Lawina

kryminał, sensacja, thriller
2000-01-01
Andrzej Gostomski
nowa zelandia kataklizm

Nietypowa pozycja jak na Bagleya . Akcja rozgrywa się w Nowej Zelandii w trakcie obrad komisji wyjaśniającej tragicznej lawiny . Co się stało, kto zawinił? W tle duże pieniądze, kariery zawodowe , miłość i odwieczna chęć zemsty .

Dobra książka do czytania zimą. Czy też podczas tej pory roku, która ostatnio za zimę uchodzi. Nawet nie podejrzewałam, że śnieg może być tak fascynujący, że istnieją ludzie, którzy tylko nim się zajmują.

Zwraca uwagę konstrukcja książki. Niby już wszystko wiadomo, tytułowa lawina zeszła pół roku temu, dokładnie wiadomo, ile pochłonęła ofiar, sensacja zakończona... A...

„Lawina” Desmonda Bagleya to książka opisująca losy Iana Ballarda, nowo mianowanego dyrektora kopalni złota w małej górskiej osadzie w Nowej Zelandii , oraz Mike’a McGilla, światowej sławy glacjologa. Główną osią wydarzeń jest śledztwo mające ustalić przyczyny lawiny która pochłonęła życie 54 osób. To tyle słowem wstępu. Oceniając tą książkę trudno mi jest wskazać jakieś...

Bardzo ciekawa fabuła. Ciekawie przedstawione wydarzenia pokazane z kilku punktów widzenia, bardzo dobrze się czyta.Polecam

Fajna, nie super fajna ale mnie wciągnęła. Autor podjął się napisania powieści rozgrywającej się w dwóch płaszczyznach czasowych - na sali sądowej i w trakcie lawiny. na sali bohaterowie zeznają o tym czego dokonali podczas kilku dni przed i kilkunastu godzin po zajściu lawiny. Podobnie jak w poprzednich powieściach zahaczamy o wątek rodzinnych knowań i wzajemnej wrogości....

Trochę za mało akcji. Można ją przyrównać do filmu z komuni dzieje się mało i rzadko ale jak już sie wydarzy to wgniata w fotel .

Bez fajerwerków

Jedna z moich ulubionych książek tego autora. Choć prawdę mówiąc (pisząc) sam nie wiem czemu. Brak jest tu wartkiej akcji, tak charakterystycznej dla Bagleya. Treść bardziej koncentruje się na dochodzeniu w sprawie zejścia lawiny. Mimo to książkę pochłania się w oszałamiającym tempie. Polecam.

Główny bohater to chłopak już pełnoletni, ma bogatego złośliwego dziadka, nieżyjącego ojca, który się wyrzekł reszty rodziny, oraz nadopiekuńczą matkę.
Jednak trzon powieści dotyczy działań komisji badającej lawinę na której skutek śmierć poniosło wielu ludzi.
Chyba to miał być thriller sądowy, coś jak "Klient", pomieszany z wątkiem katastroficznym.
Akcja raz jest na sali...

• Desmond Bagley
  • Beletrystyka