Julian Tuwim dzieciom

Okładka książki Julian Tuwim dzieciom Magdalena Kozieł-Nowak, Julian Tuwim
Okładka książki Julian Tuwim dzieciom
Magdalena Kozieł-NowakJulian Tuwim Wydawnictwo: Nasza Księgarnia wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Nasza Księgarnia
2024-01-24
1990-01-01

Co jakiś czas pytacie o polecajki książek na prezent, a to z okazji narodzin Maluszka a to roczku i dziś mam dla Was taką perełkę, która z wyjątkową dedykacją może stać się wspaniałą pamiątką na lata.
Chociaż to nie tylko idealny prezent dla milusińskich ale dla wszystkich, którzy cenią piękne wydania klasyków.

Juliana Tuwima chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać, ale czy wiecie, że w tym roku przypada 130 rocznica urodzin jednego z najpopularniejszych polskich poetów i autorów? A Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało piękny zbiór najpopularniejszych utworów pod tytułem "Julian Tuwim dzieciom".

Znajdziecie tutaj zarówno znaną i lubianą "Lokomotywę" czy "Słonia Trąbalskiego" oraz "Okulary", "Zosię Samosię" czy "Ptasie radio". 54 utwory fantastycznie zilustrowane przez Magdalenę Kozieł-Nowak. Połączenie dowcipu i lekkiego pióra Tuwima z humorem i niepowtarzalną kreską Pani Magdy dało fantastyczny efekt, który zachwyci nie tylko miłośników klasyki.

Pięknie wydana, w twardej oprawie i na dobrym papierze - gorąco polecam 💙

Juliana Tuwima chyba nikomu nie trzeba specjalnie...

Niezapomniana poezja Juliana Tuwima, jednego z najważniejszych tworców dwudziestolecia międzywojennego oraz autora kultowych wierszy dla dzieci takich jak „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, „Rzepka”, „Pan Hilary” czy „Słoń Trąbalski”, które pamiętają czytelnicy w różnym wieku, doczekała się już wielu wydań. Julian Tuwim pisał nie tylko oryginalne wiersze dla dzieci, ale także dla dorosłych czytelników. Tuwim był nie tylko poetą, ale także autorem słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii oraz operetek. Twórczość autora stanowi atrakcyjną propozycję dla odbiorców w różnym wieku, a był to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał różnorodną poezję. Jego twórczość towarzyszyła dzieciom od pokoleń, a większość z zachwytem i radością słuchała tych wierszy. Z pewnością znacie i kojarzycie te tytuły, które warto czytać swoim pociechom, gdyż świetnie sprawdzają się do ćwiczenia mowy, pamięci oraz wymowy przy okazji łącząc pokolenia. Choć momentami trzeba uważać na słownictwo autora, warto sięgać po jego twórczość. 📚 Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/julian-tuwim-dzieciom.html

Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima są jednymi z najbardziej znanych rymowanek, a wszystko dzięki niesamowitej biegłości władania językiem, propozycji zabawy słowem, interesujących historiom przykuwającym uwagę najmłodszych, pokazywaniu różnorodnych paradoksów i humorystycznych sytuacji. Każdego roku powstaje wiele wydań z jego utworami. Dla najmłodszych czytelników są to książeczki w twardej oprawie i z kartonowymi stronami zawierającymi jeden wiersz z ilustracjami, dla przedszkolaków zbiory z niezwykłymi ilustracjami. Każdy znajdzie coś dla siebie i swoich pociech. Plusem tych wierszyków jest to, że świetnie sprawdzają się zarówno jako materiał ćwiczący pamięć jak i pomoc w ćwiczeniu prawidłowej wymowy. Do tego utwory w pewien sposób łączą pokolenia, podsuwają historie uniwersalne. Dziś w odsłonie „Julian Tuwim dzieciom” z ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak.
Sam tytuł od razu skojarzył mi się z wydawaną od lat książką „Brzechwa dzieciom”. Wydawnictwo Nasza Księgarnia z takim zbliżonym tytułem wydała zbiór utworów pozwalający małym czytelnikom przenieść się w baśniowy świat. Znajdziemy tam piękne ilustracje lokomotywy z wymienionymi w wierszu elementami, zwierzaków, dzieciaków, zjawiskach atmosferycznych, rycerzach, figlach, a wszystko w formie, która sprawia, że czytanie staje się wspaniałą zabawą. Piękne, rozbudowane ilustracje sprawiające wrażenie kolażu i jednocześnie malunku naśladującego dziecięcy sposób przedstawiania świata sąsiaduje z niesamowitą precyzją i dbałością o szczegóły. Estetyczne ilustracje o bardzo różnorodnych kolorach, bogatej gamie odcieni utrwalają sceny, na których dzieje się bardzo wiele. A to maszynista sypie węgiel, a to zwierzęta w wagonach hałasują, płyną po niebie apetyczne obłoki, świergoczą ptaki, Grześ dźwiga ciężki worek, a pan Hilary robi wielki bałagan szukając swoich okularów. Nie zabraknie tam i spokojnych scen, na których uchwycono śpiącego kota czy zadowoloną z siebie Zosię Samosię. Z ilustracji przebija do małych czytelników spora dawka humoru oraz w przypadku wierszy, w których dużo się dzieje natłoku, który jest nieodłącznym elementem wierszy Juliana Tuwima. Zobaczymy przerysowanych i karykaturalnie pokazanych bohaterów, którzy nawet, kiedy leżą są w ruchu, bo sięgają po chmury, które podjadają niczym długie nitki makaronu. Ilustracje przechodzą z jednej strony na drugą tworząc spójną i estetyczną rozkładówkę. Często też wkomponowują się w wiersz, który sprawia wrażenie części wspólnej z ilustracją. Nie znajdziemy w tym tomie utworów, które z różnych powodów zostały uznane za problematyczne, ponieważ stworzono je na potrzeby polityczne. Całość dopełnia bardzo dobrej jakości gruby papier, solidna oprawa oraz bardzo dobre szycie i klejenie. Taka książka bardzo szybko staje się lekturą, którą dziecko czyta samodzielnie. Umiejętne rozmieszczenie tekstu, ilustracje na każdej stronie pomagą zachęcić małych czytelników do czytania. Przedszkolaki w czasie lektury wyruszą w podróż po niezwykłych ilustracjach Magdaleny Kozieł-Nowak, która z niezwykłym wyczuciem zabiera dzieci w świat takich utworów Juliana Tuwima jak: Lokomotywa, Zosia Samosia, Dyzio marzyciel, Ptasie radio, Idzie Grześ, Kotek, Okulary, Rzepka, Spóźniony słowik, Słoń Trąbalski, Kotek i wiele, wiele innych.
Lekturę polecam wszystkim przedszkolakom. Czytanie takich wierszy może być interesującym treningiem pamięci, stawianiem pierwszych kroków w samodzielnym czytaniu, odkrywaniu, że słowami można się bawić, a książki mogą być pełne humoru.

• Poezja
  • Dla dzieci