Córka Stalina

Wydawnictwo: Videograf II
Stalin
joly_fh

Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej - jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej kobiety. Wychowana w luksusach "czerwona księżniczka", a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Autorka przedstawia fakty, które naznaczyły jej życie: samobójstwo matki, samotne dzieciństwo na Kremlu, skomplikowane relacje rodzinne, czystki w najbliższym kręgu dyktatora, nieudane małżeństwa, niespodziewana ucieczka na Zachód i równie niespodziewany powrót do ojczyzny, trudne lata ponownej emigracji.

źródło opisu: Videograf II, 2013

źródło okładki: Videograf II, 2013

agnibar | 2019-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Pozycja słaba, traktująca głównie o Stalinie, nie jego córce. Nie sięgnęłam po tę książkę, żeby znów czytać o tym, co już wiem z pozycji ambitniejszych i ciekawszych. Ponadto autorka powtarza kilka razy te same zdania, historie w odstępie kilkudziesięciu stron. Zupełnie jakby nie pamiętała, że już o tym wspominała chwilę wcześniej. Zdecydowanie nie polecam.

Jak dla mnie ta biografia od strony technicznej jest mocno średnia. Nie spodobało mi się to, że autorka dorzucała swoje zdanie zbyt często (pod koniec książki miałam ochotę już ją wyłączyć, byleby tylko nie słyszeć po raz setny "drogi czytelniku" i towarzyszących temu elaboratów). To wywołało u mnie niesmak, który często mi towarzyszy, kiedy natrafiam w internecie na zbyt wścibski artykuł o jakimś celebrycie. Do tego pozycja ta miejscami jest mocno nie na temat - ja rozumiem, że trzeba czytelnika wprowadzić w kontekst, tu trzeba było sporo wyjaśniać, ale często Swietłany po prostu w tekście nie było... Ale podziwiam autorkę za to, że podjęła się napisania tej biografii. Wychodzi na to, że tytułowa córka Stalina była naprawdę paskudną osobą (żaden spoiler, no bez przesady) i osobiście nie podjęłabym się grzebania w jej życiorysie.

ilo99 | 2019-05-11
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 11 maja 2019

Podjęłam kolejną próbę wysłuchania książki tej autorki. I okazało się, że ponownie doznałam porażki. Zamierzony przez autorkę chaos informacyjny, przeskakiwanie z czasów młodości Swietłany Alliłujewej jest męczący. Dodatkowo ma ukryć to, że pisarka po kilkakroć powtarza te same fakty, wydarzenia, wypowiedzi bohaterów. Jej książka nie niesie nic nowatorskiego, nie jest poparta badaniami. Ot, po prostu pani Watała przeczytała wspomnienia córki Stalina, kilka biografii innych pisarzy i zrobiła kompendium. Dorzuciła parę danych z psychologii oraz kilka smaczków dotyczących życia seksualnego opisywanej postaci (ulubiony temat autorki). Nie rozumiem czemu pisarka stosuje liczbę mnogą, czy to mania wielkości przez nią przemawia, czy kompleksy i brak przekonania do własnych tez. Książka męcząca w odbiorze. Posłuchałam wyrywkowo i porzuciłam.

byrcyn11 | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Córka Stalina była tylko tłem opowieści, jak szybko rozwiały się szczytne hasła rewolucji październikowej. Ile w nich było utopii, czy zwykłego wyrachowanego zakłamania. Sporo było o samym Stalinie i jego najbliższych zmieniających się (mordowanych) współtowarzyszach. Okazuje się, że jeszcze gorzej miały żony dygnitarzy partyjnych, bo często bywało, że towarzysz ocalił głowę, ale jego żona już nie, bądź gniła w lagrze - jak było z małżeństwem Mołotowów. Jak pisze autorka, takie kobiety wracały z maskami na twarzy, bez uśmiechu - jak roboty.
Sama Swietłana Alliłujewa (nazwisko po drugiej żonie Stalina), była rozkapryszona, rozleniwiona, wybuchowa, despotyczna, o wybujałym temperamencie seksualnym i pociągiem do alkoholu. Zapewne częściowo należy przypisać to genom, a częściowo warunkom w jakich się wychowywała. Umarła w biedzie w domu spokojnej starości.
Zawsze gdy czytam coś na ten temat, to w głowie dźwięczy mi to samo pytanie; jak można wymordować kilkadziesiąt milionów własnego...

