Córka Stalina

Wydawnictwo: Videograf II
Stalin
joly_fh

Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej - jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej kobiety. Wychowana w luksusach "czerwona księżniczka", a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Autorka przedstawia fakty, które naznaczyły jej życie: samobójstwo matki, samotne dzieciństwo na Kremlu, skomplikowane relacje rodzinne, czystki w najbliższym kręgu dyktatora, nieudane małżeństwa, niespodziewana ucieczka na Zachód i równie niespodziewany powrót do ojczyzny, trudne lata ponownej emigracji.

źródło opisu: Videograf II, 2013

źródło okładki: Videograf II, 2013

Witold Lisek | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Uff,ale sie namęczyłem.To raczej książka o jej ojcu Stalinie niż o Świetłanie -tylko końcówka jakieś ostatnie 40 stron jest o niej.Poycja bardzo nierówna i raczej słaba .Bardzo denerwowało mnie ten ciągły zwrot autorki-Drogi Czytelniku.Częste powtarzania się .Słowem byłem bardzo zadowolony ,że przebrnąłem do końca.Uff!

zuszka | 2018-07-28
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 28 lipca 2018

Przede wszystkim tutuł nie odpowiada treści - miało być o Swietłanie, jest o Stalinie. Język specyficzny, odnoszę wrażenie że autorka również. Czytanie tej książki to jak spotkanie z przyjaciółką, która uwielbia ploteczki o innych. I jak to w plotce - ile w niej prawdy, a ile fantazji? Czyta się bardzo lekko - plus tej pozycji.

edit3008 | 2013-12-08
Przeczytana: 30 listopada 2013

Trochę się rozczarowałam tą książką, ponieważ więcej tam jest o Stalinie niż o jego córce Swietłanie, ale ogólnie książkę czyta się bardzo dobrze. Mimo, że jest to literatura faktu miałam jednak wrażenie, że autorka jest mało obiektywna. Poza tym jest zbyt wiele powtórzeń ( dwa zdania poniżej autorka cytuje samą siebie tak ja by czytelnik już zapomniał co przed chwilą przeczytał ! )- to Mnie irytowało. Ponadto brakuje zdjęć ( autorka pisze, że na zdjęciu zobaczymy jak piękna była ta ...- a tam nie ma tych zdjęć ( tych kilka fotografii zamieszonych nie obejmowało tej postaci). Jednak polecam lekturę tej książki, bo sama się ubawiłam czytając o miłosnych wyczynach Stalina z Wierą Dawydową. Dla rodziców - ostrzeżenie, że nie jest to lektura dla zbyt młodych czytelników, bo język autorki jest rzeczywiście dosadny zwłaszcza dotyczy to aktów miłosnych ( oczywiście Stalina). O Swietłanie pisze na samym początku i głównie pod koniec książki, reszta dotyczy Stalina i jego Politbiura oraz...

bewelka86 | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Wypożyczając tę książkę nie znałam jeszcze "możliwości" pisarskich autorki... Po lekturze innej książki pani Watały ("Seks w królewskich alkowach") pozostał mi lekki niedosyt i niesmak. Szczerze mówiąc, zastanawiałam się czy zabierać się za kolejną pozycję napisaną przez tę autorkę. Jednak postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę.

"Córka Stalina" to - jak sam tytuł wskazuje - biografia Swietłany Allilujewej, córki rosyjskiego dyktatora. Jednak nie jest to typowa książka biograficzna. Już na samym wstępie pani Watała informuje nas, że postanowiła przyjąć niekonwencjonalną formę narracji i chronologii nie będzie. Trochę się tego spodziewałam, jednak sądziłam, że w przypadku monografii jakiś podział chronologiczny się pojawi. Otóż nie. Książka składa się z 3 rozdziałów, z których pierwszy dotyczy przeważnie samej Swietłany, drugi to opowieści o podbojach miłosnych i kochankach Stalina, natomiast trzeci traktuje o czystkach, jakie przeprowadzał Stalin i jego podwładni.

Na pewno nie...

