Lion of the Sun

Okładka książki Lion of the Sun Harry Sidebottom
Okładka książki Lion of the Sun
Harry Sidebottom Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Wojownik Rzymu (tom 3) literatura piękna
Wojownik Rzymu (tom 3)
Penguin Books
2011-04-14
2011-04-14
978-0141032313
powieść historia Rzym

Tą książką miałem zakończyć 2022 rok , niestety zabrakło 17 stron . Skoro się nie udało to otwieram nowy 2023 rok . Cykl Wojownik Rzymu nabiera pozytywnego tempa . Trzecia część jest tego przykładem . Po klęsce w wojnie z Persami , Imperium Rzymskie ogarnia kolejna wojna domowa . Główny bohater po raz kolejny zostaje wplątany w intrygi i walki frakcji . Autor Harry Sidebottom systematycznie podnosi poziom swoich książek . Jeśli dodatkowo lubisz ten okres historyczny,to się nie zawiedziesz . Kawał dobrej powieści historycznej .

Pozycja, która zdaje się być kalką poprzednich części cyklu (zmiana lokalizacji i niektórych bohaterów nie maskują tego wrażenia). Schematyczna, wtórna i teraz już całkowicie przewidywalna, jednakże - co mnie osobiście dziwi - nadal jestem zainteresowany dalszymi dziejami Balisty. Dziwne.

Wciągnęła mnie ta historia niesamowicie.To coś niebywałego,po prostu stałem się fanem tej serii.Wojownik Rzymu to historia,taka pomieszana.Troszkę tu faktów historycznych.Walk Persów z Rzymianami.
A troszkę fikcji,bo wielu bohaterów i bohaterek to postaci wymyślone.Tylko,że autor umieścił ich w prawdziwych czasach.
Na pewno zwrócić uwagę należy na okładkę.Bo ta od razu zapowiada,z jakim okresem historii mamy do czynienia.
Lew Słońca nie jest książką czysto akademicką.Od tego są inne książki,traktujące o Rzymie.
To jest jednak bardzo dobra rozrywka i tak ją traktujmy.

Na pewno zwrócić uwagę należy na okładkę.Bo ta od razu...

Trochę się rozczarowałem tą częścią cyklu. W dodatku okazało się, że nie jest ostatnią, a byłem święcie przekonany, że opowieść o losach barbarzyńcy Balisty jest trylogią.
W powieści dzieje się bardzo dużo, zmieniają się lokacje i bohaterowie, Balista raz jest na wozie, raz pod wozem. W jednej chwili jest zrozpaczonym, ogarniętym szałem berserkerem, a chwilę później zimnym strategiem. Te ciągłe zmiany nastrojów i galopada wydarzeń powodują, że co prawda powieść czyta się szybko, ale znikają gdzieś emocje. Kilka brutalnych scen zamiast mną wstrząsnąć powodowała tylko niesmak. Sam finał skojarzył mi się z opowieściami o innym barbarzyńcy - Conanie z Cymerii. Scena mordu w świątyni, u stóp obelisku-boga, zupełnie jak u Howarda. Coś nie bardzo z tej bajki.
Zastanowię się nad zakupem kolejnej części (kiedy już autor je napisze i wyjdą po naszemu),bo losy Balisty zaczynają być nużące - wychodzi z każdej opresji i beznadziejnej sytuacji właściwie bez wysiłku i jakikolwiek konsekwencji. Policzyłem, że zabił już trzech rzymskich cesarzy i nic - to chyba przesada.

Kolejna część przygód dzielnego Balisty i jeszcze ciekawsza fabuła.

Kolejna część przygód dzielnego Balisty i jeszcze ciekawsza fabuła.

• Rzym
  • Mam