zuszka | 2018-07-28
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 28 lipca 2018

Przede wszystkim tutuł nie odpowiada treści - miało być o Swietłanie, jest o Stalinie. Język specyficzny, odnoszę wrażenie że autorka również. Czytanie tej książki to jak spotkanie z przyjaciółką, która uwielbia ploteczki o innych. I jak to w plotce - ile w niej prawdy, a ile fantazji? Czyta się bardzo lekko - plus tej pozycji.

ginewra | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Najpierw przeczytałam o kobietach z otoczenia Stalina tej samej autorki. Wciągnęło mnie, więc sięgnęłam po więcej. I cóż... wiele powtórzeń, podobna budowa, za dużo osobistych wycieczek... whatever temat wciąż pozostaje intrygujący.
Ale książka tak naprawdę nie jest o córce Stalina, tylko o nim samym. Albo o ludziach z otoczenia Stalina i atmosferze tamtych czasów. Jeśli czytaliście o kobietach.... po tę już nie sięgajcie, to w zasadzie jest to samo. Czasem nawet te same zdania.

magia78 | 2018-07-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2018
Przeczytana: 17 lipca 2018

153/2018 (A)

Runior | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Książka trudna, jednak nie ze względu na treść, ale na sposób jej przedstawienia. Pal sześć, że autorka już na wstępie wyrzuca do kosza chronologię. Książka roi się od powtórzeń, subiektywnych opinii oraz irytujących przerywników.
"Córka Stalina" wydaje się być na siłę "napompowana" tematami pobocznymi, które z samą bohaterką nie mają wiele wspólnego. Dacze Stalina czy seksualne perwersje Berii nie są tym, o czym powinna mówić książka o takim tytule.
Kolejnym zarzutem jest brak widocznych treści, które nie pochodziłyby od innych biografów bohaterki. Książka wydaje się raczej kompilacją innych, prawdopodobnie bardziej rzetelnych dzieł.
Mimo wszystko "Córka Stalina" zawiera wiele ciekawych informacji, których nawet sposób prezentacji nie jest w stanie zagłuszyć.

Woody | 2017-11-13
Przeczytana: 23 października 2017

Umęczyłem się czytając tę książkę. Wspomnienia Swietłany Allujewy bardzo oficjalne, wybiórcze, bez wchodzenia w szczegóły. Mdła i nudna książka.

leśna | 2016-12-10
Przeczytana: 26 listopada 2016

Załóżmy nawet, że - by na poziomie co najmniej dostatecznym wgryźć się w biograficzne wątki - należałoby przeczytać nie jedną, nie trzy a z dziesięć takich pozycji, i to nie jednego, nie pięciu, a dwunastu różnych autorów. By choć minimalnie zabezpieczyć się w kwestii tzw. obiektywizmu.
Mimo wszystko, nawet przy powyższym założeniu, nawet zabezpieczając się świadomością, iż nie przeczytawszy dostatecznej ilości dostępnej w temacie literatury, tkwi się w stanie swoistego 'niedoczytania', nieoswojenia z cudzą biografią, trudno nie zmiażdżyć tej pozycji, jako wyjątkowo słabej i nierzetelnej.
Jako czytelnik czuję się wymięta od spożytej treści. Poddana nieudolnej, emocjonalnej manipulacji. Pozbawiona efektów profesjonalnego podejścia do pracy.
Spore rozczarowanie.