Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Pubertat - wenn erziehen nich mehr geht. Gelassen durch sturmische zeiten
nastolatek wychowanie
kultur-alnie

Ile odpowiedzialności można przekazać nastoletniemu dziecku? Co robić, kiedy nie radzą sobie w szkole? Jak reagować na łamanie ustalonych reguł? Co robić, kiedy dom zamienia się w hotel? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? Kiedy miłość rodziców zamienia się w obsługę? Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie ‒...

Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie ‒ twierdzi Jesper Juul. Niestety, właśnie wtedy wielu rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze i naprawiać błędy. Takie turbowychowanie nie przynosi jednak spodziewanych rezultatów. Rodzice wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomind.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwomind.pl

BeataP | 2018-07-22

Uwielbiam książki Tego psychologa. Wiele z nich czerpię. Chociaż z niektórymi poradami się nie zgadzam, to większość jest dla mnie bardzo wartościowa.
Książka o nastolatkach to pozycja składająca się z dwóch części. Pierwsza to zbiór porad i poglądów autora na wychowanie nastolatków - dla mnie rewelacyjna. Druga to studium przypadków - spisane rozmowy ze spotkań z rodzicami i ich dziećmi, podczas których omawiane są konkretne problemy. I chociaż tematy poruszanych rozmów są niezwykle ważne, to forma tej drugiej części niestety do mnie nie przemawia.

mpw | 2018-09-21
Przeczytana: 15 września 2018

„Nastolatki” by Jasper Juul. Książka istotna. Wartościowa. Rozważna i bez psychologizowania irytującego. Kołaczą mi w myślach niektóre frazy Juula. "Kiedy dzieci kończą trzynaście- czternaście lat, oczekują od rodziców właściwie tylko jednego: świadomości, że na tym świecie jest jedna albo dwie osoby, które naprawdę akceptuja je takimi, jakie są." …I opamiętuję się niejednokrotnie… Niełatwo momentami zaufać Juulowi, ale ma mnóstwo racji. To są oczywistości. Niby... Ale właśnie niby, niby... od teorii do praktyki… Do mnie przekaz trafił, poczułam go, staram się. Juul nie jest oderwany od rzeczywistości – to wielka wartość. Aczkolwiek! Przekonanie, pewność słuszności przekazania nastolatkowi odpowiedzialności za swą naukę czy odżywianie może takie wrażenie wywołać…

książek: 1975
Asia-Polihymnia | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Trudno mi ocenić tę książkę. Juul pisze o rzeczach, które (jak się człowiek porządnie zastanowi, przetrawi to uczciwie w sobie) są dość oczywiste. Ale nie daje recept, nie podsuwa gotowych pomysłów, raczej zmusza do refleksji i szukania własnej drogi dla swojej rodziny.
Od kilku miesięcy mam w domu NASTO-latkę i intuicyjnie idę drogą, którą "poleca" Jesper Juul. Jest mi łatwo, bo mam mądrą, odpowiedzialną, myślącą dziewczynę w domu. Mam nadzieję, że stanę na wysokości zadania również wtedy, gdy coś zacznie dziać się niezgodnie z moimi oczekiwaniami, że nie stracę ufności, iż córka jest w stanie kierować swoim życiem jak najlepiej dla siebie i nie zacznę żyć jej życiem zamiast być po prostu obok i wspierać ją, gdy będzie tego potrzebowała.

ewicia22 | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Czuję lekkie rozczarowanie... Sięgnęłam po "Nastolatki" z trzech powodów: bo jestem mamą trzynastolatki, bo jestem nauczycielką i dlatego że wcześniejsze kontakty z Juulem dały mi dużo do myślenia. Tymczasem przebrnęłam przez ten poradnik i nie mogłam pozbyć się wrażenia sztuczności. Zbyt wiele tu oczywistości, brakuje mi puenty, chociaż nie jest to pozycja pozbawiona sensu.
Tak naprawdę wrażenie zrobiło na mnie jedno zdanie: "Kiedy dzieci kończą trzynaście- czternaście lat, oczekują od rodziców właściwie tylko jednego: świadomości, że na tym świecie jest jedna albo dwie osoby, które naprawdę akceptuja je takimi, jakie są."
Problem w tym, że jest ono zamieszczone na okładce...

brummbrumm | 2016-08-12

Książka, która pozwoliła mi głębiej odetchnąć. Polecam!

Alicja | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Chyba spodziewałam się czegoś innego. Niby fajnie, ale nie za bardzo byłam w stanie w tym tym poradniku znaleść odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Czyta się ok. Warto po tą pozycję sięgnąć.

Iza | 2018-01-16

Juul jest mądry i rozsądny i pisze tak, że da się to czytać

Joanna | 2016-03-14

Czytając książkę często byłam zdziwiona. Juul rzeczywiście pisze o rzeczach prawie oczywistych, tylko to prawie było dla mnie dużym zaskoczeniem. Mam w domu dwie nastolatki, starsza dojrzewa spokojniej z młodszą walczyliśmy. Może lektura tej książki pozwoli nam przejść przez ten czas spokojniej i z większym zrozumieniem. tak czy siak było warto.

Ka_Ha | 2017-09-22

Kilkanaście stron o wychowaniu nastolatków i dwa długaśne rozdziały opisów przypadków i zastosowanych interwencji autora oraz przytoczonych rozmów w gabinecie terapeuty. Nie wiem, na ile jest to pomocne dla rodziców szukających porady w konkretnym temacie. Myślę, że czułabym się tak samo zagubiona po lekturze całości.

Rafał | 2018-09-22
Przeczytana: 2018 rok