo plastyczny sposób narracji dzięki czemu czytało się świetnie.

Książka jest dobra i całkowicie rozumiem dlaczego autorka ma tylu fanów ale ja zdecydowanie się do nich nie mogę zaliczyć. Nie moja bajka.

Historia była dołująca, nie mam nic przeciwko przedstawianiu prawdy o życiu ale to biadolenie sióstr było wysoce irytujące. Jest mnóstwo książek, które opisują smutne wydarzenia a jednak wynosisz z nich pewien optymizm i jakąś siłę, wiarę. Tu tego zabrakło. Chyba mam za duże wymagania. Nie mam ochoty czytać kolejnych tomów.

Autorkę polecam ale do niej nie wrócę. Szkoda czasu na książki, które nie...

Kochani zapewne każdy z nas marzy o stworzeniu dla swoich najbliższych domu, którego fundamentem będzie miłość, wzajemne oddanie i wsparcie. Domu, w którego zaciszu zawsze odnajdziemy wewnętrzny spokój i harmonię, a panujące w nim ciepło da jego mieszkańcom ukojenie, pozwalając odnaleźć właściwą drogę niezależnie od tego, w jakim momencie życia się znajdujemy i jak trudne życiowe zakręty przyjdzie nam pokonać.

Taki właśnie dom dla swoich córek stworzyli Helena i Jan Zagórscy. Piękna posiadłość otoczona jabłoniowym sadem jest dla dorosłych już dziś kobiet bezpiecznym azylem, w którym zawsze mogą się zatrzymać i przeczekać najtrudniejszy czasz w swoim życiu czerpiąc siłę i życiową mądrość z bezcennych rad rodziców i ciotki.
Jan, właściciel małej kawiarenki z duszą czuwa nad szczęściem kobiet swojego życia. Jednak upływający czas uświadamia mu, że ten piękny, niemal sielankowy obraz życia rodzinnego ma niestety wiele coraz bardziej dostrzegalnych rys. Córki bowiem nie potrafią ułożyć...

Powieść "Szczęśliwy dom" podbiła moje serce.
Bo jest taka zwyczajna i opowiada o normalnym życiu, normalnej rodziny a jednocześnie porusza tematy, które mogą dotyczyć każdego.
Dom w którym Jan i Helena przeżyli w miłości i szczęściu 40 lat.
Jednak ich cztery córki nie maja już tyle szczęścia, szczególnie w doborze odpowiednich partnerów.
Każda z nich ma różne problemy i każda zdaje sobie doskonale spraw, że ma dom rodziców, gdzie znajdzie zrozumienie, pocieszenie oraz dobrą radę.
"Szczęśliwy dom" to ciepła, mądra i poruszająca opowieść o kochającej się rodzinie.
Autorka snuje swoja opowieść niespiesznie, nie ma tu szalonej akcji a mimo to wciąga i pozwala cieszyć się każdym przeczytanym zdaniem.
Bo przedstawia rzeczywistość taką jaka jest naprawdę i każdego może spotkać .

Gala | 2017-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Dotychczas nie miałam okazji zetknąć się z prozą Pani Krystyny Mirek. Gdzieś przemknęło mi to nazwisko na LC i wtedy pomyślałam, że muszę zapoznać się z twórczością tej autorki ze względu na bardzo pochlebne opinie.
Prawda jest taka, że ostatnio trochę przeczytałam powieści obyczajowych więc kolejna spowodowała , że byłam w pewnym stopniu na nie.
I tu zaskoczenie bo czytając " Szczęśliwy dom " miałam wrażenie jakbym się przeniosła do pełnego miłości domu Zagórskich i znalazła się w ich sadzie. Piękny plastyczny język autorki urzekł mnie od samego początku. Wydawało mi się, że patrzę na pięknie namalowany obraz, od którego nie można oderwać wzroku.
Niby historia jakich wiele ale świetnie skonstruowana, ogromna naturalność postaci, u których nie dostrzegamy papierowych zachowań.
Na pierwszym miejscu mamy wspaniały dom rodzinny i kochających się rodziców. Pomimo swoich tajemnic z przeszłości, stworzyli dla swoich córek prawdziwą życiową przystań, gdzie o każdej porze dnia i nocy...

Rodzina ma obchodzić 40-lecie, są cztery córki i ich rozterki życiowe, miłosne, problemy. Bardzo ciepła, urocza saga rodzinna rodziny Zagórskich,przeżyłam z nimi wspaniałe, ciekawe przygody, śledziłam z zaciekawieniem ich losy.
Wciągnęła mnie natychmiast ta książka, Pani Krystyny Mirek napisała tą powieść bardzo dobrze.
Postacie barwne, pozytywne polubiłam ich od samego początku.
Urzekająca, piękna książka z wielką przyjemnością przeczytana.

Biblioteczka Rudej | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Współczesna saga rodzinna, która pochłania od pierwszej strony.Historia Heleny i Jan,A także ich czterech dorosłych córek, o które rodzice nigdy nie przestają się martwić.

Monika | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Ciepła i co najważniejsze mądra saga rodzinna, poruszająca wiele trudnych życiowych spraw. Polecam osobom, które lubią czytać historie o pogmatwanych ludzkich losach. Ja na pewno przeczytam kolejne części cyklu.

Serdeczności
Monika

izabela81 | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2015 rok
Przeczytana: 14 listopada 2015

Dom to miejsce, do którego chce się wracać. Ale nie są to tylko cztery ściany, ale wszystko to, czym są przesiąknięte, i przede wszystkim co i kto się w nich znajduje. Taki właśnie jest tytułowy dom. Książka pełna realizmu prawdziwego życia, gdzie znajdziemy m.in. samotne macierzyństwo, bezpłodność, zazdrość, zdrada, źle ulokowane uczucia, rodzina, wsparcie, miłość. Autorka serwuje nam pełno trafnej i wnikliwej analizy uczuć ludzi w różnych życiowych sytuacjach. A przy tym bez zbędnego patosu i moralizowania. Bohaterki są tak różne, a jednocześnie tak sobie bliskie. Książka dająca do myślenia, co jest istotne w naszym życiu i na czym powinniśmy tak naprawdę się skupić. Powieść ciepła, mądra, krzepiąca, jak plaster na zranione kolano. Po prostu urzekła mnie - zarówno jej klimat, jak i bohaterowie. Z niecierpliwością czekam na kontynuację!

maj | 2017-02-18

Ciepłe, rodzinne, babskie czytadło na jeden wieczór.

książek: 1935
BaSiUlA | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Bardzo ciepła, kobieca saga rodzinna. Zawiera w sobie parę mądrych, życiowych zdań.
Każda z sióstr ma swoje mniejsze i większe problemy, głównie z mężczyznami. I każda z nich wie, że ma też szczęśliwy kochający dom, który jest opoką.
Jest to pierwsza część, wiec czekam z niecierpliwością na kolejną.