Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Pubertat - wenn erziehen nich mehr geht. Gelassen durch sturmische zeiten
nastolatek wychowanie
kultur-alnie

Ile odpowiedzialności można przekazać nastoletniemu dziecku? Co robić, kiedy nie radzą sobie w szkole? Jak reagować na łamanie ustalonych reguł? Co robić, kiedy dom zamienia się w hotel? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? Kiedy miłość rodziców zamienia się w obsługę? Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie ‒...

Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie ‒ twierdzi Jesper Juul. Niestety, właśnie wtedy wielu rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze i naprawiać błędy. Takie turbowychowanie nie przynosi jednak spodziewanych rezultatów. Rodzice wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomind.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwomind.pl

książek: 1960
Asia-Polihymnia | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Trudno mi ocenić tę książkę. Juul pisze o rzeczach, które (jak się człowiek porządnie zastanowi, przetrawi to uczciwie w sobie) są dość oczywiste. Ale nie daje recept, nie podsuwa gotowych pomysłów, raczej zmusza do refleksji i szukania własnej drogi dla swojej rodziny.
Od kilku miesięcy mam w domu NASTO-latkę i intuicyjnie idę drogą, którą "poleca" Jesper Juul. Jest mi łatwo, bo mam mądrą, odpowiedzialną, myślącą dziewczynę w domu. Mam nadzieję, że stanę na wysokości zadania również wtedy, gdy coś zacznie dziać się niezgodnie z moimi oczekiwaniami, że nie stracę ufności, iż córka jest w stanie kierować swoim życiem jak najlepiej dla siebie i nie zacznę żyć jej życiem zamiast być po prostu obok i wspierać ją, gdy będzie tego potrzebowała.

ewicia22 | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Czuję lekkie rozczarowanie... Sięgnęłam po "Nastolatki" z trzech powodów: bo jestem mamą trzynastolatki, bo jestem nauczycielką i dlatego że wcześniejsze kontakty z Juulem dały mi dużo do myślenia. Tymczasem przebrnęłam przez ten poradnik i nie mogłam pozbyć się wrażenia sztuczności. Zbyt wiele tu oczywistości, brakuje mi puenty, chociaż nie jest to pozycja pozbawiona sensu.
Tak naprawdę wrażenie zrobiło na mnie jedno zdanie: "Kiedy dzieci kończą trzynaście- czternaście lat, oczekują od rodziców właściwie tylko jednego: świadomości, że na tym świecie jest jedna albo dwie osoby, które naprawdę akceptuja je takimi, jakie są."
Problem w tym, że jest ono zamieszczone na okładce...

brummbrumm | 2016-08-12

Książka, która pozwoliła mi głębiej odetchnąć. Polecam!

Joanna | 2016-03-14

Czytając książkę często byłam zdziwiona. Juul rzeczywiście pisze o rzeczach prawie oczywistych, tylko to prawie było dla mnie dużym zaskoczeniem. Mam w domu dwie nastolatki, starsza dojrzewa spokojniej z młodszą walczyliśmy. Może lektura tej książki pozwoli nam przejść przez ten czas spokojniej i z większym zrozumieniem. tak czy siak było warto.

Ka_Ha | 2017-09-22

Kilkanaście stron o wychowaniu nastolatków i dwa długaśne rozdziały opisów przypadków i zastosowanych interwencji autora oraz przytoczonych rozmów w gabinecie terapeuty. Nie wiem, na ile jest to pomocne dla rodziców szukających porady w konkretnym temacie. Myślę, że czułabym się tak samo zagubiona po lekturze całości.

Iza | 2018-01-16

Juul jest mądry i rozsądny i pisze tak, że da się to czytać

Marghot | 2018-05-28
lenn | 2018-02-11