Zoologia. T. 2, cz. 1, Stawonogi: szczękoczułkopodobne i skorupiaki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
stawonogi, zoologia

Drugi z trzech tomów wyjątkowego i nowoczesnego podręcznika zoologii systematycznej opisującego różnorodność stawonogów będących najliczniejszym i najbardziej zróżnicowanym zarówno morfologicznie, jak i ekologicznie typem świata zwierzęcego. Dotychczas znanych jest ponad milion gatunków, a ciągle opisuje się nowe. Stawonogi odgrywają ważną rolę w gospodarce człowieka, będąc szkodnikami roślin oraz wektorami wielu chorób, przenosząc drobnoustroje, pierwotniaki czy wiele pasożytniczych robaków. Trudno sobie wyobrazić gospodarkę człowieka bez uwzględnienia pozytywnej bądź negatywnej roli stawonogów.

Książka zawiera pełne dane o morfologii, anatomii, rozmnażaniu i rozwoju, a także rozmieszczeniu stawonogów na kuli ziemskiej. Treść podana jest w porządku systematycznym, opartym na filogenezie, z uwzględnieniem najnowszych badań molekularnych.

Szeroki zakres opracowania, cała jego konstrukcja oraz uwzględnienie najnowszych danych dają w efekcie dzieło na najlepszym światowym poziomie.

Podstawowy podręcznik dla studentów biologii, biotechnologii, ekologii, ochrony środowiska, weterynarii, zootechniki, leśnictwa, rybactwa. Ta nowoczesna publikacja zainspiruje również doktorantów, pracowników naukowych uniwersytetów i placówek PAN do pogłębiania wiedzy zoologicznej. Po książkę tę sięgną nie tylko profesjonaliści, ale wszyscy pragnący poszerzyć wiadomości o zwierzętach.

Ze względu na ogrom wiadomości dotyczących tej największej grupy zwierząt tom 2 podzielono na 2 części:
część 1 to omówienie typu stawonogi oraz podtypów: szczękoczułkopodobne (Cheliceromorpha) i skorupiaki (Crustacea);
część 2 będzie zawierała tchawkodyszne (Tracheata) obejmujący wije (Myriapoda) i owady (Insecta). Część 2 będzie jednocześnie największym polskim podręcznikiem entomologii.

Tom 3 zaś będzie dotyczył kręgowców.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Jarosław Dąbrowski | 2014-11-03

Pan Profesor Błaszak wykonał wielką prace przy powstaniu tej książki. Chylę czoła przed tym dziełem. To wyższy poziom wiedzy na temat bezkręgowców. Ale podstawą powinien być podręcznik p. prof Jury

lucilla | 2018-10-15
Adrianna K | 2016-09-03