Po złej stronie drogi

Okładka książki Po złej stronie drogi Richard Russo
Okładka książki Po złej stronie drogi
Richard Russo Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Mohawk
Prószyński i S-ka
2002-01-01
2002-01-01
83-7337-180-X
Bogumiła Nawrot
literatura amerykańska

To debiut autora, ale moje trzecie spotkanie z jego twórczością. I wychodzi na to, że Russo pisze wciąż tę samą książkę. Miejscem akcji jest podupadające, niewielkie miasteczko "z tradycjami", bohaterowie to zwyczajni ludzie, mniej lub bardziej (ale zwykle bardziej) poturbowani przez los, dźwigający rozmaite garby wynikające z przeszłości.

Chociaż to debiut, to pozycja jest dojrzała pod każdym względem. Russo prezentuje tu doskonały warsztat czysto językowy. Powieść jest świetnie skonstruowana - w naturalnej rzeczywistości mamy zwartą, przeplecioną fabułę, postacie mają sens, wynikają z przeszłości, doświadczeń, są swoiste, i ten ich kształt w logiczny sposób wpływa na wydarzenia. Wszystko się tu elegancko zazębia. Wartością z jaką zostaje czytelnik to otwarcie oczu na człowieka, zrozumienie bliźniego i tego, że nie wszystko jest tym czym się wydaje na pierwszy rzut oka, oraz asumpt do podumania sobie nad tym o co w życiu chodzi.

I choć ciężkich tematów tu nie brakuje, to lekkość pióra, ciepły humor i precyzja w wyrażaniu myśli czynią z tej powieści pozycję bardzo zgrabną, wciągającą.
9/10

Chociaż to debiut, to pozycja...

Małe,"senne" miasteczko amerykańskie po drugiej wojnie światowej, ograniczone możliwości zmiany życia, poddanie się pomieszane z akceptacją, pokręcone losy. Russo pisze swoją historię w sposób typowy dla dobrych thillerów. Mamy konkretne, charakterystyczne postaci, szybką zmianę akcji, poczucie, że zaraz coś się wydarzy, powolne ujawnianie tego co zatajone albo niewypowiedziane. Ale w odróżnieniu od książek z napięciem fabularnym, tę książkę czyta się bardzo lekko, napisana jest z subtelnym humorem i ciepłym uśmiechem pełnym życzliwości dla pogmatwanych decyzji i zachowań.

• 📚︎ Posiadam
  • Prószyński i s-ka
  • King's Recommended
  • 2005

Dodaj cytat z książki Po złej stronie drogi