Piwo to napój niezbędny. Przemysł piwowarski na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Wysoki Zamek
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Spacerolog

Album „Piwo to napój niezbędny” jest książką ze wszech miar niezwykłą. Nikt wcześniej nie próbował opowiedzieć przedwojennej historii Kresów z perspektywy przemysłu piwowarskiego. Z pozoru takie ujęcie dziejów ziem utraconych może wydawać się nawet obrazoburcze. Nic bardziej mylnego. Piwo jest pretekstem aby pokazać Kresy i ludzi tam mieszkających, ich zaradność, siłę woli i umiejętność radzenia sobie w trudnych czasach. Autor, Sławomir Jędrzejewski, od 20 lat zbiera pamiątki związane z produkcją piwa na Kresach. Są to butelki, etykiety, kapsle, dokumenty, zdjęcia. Część zbiorów ujęte w formie książki wraz z wnikliwym komentarzem składa się na prezentowany album. Na IV stronie okładki można przeczytać:
Kilka lat temu na targu staroci zobaczyłem butelkę. Miała wytłoczony w brązowym szkle napis „Lwowskie Towarzystwo Akcyjne Browarów”. Niestety była za droga, więc z żalem odstawiłem ją na miejsce. Od tamtej chwili minęło już sporo czasu. A jednak wciąż ją pamiętam. Może dlatego, że ta zwykła butelka ze Lwowa wywołała we mnie wrażenie nieuchwytności i tęsknoty, które towarzyszy mi do dziś, gdy tropię na giełdach i targowiskach pamiątki po browarach z Kresów Wschodnich.
Musimy jednak lojalnie ostrzec wszystkich Czytelników, nie zaczynajcie lektury tej książki nie upewniając się wcześniej, że w lodówce jest butelka złocistego płynu.

źródło opisu: http://www.wysokizamek.com.pl/piwo-to-napoj-niezbe...(?)

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/242000/242523.jpg

Adam | 2013-05-14
Przeczytana: 05 maja 2013

Bardzo dobra pozycja dla zainteresowanych historią piwowarstwa, ale także tych których pociąga historia dawnych kresów.
Polecam.