Solar

978-83-7659-367-8
Magdalena Słysz
solar geniusz literatura brytyjska

Kryzys noblisty

Momentami było smiesznie i ciekawie ale wiekszosc książki właściwie przemęczyłem, kilka razy już chciałem zrezygnować z czytania ale jakoś da się przebrnąć do końca.

Jeśli to jest najlepsza książka tego autora, to wystarczająca przestroga, aby więcej nie sięgać po tego autora.
Bohater niby inteligentny i genialny, ale pomysł nie jego, do tego niezdara, tchórz i nieudacznik. Język z dodatkiem jakiś szczegółów z dziedziny fizyki, które nijak mi się nie kleją ze sobą.
Książki nie skończyłam bo tak mnie mierziło czytanie nieskończonych opisów lądowania samolotem albo jeżdżenia metrem, pociągiem czy autem, że nawet scena z sikaniem w warunkach akrtycznych tego nie uratowała. Genialna scena, ale za mało jak na 120 stron, które udało mi się przeczytać. Reszta to wyżej wymienione różne podróże środkami transportu, jakieś zmyślone teorie fizyczne, stado kobiet z których bohater niewiele sobie robi.
Nie ma nawet porządnego wątku, historii, chronologii wydarzeń, które po sobie następują. Pierwsza część to jakieś zdobywanie od nowa utraconej relacji z żoną, a druga rozpoczyna się lataniem samolotem, pobieżnie opisanym jakimś wykładem o energetyce, wynurzeniami na temat osobistych myśli na widok atrakcyjnej pani na lotnisku i jakimiś nieskładnymi zdaniami o aresztowaniu, bez wyjaśnienia za co, po co- tylko przejściu do tego, że dziennikarze weszli z buciorami w życie bohatera.

Okropieństwo

Książki nie skończyłam bo tak mnie mierziło czytanie nieskończonych...

Miło się czytało aczkolwiek koniec mnie trochę zmęczył.

Miło się czytało aczkolwiek koniec mnie trochę zmęczył.

Tego autora kupuję w ciemno. Prawdziwy mistrz opowieści (mało już takich). Fantastyczny język. McEwan niezmiennie zachwyca, a "Solar" to jedna z jego najlepszych książek.

W mojej opinii słaba książka. Długo męczyłam, mimo, ze napisana lekko. Nie przypadła mi do gustu fabuła, uważam, że o niczym. Nawet w kategorii rozrywka wypada marnie.

Główny bohater, którego zachowania pozbawione są logiki i zdolności przewidywania, mimo wprowadzania w irytację, pozwala nam zrozumieć jak wygląda świat widziany oczami pewnych osób. Postać z łatwością można utożsamić z prawdziwymi osobami z naszego otoczenia, mimo, że zdarzenia spotykające bohatera są wyolbrzymione i groteskowe. Napisana lekkim, płynnym językiem, rozkręca się z czasem.

Dawno nie czytałem tak słabej książki. Zastanawiałem się kilka razu czy nie będzie to pierwsza książka przeze mnie niedokończona, ale ciągle liczyłem, że wskoczy choć na chwilę na wyższy poziom, niestety nie stało się to. Nie rozumiem osób, którym się spodobała, ponieważ ani nie ma w niej humoru, ani fabułą nie zaskakuje, dialogi są wymuszone, a cała historia została opowiedziana strasznie nieciekawie.
Szkoda, bo kupując ją spodziewałem się dużo więcej. Nie polecam.

Jakim cudem inteligentny facet może wmieszać się w tak absurdalną historię?
Choć Michael Beard odnosi sukcesy na polu naukowych, ba , nawet jako młody naukowiec otrzymał nagrodę Nobla.jego życie społeczne, rodzinne to pasmo nieudanych związków. Pięć małżeństw, nieustanna pogoń za kolejnymi kochankami, nienasycenie. Nikt nie jest doskonały, wiemy to wszyscy ale choćby minimalna równowaga pomiędzy pracą a rodziną pozwala wieść szczęśliwe życie.
U Michaela szala wychyla się za daleko. Wybory których dokonuje wydają się absurdalne ale jednocześnie naturalne dla sabaryty i karierowicza. Być może resztę życia spędziłby wiodąc nudne tragikomiczne życie gdyby nie splot nieszczęśliwych wypadków, które za sprawą właśnie jego wyborów przekształcają się w kryminalno-gospodarcze przestępstwo, przed którym już do końca życia przyjdzie mu uciekać.
Jednak jaki nie wykonałby ruch usłyszy szach mat od kostuchy.

Przerażające, że nieobliczalni szaleńcy w skórze biznesmena, naukowca, polityka mogą realnie decydować o losach programów zajmujących się globalnym ociepleniem czy energią odnowialną. U McEwana ogólnoświatowe konferencje i działania na rzecz przyszłości planety to jedna wielka ściema.

Jakim cudem inteligentny facet może wmieszać się w tak absurdalną historię?

Główny bohater Michael Beard, to naukowiec noblista z dziedziny fizyki. Ten dojrzały mężczyzna jest człowiekiem nieporadnym życiowo, nie starającym się nawiązać stałych relacji partnerskich. Gdyby nie jego osiągnięcia zawodowe, można by powiedzieć, że to życiowy nieudacznik. Jest uwikłany w wiele niebezpiecznych sytuacji.
Powieść trudno jest jednoznacznie ocenić, bo są momenty, kiedy trudno się od niej oderwać, a są też dłużyzny,które chciałoby się pominąć. Dlatego obniżam ocenę o jedną gwiazdkę.

Powieść trudno jest jednoznacznie ocenić, bo są...

Nudna, ciągnąca się powieść, mogłaby być podręcznikiem dla LO, często nie rozumiałam o czym czytam, w połowie nie pamiętam o czym czytałam

• 2015

Ian McEwan Solar Zobacz więcej