Miłość ci wszystko wypaczy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
literatura polska
poradniki
Ag2S

Miłość to potęga. Potrafi opętać człowieka. Odebrać rozsądek. Przesłonić świat. Potrafi wszystko wybaczyć. I WYPACZYĆ. Popularny doradca rodzinny i seksuolog Andrzej Komorowski pisze o miłościach powszechnie znanych i tajemnych, fikcyjnych i historycznych, szczęśliwych i tragicznych. Podpowiada kogo wybrać, żeby życie nabrało smaku. Wyjaśnia, na czym polega miłosna chemia. Od czego zależy...

Popularny doradca rodzinny i seksuolog Andrzej Komorowski pisze o miłościach powszechnie znanych i tajemnych, fikcyjnych i historycznych, szczęśliwych i tragicznych. Podpowiada kogo wybrać, żeby życie nabrało smaku. Wyjaśnia, na czym polega miłosna chemia. Od czego zależy kochanie? Kiedy się zaczyna? Wiele mitów i źle pojmowanych idei wpływa na sferę uczuć. Autor pokazuje, jak dużo tkwi w nas uprzedzeń i emocji wobec miłości. Co zrobić, by związek dwojga ludzi nie przypominał biblijnej wieży Babel, gdzie wszyscy – partnerzy, ich rodzice i dzieci – mówią różnymi językami. Najważniejszy jest bowiem wspólny język. Dobrze wiedzieć, na czym polega wybór towarzysza życia i zdać sobie sprawę, że wybór ten zależy od naszych rodziców, dziadków, rodzeństwa, osobowości, temperamentu, narodowości, historii, szeroko pojętej kultury… Sporo tych zależności…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Milosc_ci_wszystko_wypaczy-p-31127-1-30-.html

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2400

Miłość, mydło i powidło

Ciężko mi właściwie określić, co autor chciał przekazać pisząc tę książkę. Temat miłości zdaje się być tylko pretekstem do snucia opowieści. Gdyby był to zbiór artykułów czy felietonów może to tematyczne poszatkowanie byłoby uzasadnione. Gdy zaczęłam lekturę, sceptycznie podchodziłam do mieszania wiedzy naukowej z własnym doświadczeniem. W pierwszym rozdziale autor zajął się tematem jaka konfiguracja osób z rodzeństwa (zgodnie z ich płcią i kolejnością urodzenia) jest najlepsza i dlaczego. Może to i ciekawe badania, jednak brakowało mi informacji o tym, jak były prowadzone i jak określano „udanie” związku. Polecam ominąć cały rozdział pierwszy.

Kolejne rozdziały zajmują się miłością w różnym ujęciu – od ludowych wierzeń na temat potencji i romantycznego powodzenia (rozdział drugi podobał mi się najbardziej) przez miłość w literaturze i historii. Autor co chwilę dzielił się z czytelnikiem cytatami nawiązującymi do jego toku myślenia i na początku było to dla mnie bardzo inspirujące, cytaty są naprawdę dobre. Jednak w pewnym momencie tego cytowania było za wiele, przeszkadzało mi w czytaniu.

W książce zaprezentowane są też „osoby nieprzeciętne” i to, co on uważa, że zadecydowało o ich rodzinnym szczęściu. Może włączanie do książki osób popularnych miało ją uatrakcyjnić, jednak dla mnie osłabiło postać autora, jako osoby, która jednak kieruje się pewnymi podstawami naukowymi, nie zaś powierzchownymi spostrzeżeniami (opierają się na relacjach o życiu sławnych z mediów). Zignorowałabym tego typu wynurzenia o miłości, gdyby wcześniej nie pisał tak krytycznym językiem o ludowych wierzeniach, jako o zabobonach, a wręcz głupotach, jakimi ludzie małego rozumu kierują się w życiu (nie napisał tego dokładnie w ten sposób, jednak był wobec tego tematu bardzo stanowczo „naukowy”). Wydało mi się to niekonsekwentne.

Andrzej Komorowski pisze w specyficznym stylu. Nie można odmówić mu wiedzy i gawędziarskiego talentu. Język którym się posługuje czasami wydaje się wręcz potoczny. Dla mnie była to zaleta. Książkę odłożyłam z poczuciem chaosu, mimo że na końcu autor tłumaczył się, po co pewne wątki w książce poruszył. Myślę, że gdyby wszystkie wątki, które w książce poruszył podzielić na krótsze formy, byłby to zbiór błyskotliwy i wciągający. Mam też nadzieję, że Komorowski nauczony doświadczeniami swojego literackiego debiutu popełni jeszcze jakiś zbiór przemyśleń, bo mimo wszystko, lektura ta była dla mnie wzbogacająca.

Anna Kaczmarczyk

knigoholiczka | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Minęło kilka dni od wyboru pozycji do zrecenzowania w październiku, a ja zupełnie nie pamiętam dlaczego akurat chciałam przeczytać akurat tę książkę. Na pewno zachęcił mnie opis i okładka, z której zerka na nas skądinąd sympatyczna twarz mężczyzny w średnim wieku.
Jej autorem jest seksuolog, ale jeśli ktoś oczekuje pikantnych szczegółów to całkowicie nie ten adres. W tej książce nie znajdziemy nic takiego.
Za to przeczytamy kilka ładnych wierszy o miłości, dowiemy się co nieco o potrawach i afrodyzjakach i o relacjach rodzinnych, nie tylko tych między małżeństwem.
Miałam napisać, że ta książka w ogóle mi się nie podoba, ale jednak znalazłam w niej coś dla siebie. Uwielbiam historię, a autor jeden z rozdziałów poświęcił miłości w historii. Można by się też było spodziewać, że jeśli pisze seksuolog, to można spodziewać się tylko jednego, dwóch tematów czyli seksuologii, psychologii czy medycyny. Ta książka zaprzecza temu- jest wielotematowa. Jak wcześniej już pisałam jest historia,...

NataliaKatarzyna | 2014-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Joanna M | 2017-01-24
Przeczytana: listopad 2016

Okropność i nuda. Zmęczyłam 1/3 i oddałam pośpiesznie do biblioteki. Może kilka stron mnie faktycznie zainteresowało.

tycha2101 | 2014-01-26
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Dużo wątków historycznych, nie dość ciekawa.

magda | 2016-11-19
Jesienna | 2016-02-14