Inez | 2014-05-24

Rozczarowała mnie ta książka. Sięgając po nią chciałam poznać przede wszystkim życie córki dyktatora i zbrodniarza - Swietłany Allilujewej, a nie jej ojca. Rozumiem, że opowiadając losy jedynej córki Stalina trudno było nie odnosić się do niego i wszystkich tych, którzy go otaczali, ale poświęcić im tyle uwagi? Możliwe, że dzięki temu autorka chciała pokazać czytelnikom w jakich warunkach kształtował się niezwykle trudny charakter kremlowskiej księżniczki. A może niewiele było do opowiadania o samej Swietłanie, poza próbą rozstrzygnięcia czy była jedynie ofiarą czy również produktem swojego ojca.

Zadna_Milostka | 2014-04-07
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Córka Stalina chciała być kochan(k)ą.

Jeśli dać by mi fragment jej książki, nie podając jej nazwiska, od razu rozpoznam pióro Watały. Tym bardziej szczęśliwa byłam, póki w moje ręce nie wpadła „Córka Stalina” – jak dziwnie by to nie brzmiało – czyli biografia Świetłany Allilujeweji, jedynej córki Stalina. Cóż, niektóre blogerki cieszą się, gdy dostaną kosmetyk, ja, gdy dostanę książkę.

WIĘCEJ Watały.

dziewczyna84 | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 października 2013

Lubimy zagłębiać się w ludzkich historiach, czytać na ich temat plotki, fakty i analizować ich postępowanie. Z tego powodu piszemy i czytamy literaturę faktu w tym biografie. Z tych powodów też regularnie odwiedzamy facebooka. Lubimy uzewnętrzniać się, i chętnie czytamy uzewnętrznianie się innych. I o ile na portalach społecznościowych może być to informacja mniej lub bardziej wzniosła, jeśli chodzi o literaturę, sięgając po konkretne tytuły, mamy nadzieję na wysoki poziom tych publikacji.

Sięgając po książkę Elwiry Watały "Córka Stalina. Chciała być kochaną", dowiedziałam się kilku faktów z trzech kategorii. Pierwszym tematem, niestety wcale nie dominującym w książce była tytułowa bohaterka. Drugim poruszanym tematem jest oczywiście jej ojciec Józef Stalin i prawie wszyscy bliżsi jego znajomi i rodzina, o których zapewne można przeczytać w Wikipedii. Czemu przywołuję tutaj tą stronę? Ponieważ w pewnym momencie odniosłam wrażenie, że podstawowym źródłem informacji do powstania...

moniga | 2015-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 lutego 2015

Literatura faktu. Dużo informacji, jak dla mnie zbyt chaotycznie przekazanych, a liczne powtórzenia i wtrącenia nie ułatwiają lektury.

Arkadiusz | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Książka "Córka Stalina" Elwiry Watały jest bardzo dziwnym tworem. Z jednej strony chciałoby się ją ocenić bardzo wysoko, bo opowiada historię życia niesłychanie kontrowersyjnej persony, a także jest pełna smaczków i ciekawostek, których próżno szukać w innych miejscach (a przynajmniej ja do tej pory nie znalazłem). Z drugiej jednak jest pełna powtórzeń i to do tego stopnia, że czasami musiałem się zatrzymać i sprawdzić, czy ja na pewno posuwam się z lektura do przodu albo czy mi jakiegoś "kulawego" egzemplarza nie sprzedali oraz dygresji tak daleko posuniętych, że niekiedy zastanawiałem się co te wszystkie tematy i ludzie mają tak naprawdę wspólnego z główną bohaterką tej historii.

Jednak podsumowując, nie jest najgorsza i jeśli chcecie się czegoś dowiedzieć o córce największego tyrana naszej epoki, to książka Watały nie będzie wyborem całkiem nietrafionym.

Asia Pe | 2013-09-19

Styl autorki do złudzenia przypomninał mi styl niektórych moich wykładowców: luźna gawęda, lekko zachaczająca o główny temat (Swietłana) bez zachowania ciągu logicznego, w wielu miejscach autorka powtarza się i wyraża swoje nieomylne opinie.
Książka jest interesująca ze względu na wiele ciekawostek o Związku Radzieckim. Zaskakująco części o Swietłanie potraktowane po macoszemu i nudzące.