Uśmiechnij się! Siadamy do stołu

Okładka książki Uśmiechnij się! Siadamy do stołu Jesper Juul
Okładka książki Uśmiechnij się! Siadamy do stołu
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
SMIL! Vi skal spise. Børnefamiliens måltider
MIND
2011-01-01
2011-01-01
Edyta Stępkowska, Dariusz Syska
wychowanie dzieci dieta

Polecam każdemu rodzicowi, choć nie ze wszystkich się zgadzam :)

Polecam każdemu rodzicowi, choć nie ze wszystkich się zgadzam :)

Mam wrażenie, że wszystko spod znaku eko i wege dobrze się teraz sprzedaje. Pozycja książkowa jakby trochę napisana na siłę. Nie wnosi nic odkrywczego, ale truizmy w niej podane mają jakąś wartość. Dlatego też tylko dobra.

Wokół nawyków żywieniowych dziecka można łatwo narobić zamieszania, co autor książki odradza. W zamian zachęca do budowania dobrej atmosfery podczas posiłków spożywanych z dzieckiem. Niby proste, ale w rzeczywistości takie proste nie jest. Wymaga świadomości, rodzicielskiej dojrzałości i dobrego zmysłu obserwacji.

Jedzenie to ważny element wychowywania dzieci i zgadzam się z autorem , że wspólne przygotowywanie posiłków i wspólne jedzenie przy stole to ważny aspekt tworzenia więzi z naszymi dziećmi. Uczenie dzieci gotowania to też duża frajda dla rodziców :) Książka z wieloma przydatnymi radami i informacjami dla rodziców, którzy borykają się z problemem z jedzeniem u dzieci.

Polecam wszystkim rodzicom, szczególnie rodzicom maluchów

Polecam wszystkim rodzicom, szczególnie rodzicom maluchów

Ogólnie książeczka jest spoko, każdy mądry rodzic powinien wiedzieć, że wspólne posiłki z dziećmi naprawdę są ważne dla każdego z członków rodziny. Tak naprawę raziła mnie tutaj taka pierdoła, jak to autor opowiada, że gotować trzeba z miłością i radością itp itd... jak oderwany od rzeczywistości kosmita. Owszem, jak ktoś lubi gotować (przecież takich ludzi nie brakuje) to będzie to robił z miłością, ale błagam - dla ogromnej części gotujących w domach kobiet i mężczyzn, jest to zwykle przykry obowiązek, mus i żadna siła, nawet jadania posiłków razem tego nie zmienia. U mnie w domu np tak wszystko fajnie wygląda, że od wielu lat jadamy razem nawet dwa posiłki: obiad i kolację...dzień w dzień.... a jednak nie pokochałam gotowania i szczerze nienawidzę momentu przygotowywania potraw, choć wspólne posiłki uwielbiam celebrować. Nie zgadzam się z autorem, że wspólne posiłki są ważniejsze od innych wspólnych zajęć - bo niestety teoria , teorią, ale podczas posiłków właśnie najczęściej omawia się różne problemy i potem w przyszłości pojawiają się zaburzenia odżywiania właśnie, bo kojarzymy je dobrze, albo źle.... a gdy kojarzymy zbyt dobrze, to kompulsywne objadanie powoduje poprawienie nastroju, albo głodzeniem się demonstrujemy złe samopoczucie, błędne koło. Ja tutaj wybieram równowagę, wspólne posiłki są ważne, ale jedzenie nie powinno dominować w naszym życiu.

Zdarza nam się zapomnieć, że to co i ile dziecko zje naprawdę nie jest ważniejsze niż atmosfera w jakiej to zje i nasza relacja z dzieckiem. Niestety wmuszanie jedzenia jest w naszej kulturze tak normalizowane, że wszędzie to widzimy - w życiu, w serialach, w filmach, w książkach. Jestem bardzo na to wyczulona, a i tak czasem się łapie na tym, że odruchowo to robię. Dzieje się tak gdy jadę na takim społecznie zaprogramowanym autopilocie, kiedy np jestem zmęczona czy niewyspana i bezrefleksyjnie powtarzam to, co zaadaptowałam z kultury, języka, od innych ludzi. Takie książki pomagają się przestroić, wyłączyć tę automatyczną sekretarkę. Bardzo polecam.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka nie jest poradnikien dla rodziców niejadków. A tego się po niej spodziewalam. Bardzo ogólnie traktuje ten problem. Nie daje żadnych rozwiązań jednak jest o czymś bardzo ważnym. O sile wspólego rodzinnego spotkania przy stole, wspólnego posiłku jako czasu szczególnego dla rodziny. O wzjamnym szacunku. O wielu sprawach które porusza w tym aspekcie autor poprostu zapominamy. Warto sięgnąć po tą książke i sobie przypomnieć .

Jedna z moich pierwszych pozycji Juul'a. Nie jest bynajmniej podręcznikiem rodzicielstwa, a raczej osobistą wizją i zbiorem obserwacji autora. Mimo, że jako roślinożerca nie zgadzam się ze wszystkimi tezami autora, jedno jest dla mnie pewne - warto sprobowac wprowadzić do wspólnych posiłków elastyczność i radość z bycia razem.
🌷Pozwól dziecku na zabawę jedzeniem, pamiętaj, że maluch właśnie w taki sposób poznaje świat. Dziecko nie ma tylu doświadczeń związanych z jedzeniem, co jego rodzice. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy na egzotycznych wakacjach mamy okazję spróbować dania nieznanego pochodzenia ze składników, które widzimy pierwszy raz . Czy nie łatwiej zrozumieć reakcję malucha?
🌷Zadbaj o dobrą atmosferę podczas posiłku: nie krytykuj, nie oceniaj, nie przywiązuj zbytniej wagi do tematu jedzenia.
🌷Pozwól dziecku zadecydować, CZY zje i ILE zje. Nakładaj małe porcje lub pozostaw dziecku dowolność wyboru. Sam/a decyduj przy tym, CO znajduje się na stole.
🌷Nie stosuj nagród, np. przekupstwa słodyczami, oraz kar w celu nakłaniania dziecka do jedzenia.
Przede wszystkim: rozluźnij się przy stole!

🌷Pozwól dziecku na zabawę jedzeniem, pamiętaj,...

Jak dla mnie kolejna świetna książka, o tym by szanować dzieci i ich zdanie o tym,że posiłki mogą budować wieź, albo wręcz przeciwnie niszczyć je

• Rodzicielstwo
  • Wychowanie