Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć ? Poznaj tajemnice kociej psychologii.

Okładka książki Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć ? Poznaj tajemnice kociej psychologii. Arden Moore
Arden Moore Wydawnictwo: Septem poradniki
poradniki
Septem
2007-01-01
2007-01-01
978-83-246-2467-6
Emilia Hahn
kot zwierzęta zwierzęca psychologia pupilek kociak koty

Od dwóch lat jestem dumną właścicielką uroczej kotki, dlatego  nie mogłam odpuścić sobie lektury książki Arden Moore. Koty to indywidualiści. Mówi się, że pies ma właściciela, a kot ma człowieka. Od lat intrygowały mnie te zwierzęta. Moja Purina swoim  zachowaniem również łamie utarte schematy. O kotach wiedziałam sporo, aczkolwiek Arden Moore potrafiła mnie zaskoczyć. Książka jest skierowana zarówno do właścicieli kotów i dla tych, którzy zastanawiają się nad przygarnięciem tego czworonoga. Na książkę natrafiłam śledząc bloga Z piórem wśród książek. To  był strzał w dziesiątkę.

Autorka odpowiadając na pytania czytelników obala mity związane z kocim  zachowaniem. Dzięki niej możecie się dowiedzieć co  jest przyczyną oddawania moczu poza kuwetą. Autorka zgrabnie opisuje najczęstsze kocie zachowania. Możemy dowiedzieć się sporo o  psychice kotów. Arden  opisuje co dzieje się w momencie pojawienia się nowego  zwierzaka w domu, gdzie dotychczas rządził  kot. Czy przyjaźń psa z kotem istnieje? Na te i  wiele innych pytań możecie znaleźć odpowiedzi w trakcie lektury Co  Twój kot próbuje Ci powiedzieć?.

Koty to  bardzo inteligentne zwierzęta, które mają dobrze rozbudowaną pamięć krótko- i długotrwałą. Kota trzeba zrozumieć i wiedzieć, jak z nim postępować. Autorka pokazuje, jak z pozoru  trywialna kwestia wyboru żwirku  do kuwety może wpłynąć na koci trening czystości. Dla mnie najbardziej zaskakująca była informacja, dlaczego  kot ugniata łapkami różne przedmioty. Jak się okazało związane jest to  z doświadczeniami  w trakcie karmienia przez matkę, gdzie tego  typu  zabieg powodował zwiększenie wydzielanego  pokarmu. Moore stara się w  prosty  i  zrozumiały  sposób odpowiedzieć na najczęściej  zadawane pytania. Człowiek czasem się gubi i nie wie co  zrobić w danej  sytuacji, w takim  wypadku świetnym  rozwiązaniem będzie sięgnięcie po ten  tytuł.

Autorka odpowiadając na pytania czytelników dzieli się własnymi doświadczeniami związanymi  z posiadaniem kotów. Całą książka napisana została w ciekawy sposób. Autorka powołuje się również na opinię uznanych  autorytetów w z dziedziny psychologii zwierząt  i weterynarii. Książka stanowi wartościową lekcję dla właścicieli i dla tych, którzy nad przygarnięciem kota się zastanawiają. Moore zgrabnie obrazuje uwarunkowania kocich zachowań. Przekaz jest jasny i  logiczny. Spodobało mi się umieszczenie w osobnych sekcjach ciekawostek związanych  z życiem kotów. Informacje te były pośrednio  związane z omawianym tematem. Książka została podzielona na bloki  tematyczne. Autorka starała się na wszystkie pytania odpowiadać rzetelnie.

Co  Twój kot próbuje Ci powiedzieć? to pozycja idealna dla osób zainteresowanych tematem kocich zachowań. Książka zawiera wiele wartościowych informacji. Polecam!

Mieszkałem już w swoim życiu z kotami i z chęcią widziałbym te zwierzaki w przyszłości. Kiedy się raz pozna kota, to ciężko się od niego odzwyczaić - jest kompletnie inny niż pies, ale swoją innością potrafi przyciągnąć. To i owo już wiedziałem na temat zachowań, przyzwyczajeń czy gustów kocich, ale zawsze warto swoją wiedzę poszerzać. Dlatego właśnie z wielką chęcią sięgnąłem po tę książkę, którą pożyczył mi znajomy z pracy. Kociarz swoją drogą, z dwoma wspaniałymi kotami. Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat swoich czworonożnych przyjaciół, lub zastanawiacie się nad przygarnięciem kocura a potrzebujecie nieco więcej informacji - zachęcam do tej pozycji!

Dlaczego koty sikają poza kuwetą? Czy da się zaprzyjaźnić kota z psem? Co może być powodem regularnego wymiotowania? Aby zarówno kot wraz z człowiekiem mogli czerpać przyjemność ze swojego towarzystwa, oboje powinni nauczyć się siebie nawzajem. Kotom przychodzi to o wiele łatwiej, za to człowiek czasem potrzebuje pomocy. Arden Moore stara się wyjaśnić najbardziej palące i popularne wątki związane z mieszkaniem z kotem. Pozycja zarówno dla początkujących, jak i wieloletnich miłośników tych wspaniałych drapieżników.

