Ostatnie lata Rosji carskiej. Rządy Stołypina

Okładka książki Ostatnie lata Rosji carskiej. Rządy Stołypina Ludwik Bazylow
Okładka książki Ostatnie lata Rosji carskiej. Rządy Stołypina
Ludwik Bazylow Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Klasyka polskiej historiografii historia
historia
Klasyka polskiej historiografii
Wydawnictwo Naukowe PWN
2008-01-01
2008-01-01
Rosja historia Rosji Piotr Stołypin carat XX wiek

Okładka książki Historia Rosji Ludwik Bazylow, Paweł Wieczorkiewicz
Historia Rosji Ludwik Bazylow, Paw...
Okładka książki Europa i świat w epoce napoleońskiej Ludwik Bazylow, Leopold Gluck, Stanisław Grodziski, Tadeusz Łepkowski, Kazimierz Piesowicz, Monika Senkowska-Gluck, Jerzy Skowronek, Maria Wawrykowa, Andrzej Zahorski, Mieczysław Żywczyński
Europa i świat... Ludwik Bazylow, Leo...

Nie bez powodu monografia Ludwika Bazylowa znalazła swoje miejsce w "Klasyce polskiej historiografii", mimo że napisana została jeszcze pod (niezbyt) czujnym okiem cenzora. W swojej książce autor w perfekcyjny sposób łączy swój gawędziarski styl z naukową przenikliwością. Prof. Bazylow wykonał tutaj, mówiąc kolokwialnie, kawał solidnej, rzetelnej pracy. Być może jest to najbardziej wartościowa pozycja w bogatym przecież dorobku wybitnego historyka.

Głównym przedmiotem dociekań jest okres sprawowania rządów przez Piotra Stołypina. Autor nie zawęża jednak swojego wykładu wyłącznie do tego okresu. Obok przedstawienia wielu aspektów rosyjskiej polityki wewnętrznej i w mniejszym stopniu zewnętrznej, w skrócie przedstawiony zostaje także życiorys samego Stołypina. Czytelnik znajdzie również dość szczegółowy opis relacji łączących go z carem zarówno u szczytu znaczenia jak i po jego upadku, a także dość szczegółowo omówiony zamach na jego osobę przedstawiony w szerszym kontekście. Nie zabraknie też opisu wypadków jakie nastąpiły już po jego śmierci. Imponujący rozmach pracy i lekkie pióro autora sprawia, że lektura oprócz dostarczenia czytelnikowi rzetelnej wiedzy sprawia czystą przyjemność.

Ogromne rozmiarowo i stricte naukowo dzieło odnoszące się do jednego z najsłynniejszych premierów Carskiej Rosji.
Bazylow w swojej pracy bardzo drobiazgowo omawia rządy Stołypina i Rosję pod jego rządami z wszystkimi nurtującymi ją problemami.
Książka pisana ewidentnie pod historyków i osoby nie tylko zainteresowane omawianym okresem, ale także posiadające już jakąś wiedzę na ten temat.
Dzieło ewidentnie nie dla laików.
Drażnią tylko marksistowskie wstawki obowiązujące w chwili powstawania dzieła typu: reformy Stołypina nic by i tak nie dały bo system kapitalistyczny i tak zmierzał do zagłady, czy ferment na wsi mógł rozwiązać tylko system socjalistyczny.

• Rosja
  • O Rosji