Uśmiechnij się! Siadamy do stołu

Wydawnictwo: MIND
SMIL! Vi skal spise. Børnefamiliens måltider
wychowanie dzieci, dieta
mantra

Czy zdarza ci się zmuszać dziecko do jedzenia? Niepokoisz się, jeśli nie je mięsa lub warzyw? Często zwracasz mu uwagę przy stole? Czy kuchnia jest źródłem pozytywnej energii w twoim domu? Jak dbasz o dobrą atmosferę podczas posiłków? Rodzice odpowiadają za właściwe odżywianie swoich dzieci. Często skupiają na tym całą swą miłość i troskę, zapominając, że zdrowe posiłki to jeszcze nie...

Rodzice odpowiadają za właściwe odżywianie swoich dzieci. Często skupiają na tym całą swą miłość i troskę, zapominając, że zdrowe posiłki to jeszcze nie wszystko. Równie ważne są bliskość, ciepło i bezpieczeństwo, które dzieci otrzymują razem z jedzeniem, oraz dobra atmosfera przy stole.

Duński pedagog Jesper Juul twierdzi, że wspólne rodzinne posiłki mogą być miłym spotkaniem bliskich sobie osób. Trzeba tylko aktywnie zadbać o kulturę jedzenia w swoim domu i... przestrzegać kodeksu dobrych manier dla rodziców.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomind.pl/index.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwomind.pl/index.html

Renata | 2014-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Autor przypomina, że czas posiłków powinien kojarzyć z przyjemnością, nie tylko dzieciom, ale całej rodzinie. Proponuje kilka rozwiązań dla najczęściej pojawiających się problemów związanych z jedzeniem. Logicznie i bez zbędnych wywodów tłumacz podstawowe rzeczy, których w codziennym pędzie zapominamy. Krótka, przyjemna i co najważniejsze pożyteczna lektura. Polecam.

aeljot | 2012-12-05

Ciekawe spojrzenie na jedzenie. Autor uświadamia nam,że przy stole ważni są rodzice i dzieci a nie wizja czy oczekiwania jakie wobec nas i naszych dzieci ma otoczenia czy dalsza rodzina.

Kiti | 2014-01-04

Jesper Juul to autor książek przeznaczonych dla rodziców, choć myślę, że i inne osoby także mogą się z nimi zapoznać. Jego pozycje oparte są na relacjach rodzic- dziecko, które panują w każdej rodzinie.

Bardzo ważne jest, aby w chwili, gdy zasiadamy do stołu na wspólny posiłek oderwać się od wszystkich kłopotów i nie przenosić ich na jedzenie. Można je rozwiązać później, jednak wspólny czas spędzony na jedzeniu ma być dla dziecka przyjemnością, a nie udręką. Nie należy także cały czas mu się przyglądać, ani go strofować, gdy coś robi nie tak. Wtedy maluch nie będzie chciał wspólnie spożywać posiłków, gdyż nie będzie mu się to kojarzyło z niczym przyjemnym.

Młodzi ludzie borykają się także a anoreksją, czy bulimią. Nie zawsze jest to możliwe do zauważenia od razu, jednak, gdy już coś spostrzeżemy warto porozmawiać, ale nie bezpośrednio o problemie. Należy zachowywać się tak, aby pociecha wiedziała, że ma wsparcie. W końcu sama może zdecyduje się na powiedzenie o problemie i razem...

Joanna | 2018-07-14
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Sięgnęłam po tę pozycję, ponieważ mam w domu dwóch przedszkolaków i z jedzeniem "bywa różnie". Przyznam, że szukałam rad, może jakichś schematów działania, czegoś co pomogłoby mi zapanować nad naszymi rodzinnymi posiłkami. Moje oczekiwanie niestety nie zostało zaspokojone. Jesper Juul pisze mnóstwo mądrych rzeczy o jakości relacji z dziećmi, o szacunku, o istocie wspólnych posiłków itp., ale jego wskazówki przy opisanych przykładowych problemach są bardzo powierzchowne i w przypadku trzylatka całkowicie nieskuteczne.

mantra | 2012-01-09
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Książka w przystępny sposób opisuje znaczenie posiłków dla rodziny, relacji i wychowania. Autor podpowiada nie tyle co robić w danej sytuacji, ale jakie konsekwencje mogą mieć określone wybory. Polecam każdemu, absolutnie każdemu rodzicowi, zastanawiającemu się czy zmuszać dziecko do jedzenia, czy może puścić je głodne do przedszkola/szkoły/liceum.

giumishere | 2016-01-10

Polecam rodzicom/opiekunom, wychowawcom, pedagogom i psychologom zajmującym się dziećmi. Pierwsza książka Juul'a, którą przeczytałam i jestem bardzo zadowolona. Sporo w niej znajdziecie praktycznych porad, przykładów. Dystans autora jest urzekający, nie ma w nim tonu "musicie robić tak i tylko tak jak mówię, bo to jest słuszne". Rozsądny terapeuta jak i rodzic, więc książkę polecam, w dodatku jest króciutka.

gargamelka | 2015-11-16

Prosta w języku, prosta w przesłaniu. Mocno otwarła oczy na "jedzeniowe trudności" nasze. Zmieniła moje spojrzenie oraz podejście i już są pierwsze pozytywne efekty.
Pożądam więcej książek tego autora.

Anna Solarska | 2012-10-18
Przeczytana: 16 października 2012

Bardzo dobra lektura dla wszystkich rodziców! Szkoda, że taka krótka i temat nie jest pogłebiony i poszerzony :-( Mądre i nie wyrokujące poglądy autora przedstawione w przystępny sposób - polecam!

BiG_m | 2012-11-02
Na półkach: Przeczytane, Wychowanie
Przeczytana: 01 listopada 2012

Rady psychologa dla rodziców dzieci, które jedzą ''niewiele'' i dla tych, które zdecydowanie jedzą za dużo.

AnnaHa | 2015-05-04
Przeczytana: 03 maja 2015

podoba mi się to podejście do rodzicielstwa i dziecka, sięgnę po kolejne ksiażki tego autora