Ty i inne katastrofy naturalne

Okładka książki Ty i inne katastrofy naturalne Maria Martinez
Okładka książki Ty i inne katastrofy naturalne
Maria Martinez Wydawnictwo: Yana literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tú y otros desastres naturales
Yana
2023-10-25
2023-10-25
9788382891942
Young Adult Spotkanie po latach Przyjaciel brata

"Ty i inne katastrofy naturalne" to książka, które długo leżała na mojej półce. I szczerze mówiąc, nie żałuję tego, że zabrałam się za nią dopiero teraz. Gdybym zrobiła to wcześniej, pewnie skończyłoby się pierwszym w tym roku DNF. Nie jest to książka idealna, ale nie jest też zła. Są rzeczy, które mi się podobały, ale znalazłam też kilka minusów.

Książka jest napisana wyłącznie z perspektywy głównej bohaterki. Harper jest dziewczyną, która chce być pisarką. Po śmierci babci musi poukładać swoje życie na nowo. Musi podjąć wiele decyzji, a odcięcie się od świata ma jej w tym pomóc.

"Na­uczy­łam czuć się do­brze. Ko­chać sie­bie. Cie­szyć się każdą chwi­lą"
Przez sporą części książki obserwujemy jak dziewczyna się zmienia. Wychodzi ze swojej strefy komfortu. Chce walczyć o siebie. Spełniać swoje marzenia. W tym wszystkim pomaga jej Trey, kolega z dzieciństwa, a jednocześnie przyjaciel jej rodzeństwa.

Ich relacja? Cóż, chociaż znali się wiele lat, to tak naprawdę prawie nic o sobie nie wiedzieli. Znali jedynie suche fakty. Czy jej rozwój był szybki i gwałtowny? Trochę tak, ale myślę, że jeśli kogoś znamy tyle lat, to omijamy ten początkowy etap poznawania.

Nagle dziewczyna gaśnie. Jej życie z pełnego kolorów staje się szare i mechaniczne.

A wszystko sprowadza się do jej bardzo trudnej relacji z ojcem. Autorka za bardzo nie rozwinęła tego wątku, ale to co otrzymaliśmy, wystarczyło by pokazać stosunek ojca do Harper. Dziewczyna robiła wszystko by ją dostrzegł, a to i tak było niewystarczające. Stale ja odtrącał i pociągnął skrzydła.

Autorka dodała wielkie wzmianek o innych kulturach i ekologii. Podobało mi się to, zwłaszcza momenty poświęcone różnym historiom.

A co mi się nie spodobało... Przede wszystkim proporcja dialogów do opisów. Przyznam, że były takie momenty, gdzie książka stawała się dla mnie nużąca właśnie przez opisy. Miałam też wrażenie, że autorka się trochę powtarza, co było dla mnie kolejnym minusem.

Brakowało mi również perspektywy Treya. Chyba tak przywykłam do #dualpov że teraz ciężko mi, kiedy historia nie jest opowiedziana również z męskiego punkty widzenia. Brakowało mi jego emocji, przez co czułam, że nie do końca poznałam tego bohatera.

Książkę jako całości odbieram pozytywnie. Mimo tych minusów podobała mi się. Miło spędziłam czas czytając ją i w sumie polecam wam jako letnia lekturę❤️

Książka jest napisana...

Ta książka była dla mnie lekką odskocznią od rzeczywistości, ale nie zachwyciła mni jakoś szczególnie.  Raczej też nie zostanie na długo w mojej pamięci. Największy jej plus to zdecydowanie miłość do książek głównej bohaterki.  W ten sposób powstały bardzo ładne zdania o jej pasji. Relacja romantyczna nie jest czymś niespodziewanym i myślałam, że już do końca niczym mnie nie zaskoczy, ale się pomyliłam. W już ostatnich rozdziałach dowiedzieliśmy się o fakcie z przeszłości życia Harper, który na pewno zaskoczy wielu czytelników. Fajne było to, że obie postacie miały nie łatwą przeszłośc co w pewien sposób je połączyło. Miejsce akcji także było ciekawe i dość niespotykane. Zakończenie także fajne, choć nie mogę opisać co mi się w nim podobało bo byłby to spojler.

Podsumowując lektura była fajna i przyjemna,ale jest to dość typowy romans, więc nie powinniście podchodzić do niego z wygórowanymi oczekiwaniami

Czytanie tej książki to prawdziwa sinusoida emocji.
Na początku byłam zaintrygowana, później podekscytowana, w totalnej miłości, lekko znudzona a przy samej końcówce moje ciśnienie wyskoczyło ponad skalę.
Cała historia głównie opiera się na przeżyciach Harper (Harper jest książkarą jak my!!),która po czterech latach spotyka najlepszego przyjaciela swojego brata - Trey’a. Trey złamał jej serce. I chociaż ona jest tego w pełni świadoma on.. niekoniecznie.
Przypadek sprawia, że ich drogi znowu się krzyżują.

