Zimny dzień w Raju

Okładka książki Zimny dzień w Raju
Steve Hamilton Wydawnictwo: Amber Cykl: Alex McKnight (tom 1) Seria: Kryminał z klasą kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2008-10-20
Sławomir Kędzierski
kryminał

więcej Więcej

Cykl liczy 11 części, po polsku wydano 3 + wersja skrócona czwartej części w Reader's Digest. Alex McKnight, były policjant z Detroit, rozwiedziony, osiadł w lasach w okolicach Michigan, blisko granicy kanadyjskiej. Prowadzi śledztwa z przyjacielem - Vinnie LeBlanc. Siłą tego cyklu są opisy i nieśpieszne prowadzenie akcji. Polecam, bo to klimatyczna seria!

Jak dla mnie całkiem udany kryminał. Nie jest to dzieło sztuki ale trzyma poziom.
Czytając książki kryminalne ta powieść w porównaniu z obecnie wydawanymi to niemal,że arcydzieło

Kryminał niezbyt wysokich lotów. Nie ma tu ani zawrotnej akcji, ani ciekawych rysów psychologicznych postaci, ani zapadających w pamięć opisów, czy dialogów. Nic szczególnego, nic. Bardzo przeciętna pozycja. Takie czytadło, które zapomina się w tydzień po przeczytaniu. Można, niekoniecznie.

Wreszcie jakiś ciekawy thriller z dreszczykiem. Z  zimną otoczką. Bohaterowie surowi, ale przez to bardziej ciekawi. Nie jest to książka, na której cześć piałabym z zachwytu, ale doceniam. Doceniam ten chłód, który docierał do mnie z każdej strony. I z chęcią sięgnę po kolejne tomy. Mam wrażenie, że później będzie bardziej ciekawie.

Prosto napisane, czyta się szybko. Myślę, że mogę spróbować się z drugim tomem ;)

STRESZCZENIE ! SPOILERY ! ZAKOŃCZENIE !
Akcja policyjna, ginie partner Alexa, on sam dostaje kulkę, którą ma do dziś. Morderca schwytany, gnije w więzieniu.
14 lat później ...

Morderstwa bukmacherów.

Przyjaciel, jego żona (i nieszczęśliwa miłość Alexa), prawnik, matka przyjaciela i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na zewnątrz pada rzęsisty deszcz, a ulice rozświetlają tylko ledwo migoczące, dogasające latarnie. Czysty mrok i mgła, która unosi się nad chodnikiem , wykonanym z XIX –to wiecznej kostki brukowej. Jest późno w nocy, a Ty odziany w kremowo- cappuccinowy płaszcz z pasem na wysokości bioder, którego kołnierze na siłę prostujesz by schronić się w nich od silnego wiatru i...

Mam taką zasadę, że gdy recenzuję kryminał, mówię o fabule maksymalnie oszczędnie, żeby uniknąć spoilerów. Zdaję sobie sprawę, że w tym gatunku jak w żadnym innym ważne jest utrzymanie niespodzianki i zaskoczenie czytelnika, dlatego w tym miejscu zakończę streszczanie "Zimnego dnia w Raju" i skupię się na ocenie samej książki. A co mogę o niej powiedzieć? Przede wszystkim:...

Ta książka jest tak słaba jak pogoda za oknem. Do plusów można zaliczyć objętość - jedyne 300 stron - można przeczytać w jeden dzień, w drodze do i z pracy

Główny bohater to jakieś kpiny. Mało inteligentny, drażniący. Ksiazka nudna.

"Zimny dzień w Raju" to pozycja, która naprawdę wciąga na parę ładnych godzin. Z początku sądziłam, że będzie bez rewelacji lecz im dalej w las, tym gorzej było się od niej oderwać. Nie można dostrzec tutaj żadnego schematu, domyślenia Czytelnika odnośnie ofiar i osoby odpowiedzialnej są co chwile inne. Zakończenie - no cóż, mnie osobiście trochę rozczarowało. Patrząc na...

• Kryminały
  • 2011