Czego uczą nas konie

Okładka książki Czego uczą nas konie Monty Roberts
Okładka książki Czego uczą nas konie
Monty Roberts Wydawnictwo: Media Rodzina flora i fauna
flora i fauna
Media Rodzina
2002-01-01
2002-01-01
83-7278-043-9
konie psychologia metoda

Niezwykle wartościowa książka. Autor opisuje swoje doświadczenia w pracy z końmi i własny nowatorski sposób ich oswajania i ujeżdżania. Podstawową zasadą, jaką wyznaje, jest współpraca ze zwierzęciem a nie dominacja. Nie jest to jednak książka głównie o koniach, a o tym jak można doświadczenia w pracy z końmi przełożyć na stosowanie określonych technik w pracy z ludźmi, by polepszyć między nimi współpracę. Monty Roberts nie przedstawia po prostu reguł, jakie rządzą jego sposobem współpracy z końmi i ludźmi, a raczej opisuje prawdziwe przypadki problemów zachodzących w relacjach między ludźmi, końmi, a nawet problemów z pracownikami pojawiających się w różnych znanych firmach. Monty opisuje sytuacje, z którymi miał styczność, osoby i firmy, którym pomógł i na tych przykładach ukazuje całkowicie pokojowy, pozbawiony agresji i nastawiony na współpracę sposób rozwiązywania problemów. Filozofia Monty'ego jest prosta i uniwersalna, a on sam potrafi ją zastosować w pracy z ludźmi, końmi, przy rozwiązywaniu problemów firm z ich pracownikami, czy przy poprawianiu relacji rodziców z dziećmi. Duży atut tej metody polega na tym, że nie wymaga ona specjalisty do jej zastosowania. Każdy może wypróbować ją w swoim codziennym życiu, jeśli odczuwa potrzebę polepszenia relacji z osobami, z którymi ma styczność. W książce bywają opisywane także bardzo traumatyczne doświadczenia niektórych osób. Zakładam, że autor uznał za konieczne przytoczenie tych wydarzeń, jednak trzeba zaznaczyć, że są one szokujące i dla czytelnika wrażliwego mogą być pewną barierą w czytaniu.

Monty Roberts jest znany chyba rzez wszystkich koniarzy na całym świecie i nie trzeba go raczej nikomu przedstawiać. Niesamowicie doświadczony i mądry człowiek, ze wspaniałym podejściem do koni, który nie jeden człowiek może mu pozazdrościć. Monty w tej książce opisuje przeróżne problemy na jakie ludzie często natrafiają podczas pracy z końmi i nasuwa różne rozwiązania. Tłumaczy źródła niektórych zachowań i podpowiada jak i kiedy się zachować, by koń nas zrozumiał. Autor mówi głośne "nie" jakiejkolwiek przemocy, stawia na zrozumienie zwierząt, ich potrzeb, instynktu i zachowań. świetna książka dla tych, którzy szukają inspiracji do właściwiej pracy z końmi i podpowiedzi jak rozwiązywać problemy. Polecam dla każdego.

Świetna książka! Po jej przeczytaniu jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu że powrót do naturalnych metod szkolenia koni, jest jak najbardziej konieczny! Polecam ;)

Niezbędna lektura dla każdego koniarza i każdego miłośnika zwierząt, który chce spojrzeć na konie z zupełnie innej perspektywy.

• Konie
  • Zwierzęta
  • Z.Ch.P. Konie
  • Temat: Konie i jeździectwo

Dodaj cytat z książki Czego uczą nas konie