Osobiście uważam, że relacja głównych bohaterów jest totalnie urocza. Podobało mi się w jaki sposób ich uczucia odżyły, bo nigdy nie zniknęły tylko na jakiś czas się „wyciszyły”.

Harper miała pewne wyobrażenie na temat Trey’a, on na jej temat też i to było takie cudowne móc patrzeć, jak poznają się na nowo. Jak zaglądają wgłąb siebie i poznają, kim naprawdę są.

NO I ON PRZECZYTAŁ JEJ ULUBIONĄ KSIĄŻKĘ!!

„Ty i inne katastrofy naturale” to nie tylko książka z motywem second chance romance i z lekkim enemies to lovers. W książce są poruszone także takie tematy jak:
* utrata bliskich,
* odrzucenie przez członka rodziny,
* manipulacja uczuciami,
* toksyczne zachowanie.

Ale, żeby nie było za kolorowo, muszę się przyczepić do zbyt często powtarzających się metaforycznych opisów uczuć głównej bohaterki.
Naprawdę, to było praktycznie to samo, tylko ubrane w inne słowa i powtarzane zdanie po zdaniu. Na początku było to nawet fajne. Takie wiecie, głębokie. Ale później było męczące i przyznaje się bez bicia, że niektóre z opisów musiałam pominąć.

Czytanie tej książki to prawdziwa sinusoida emocji.

Przepraszam, ale żeby być tak głupią i irytującą osobą jak główna bohaterka, to trzeba się chyba urodzić ze specjalnymi umiejętnościami. Harper ma podobno 22 lata, a zachowuje się jak 12-letnie dziecko, które we wszystko wierzy i nie ma własnego zdania, a przy tym jest niesamowicie zdziwiona, że jej wybory mają konsekwencje. Początek książki był nijaki, środek mocno mnie wciągnął i myślałam, że ocenię ją o wiele wyżej, ale końcówka wszystko zepsuła. Problemy, z którymi mierzyła się Harper wydają się być niesamowicie naciągane, a przy tym łatwe do uniknięcia, jeśli miałaby ona w sobie chociaż szczyptę jakiegokolwiek charakteru. A wszystko okraszone pseudoodkrywczymi myślami, które miały chyba sprawić, że zrozumiemy jak głębokie przemyślenia ma bohaterka, a ich skutkiem było jedynie to, że zastanawiałam się, czy Harper poprzednie 22 lata swojego życia przeżyła z zakazem używania mózgu. Bardzo duże rozczarowanie.

❤️“Ty i inne katastrofy naturalne”Autor: Maria Martinez❤️

Recenzja:

“Ty i inne katastrofy naturalne” Marii Martinez to książka, która nie do końca spełniła moje oczekiwania. Choć styl autorki jest płynny i przyjemny, a fabuła niesie za sobą interesujące wątki, to jednak muszę przyznać, że nie znalazłam w niej tego, czego oczekiwałam.

Jeden z głównych wątków, czyli Friends to Lovers, nie jest moim ulubionym. Pomimo tego, że autorka starała się nadać mu swoisty urok, to dla mnie brakowało głębi i autentyczności w relacji między głównymi bohaterami. Być może dla innych czytelników będzie to aspekt przyciągający, ale dla mnie pozostał niewykorzystany.

Martinez porusza w książce wiele intrygujących tematów i stara się podejść do nich w ciekawy sposób, jednakże nie wszystkie z nich zostały rozwinięte w sposób satysfakcjonujący. Momentami miałam wrażenie, że niektóre wątki pozostały niedopowiedziane lub zostały rozwiązane zbyt pochopnie.

Mimo moich zastrzeżeń, trzeba przyznać, że autorka ma talent do tworzenia wartkich dialogów i kreowania interesujących postaci pobocznych, które dodają książce głębi. Jednakże całość nie zdołała mnie porwać tak, jakbym tego oczekiwała.

Podsumowując, “Ty i inne katastrofy naturalne” to książka, która może przypaść do gustu wielu czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy lubią wątki romantyczne. Jednakże dla mnie osobiście pozostawiła pewien niedosyt i ale mogę ją polecić z pełnym przekonaniem.

❤️“Ty i inne katastrofy naturalne”Autor: Maria Martinez❤️

Recenzja:

Jeden z głównych wątków, czyli...

