Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Opowieść o pierwszej damie polskiej seksuologii. Była kobietą silną i odważną czy może pozbawioną zahamowań skandalistką? Odnalezione dzienniki odsłaniają prywatne życie Michaliny Wisłockiej. Z jej książki „Sztuka kochania”, obowiązkowej przez lata lektury w każdym domu, miliony Polaków uczyło się, jak wielką przyjemnością jest seks, jak wielką sztuką przeżywanie miłości i jak dzięki...

Opowieść o pierwszej damie polskiej seksuologii.

Z jej książki „Sztuka kochania”, obowiązkowej przez lata lektury w każdym domu, miliony Polaków uczyło się, jak wielką przyjemnością jest seks, jak wielką sztuką przeżywanie miłości i jak dzięki niewielkim zabiegom wzmóc przyjemność. To ona mówiła o przyjemności kobiety, świadomym macierzyństwie i antykoncepcji. Od niej zaczęła się polska rewolucja seksualna w schyłkowym okresie komunizmu. Ale, choć lubiła powtarzać, że nie ma nic do ukrycia, jej życie pełne było tajemnic.
Kochała wielu mężczyzn, uwodziła ich, choć późno odkryła radość płynącą z seksu. Układała sobie życie w trójkącie z mężem i przyjaciółką. Udawała, że jest matką bliźniaków. Oto opowieść o życiu, które było rewolucją seksualną, bez żadnego tabu.
Odnalezione i dotychczas niepublikowane fragmenty dzienników w połączeniu z opowieściami jej córki oraz bliskich odsłaniają skrywane oblicze jednej z największych ikon PRL-u.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Strega | 2015-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Z okładki spogląda sympatyczna i ciepła starsza pani w charakterystycznej chustce na głowie, ale trzeba przeczytać książkę, by dowiedzieć się jaki "pazur" miała w sobie Wisłocka. Pewnie niewiele osób wie, jak skomplikowane miała życie osobiste, ile było w nim kłamstw, zranionych osób, adoratorów, niechcianych ciąż, chorób, itd. Wisłocka potrzebowała miłości, uwagi, zainteresowania, nawet za cenę zdrowia psychicznego czy fizycznego. Zresztą doskonale podsumowuje to zakończenie biografii: "Żyję tylko wtedy, gdy kocham, reszta to tylko kalendarz".
Świetna w pracy zawodowej, potrafiła otwarcie mówić na tematy bardzo intymne. Dzisiaj to nikogo nie dziwi, ale kilkadziesiąt lat temu to była rewolucja.
W książce suche fakty przeplatają się ze wspomnieniami osób, które ją znały i pełnymi pasji fragmentami z pamiętnika. Co prawda zastanawiam się, ile w nich prawdy, a ile wybujałej fantazji Wisłockiej, która ciągle ubarwiała rzeczywistość, niemniej jednak lektura to...

Opowieść o pierwszej damie polskiej seksuologii.

Odnalezione i dotychczas niepublikowane fragmenty dzienników w połączeniu z...

talia44 | 2017-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Michalina Wisłocka to sławna w czasach Polski Ludowej ginekolog i seksuolog,a przede wszystkim autorka kultowej książki-poradnika "Sztuka kochania".Doradzała w niej kobietom jak ułożyć swoje życie erotyczne i stworzyć trwały szczęśliwy związek,chociaż sama stworzyć takiego nigdy nie potrafiła.Życie jej było barwne i niezwykle ekscentryczne.Przez wiele lat żyła w miłosnym trójkącie ze swoim mężem Stachem i przyjaciółką Wandą i obydwie w tym samym czasie miały z nim dzieci.
Violetta Ozminkowski napisała biografię Wisłockiej na podstawie jej pamiętników,rozmów z przyjaciółmi i wspomnień jej córki Krystyny.
"Sztukę kochania gorszycielki" bardzo dobrze się czyta.Autorka ma duży dar opowiadania.Pisze o jej miłościach,licznych romansach,karierze naukowej i skomplikowanym życiu rodzinnym.Michalina Wisłocka jawi nam się jako osoba bardzo samotna,nieszczęśliwa,tolerancyjna,skupiona na sobie i dramatycznie poszukująca odwzajemnionej miłości,bo jak sama mówiła:
"Żyję tylko wtedy gdy...

książek: 2076
Wojciech Gołębiewski | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Violetta OZMINKOWSKI - "Michalina Wisłocka. Sztuka
kochania gorszycielki"
Opowieść o pierwszej damie polskiej seksuologii

UWAGA! Czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną!!