Książka składa się z serii pytań i odpowiedzi. Autorka wzięła najczęściej pojawiające się wątpliwości i w formie odpowiedzi przekazuje swoją wieloletnią wiedzę wszystkim czytelnikom. Robi to w sposób bardzo przyjemny, okraszony zarówno przykładami z życia swojego oraz kilku innych autorytetów, jak i naukowymi wywodami w przypadku niektórych zagadnień. Próbuje wytłumaczyć niektóre kocie zachowania nie tylko poprzez argumenty logiczne, ale również rzeczowe. Każdy gatunek bowiem ma pewne reakcje uwarunkowane genetycznie i właśnie między innymi to chce przekazać w swojej książce Arden Moore.

Autorka próbuje część swojej książki okrasić humorem. Tutaj muszę przyznać, że trochę to nie wyszło, ponieważ żarty bywają... dość suche. Trochę wymuszone, niezbyt zabawne, bardzo oklepane. Nie jest to jednak w tym przypadku wyznacznik jakości. W końcu nie o humor chodzi w tej pozycji, dlatego nie wpływa to w żaden sposób na moją opinię. Jednak uważam, że warto o tym wspomnieć, aby nikt nie poczuł się rozczarowany. W sumie starania też warto docenić - w końcu każda próba zwiększenia atrakcyjności książki jest względnie dobra.

Fajnym zabiegiem jest również umieszczanie w dodatkowych blokach krótkich ciekawostek, które nie są bezpośrednio związane z omawianym aktualnie tematem. Oprócz tego książka podzielona została na części, które omawiają konkretne zagadnienie. Dzięki temu można w późniejszym czasie łatwiej odnaleźć potrzebny nam fragment. Zwłaszcza, że autorka stara się podając konkretne przykłady, namówić nas do skopiowania jej wskazówek i wdrożenia w życie.

Ogólnie rzecz biorąc "Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć" jest bardzo fajną pozycją dla wszystkich miłośników mruczących zwierzaków. Wiele przydatnych wskazówek znajdą zarówno wieloletni wielbiciele, jak i osoby, które dopiero zastanawiają się nad przygarnięciem kota. Na pewno pomocne będą rozdziały dotyczące wyboru kota oraz tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą taka decyzja. Przyjemna lektura, niosąca ze sobą dużo treści oraz poparta nie tylko samym doświadczeniem autorki oraz innych autorytetów, ale również konkretnymi naukowymi dowodami.

Świetna pozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć o swoim sierściuchu więcej niż jest napisane na stronach internetowych.
bardzo dobrze i jasno napisana książka o zachowaniach kota.
jak dla mnie - w okresie, kiedy to były dla mnie pierwsze tygodnie z Kropkiem - idealna książka, żeby choć w minimalnym stopniu zrozumieć nowego domownika.

bardzo dobrze i jasno napisana książka o zachowaniach kota.

Szukając jakiejś pozycji o bojaźliwych kotach wpadłam na to w bibliotece. Książka ma formę listów do redakcji pogrupowanych tematycznie (m.in. korzystanie z kuwety, kocie zabawy, higiena). Wprawdzie w kwestii która najbardziej mnie interesowała (oswajanie zastraszonego kota) znalazłam jedynie dwa listy, ale za to bardzo dużo dowiedziałam się o kotach w ogóle. Myślę, że jeśli ktoś planuje zaadoptować takiego kochanego futrzaka, warto sięgnąć po tę książkę. I zwłaszcza jak się miało kota wychodzącego, a teraz mieszka się w mieszkaniu. To zupełnie inna para kaloszy.

Lektura obowiązkowa dla przyszłych kociarzy -w bardzo lekki i przyjemny sposób przekazuje informacje na temat życia z kotem.

Moore opowiada o podstawowych rzeczach, jeśli chodzi o wychowanie kota, ale robi to w bardzo przystępny sposób. Cała książka ma charakter pytań i odpowiedzi, których Moore kiedyś udzieliła, jako zwierzęcy ekspert. Myślę, że książka świetnie by się sprawdziła jako taki pierwszy przewodnik po kocim charakterze dla kogoś, kto jeszcze nie miał (miau :)) z tymi pięknymi futrzakami nic do czynienia, a pewne zachowania jego ulubieńca wprawiają go w zakłopotanie.

W książce znajdują się typowe pytania i odpowiedzi. Jest to więc książka dla osób, które mieszkają z kotem, a w szczególności dla tych, którzy dopiero to planują. Ja dowiedziałam się z niej wielu nowych i ciekawych rzeczy.

Świetna ^.^ pomogła mi zrozumieć mojego kocurka, teraz kochamy się bezgranicznie ;P brakuje kilku tematów, ale najbardziej przydatne są. Polecam.

Całkiem fajna, chociaż dość zachodnia.

Całkiem fajna, chociaż dość zachodnia.

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z kotami, powinny sięgnąć po tę książkę. Pomaga zrozumieć zachowanie kota, nawiązać bardzo dobrą więź z kotem.

• Zwierzęta
  • Koty
  • Poradniki
  • Kot

Dodaj cytat z książki Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć ? Poznaj tajemnice kociej psychologii.