Wisłocka (1921 – 2005) według Wikipedii:
"....Dyplom lekarza uzyskała 1 września 1952, natomiast stopień naukowy doktora nauk medycznych 24 kwietnia 1969. Byla współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, w którym zajmowała się leczeniem niepłodności i antykoncepcją. Objęła kierownictwo Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W latach 70. XX wieku kierowała Pracownią Cytodiagnostyczną Towarzystwa Planowania Rodziny.
Oprócz książek z dziedziny seksuologii takich jak: "Sukces w miłości", "Kalejdoskop seksu", "Kultura miłości", "Sztuka kochania" (1978), "Sztuka kochania – w 20 lat później" (1988), "Sztuka kochania – witamina M"...

joaśka | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Pamiętam, że "Sztuka kochania" M. Wisłockiej stała w domu rodzinnym na półce obłożona dla niepoznaki papierem gazetowym. Co by oczywiście wścibskie dziecięce oko jej nie dojrzało ;) Nie było to zbyt sprytne rozwiązanie, gdyż właśnie na tle pozostałych książek w oczy się rzucała. Dziecię więc zajrzało, pooglądało ryciny,poczytało choć pewnych rzeczy jednak jeszcze nie rozumiało. A teraz oto miałam okazję przeczytać biografię pani od seksu. O prywatnej stronie Wisłockiej nie wiedziałam nic, więc pewne rzeczy bardzo mnie zaskoczyły. Okazuje się, że M. Wisłocka była kilkadziesiąt lat temu bardziej wyzwolona ode mnie ;) Ale to już byłaby ocena jej osoby a nie książki. I nie byłaby to chyba bynajmniej ocena bardzo pozytywna. Nie chodzi o romanse, ale o dziwne życie w trójkącie, a przede wszystkim stosunek do córki.
Książka zaś jest napisana w przyzwoity sposób i widać ogromny nakład pracy. Czyta się ją więc szybko chociaż wolałabym uklad bardziej uporządkowany. Autorka miesza tu...

maj | 2017-02-03

Fakty połączone z fragmentami pamiętników, do tego relacje rodziny i znajomych. Interesująca, momentami wstrząsająca, aczkolwiek nieco chaotyczna.

Mey-Mey | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

Nie umiem pisać recenzji na temat biografii, no bo jak? Oceniać czyjeś życie? Ocenić można jedynie formę, a formie nie mam niczego do zarzucenia.

Polecam historię życia pierwszej polskiej rewolucjonistki seksualnej!

Dorota | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

Głośno się zrobiło w ostatnim czasie o Michalinie Wisłockiej za sprawą filmu, nakręconego na podstawie tej właśnie biografii i nic dziwnego bo jej życiorys to tak naprawdę gotowy materiał na film. Skandalistka, gorszycielka, kobieta niesamowicie kontrowersyjna, ekspertka od miłości i seksu ale sama szukająca miłości, kobieta nie potrafiąca żyć.
Życie Wisłockiej nie rozpieszczało, liczne choroby i życie w nędzy wyczerpywały ją fizycznie natomiast związek ze Stachem i trójkąt miłosny z najlepszą przyjaciółką, na który z jednej strony się godziła wykańczał ją psychicznie, gdy zorientowała się, że traci swoją pozycję. Przypłaciła to chorobą serca. Smaczku całej tej historii dodaje fakt, że w niewielkim odstępie czasu Michalina i Wanda zachodzą w ciążę i rodzą dzieci Stacha, które potem Michalina wychowuje jako swoje, zupełnie niepodobne do siebie bliźniaki, co w efekcie prowadzi do tragedii i zniszczenia życia wielu osobom.
„Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki” to...

Agacha | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Niedawno czytałam biografię Lwa-Starowicz i nie zrobiła ona na mnie szczególnego wrażenia. Dlatego "z pewną nieśmiałością" i ociąganiem sięgnęłam po biografię najbardziej znanej "pani od seksu". A tu takie miłe zaskoczenie. To nie było zwykłe wyszczególnienie faktów i osiągnięć z życia bohaterki. To fascynująca, momentami nawet pikantna i zaskakująca opowieść o niezwykle barwnej postaci. Polecam.

Ewa1971 | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Wciągająca książka.Napisana w formie biografii Michaliny Wisłockiej,autorki książki ''Sztuka kochania'' i nie tylko.Jest ona poruszająca i bardzo psychologiczna.Nie wiedziałam o Wisłockiej zbyt wiele a nawet bardzo mało.Okazuje się,że była wziętym ginekologiem,cytologiem a przede wszystkim seksuologiem co w tamtych czasach spotykało się z dużą krytyką.Leczyła również niepłodność u kobiet.Walczyła o wprowadzenie w życie antykoncepcji.Miała burzliwe życie.Wyszła za mąż wcześnie bo mając 18 lat.Mieszkała przez długi czas z mężem i koleżanką,która stała się kochanką jej męża.Obie miały z nim dzieci.Wisłocka wiedziała o tym a nawet przymykała na to oczy.Po latach rozwiodła się.Miała wielu kochanków i adoratorów.Jednak nie wyszła powtórnie za mąż.Oddana była bezgranicznie swojej pracy i chorowitej córce.Jej książka''Sztuka kochania''wydana po raz pierwszy w latach 70-tych nie była mile widziana na polskim rynku.Ja sama z mojego dzieciństwa pamiętam jak u koleżanki właśnie oglądałyśmy...