Czy udało Wam się przeczytać już w tym roku książkę, która jest mocnym kandydatem do top 3 tego roku? Bo mnie tak.

Co w niej znajdziecie?
☀️Książkara po przejściach
☀️Przyjaciel starszego brata
☀️Spotkanie po latach
☀️Życiowe traumy
☀️Enemies to lovers
☀️Slown burn

Harper mam 22 lata, właśnie straciła ukochaną babcię. Dostała po niej domu i księgarnię, w której spędzała każdą wolną chwilę, odkąd się urodziła. Książki są ważną częścią jej życia, nawet kiedyś marzyła o tym, by pisać.
Musi podjąć ważną decyzję: kontynuować swoje życie w wydawnictwie, w którym odbywa staż, czy przyjąć spadek po babci i prowadzić swoją księgarnię. Nie pomaga fakt, że ojciec wywiera na nią presję i zmusza do porzucenia wszelkich własnych planów na rzecz w rodzinnej firmie. Czekają ją wielkie zmiany w życiu i nie wie, czy jest na nie gotowa.
By się wyciszyć i zastanowić nad tym, co dalej, zatrzymuje się w domku, na maleńkiej wyspie. Przypadkowo trafia tam także jej wróg nr jeden i dawna, niespełniona miłość – Trey. W trakcie przymusowego wspólnego weekendu zmierzą się z nieporozumieniami z przeszłości i odkryją, że są dla siebie idealni. To nie spoiler, bo poza wątkiem romantycznym tyle się dzieje, że nie sposób opisać.

Ogrom emocji, demony przeszłości, świetni i wyraziści bohaterowie. Autorka tworzy takie opisy krajobrazów i scenerii, że mam wrażenie, że znajduję w się w Kanadzie, a nie we własnym mieszkaniu. Cudowne nawiązania do „Ani z Zielone wzgórza”.

To jest historia o poszukiwaniu tożsamości, podejmowaniu decyzji, spełnianiu marzeń, tajemnicach i więzach rodzinnych, przyjaźni. A zakończenie wciśnie Was w fotel. Przygotujcie chusteczki. Bardzo polecam, nie tylko fanom Young Adult. Naprawdę przyjemna lektura.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Yana @wydawnictwo.yana (współpraca reklamowa)

Co w niej znajdziecie?
☀️Książkara po przejściach
☀️Przyjaciel starszego brata
☀️Spotkanie po latach
☀️Życiowe traumy
☀️Enemies to lovers
☀️Slown burn

Recenzja jest dostępna na moim profilu na Tiktoku pod tym linkiem: https://vm.tiktok.com/ZGeuXCJFs/

Zachęcam do wysłuchania 💖💖

Zachęcam do wysłuchania 💖💖

Czytanie tej książki przypominało parabole i to taką o malejącej amplitudzie. Moja ocena malała z każdym kolejnym rozdziałem, wątkiem, ale sama nie wiedziałam, czy powinna być wyższa, czy niższa. Przede wszystkim ta książka była przegadana i miejscami wręcz nudna, szczególnie niekończące się wewnętrzne rozterki bohaterki na każdy temat. Bardzo podobał się mi wątek miłosny Harper i Treya. Mieliśmy tu takie kombo: przyjaciel brata, enemys to lovers, solw burn. Intrygujący był powód, dla którego Harper tak bardzo nienawidziła Treya, a sama jego postać przypadła mi mocno do gustu. Również sposób rozwinięcia uczucia między nimi. Z kolei wątek ojca Harper i powodu, dla którego ja tak traktował, był zdecydowanie przerysowany, aczkolwiek było mi żal dziewczyny i był to jakiś powód jej charakteru i motyw jej zachowań. Gdyby wyciąć różne poboczne wątki i ckliwe opisy, to może ta książka spodobałaby się mi bardziej. Dużym minusem był też wątek pisarski, związany z zamiłowaniem Harper do pisania i jej marzeniem o zastaniu pisarką - bądźmy szczerzy, to było zbyt cukierkowe.

To było cudowne! Niesamowicie wciągająca, trzymająca czytelnika w ekscytacji historia, którą przeżywałam całą sobą!

„Ty i inne katastrofy naturalne” to historia o podejmowaniu trudnych decyzji, czy szukaniu siebie w świecie, gdzie każdy wymaga od nas podporządkowania. Jest to opowieść o młodej kobiecie, zagubionej po stracie bliskiej jej osoby, która na Wyspie Księcia Edwarda szuka odpowiedzi na krążące po jej głowie pytania.

Jest to inspirujące, jak bardzo mogłam utożsamić się z główną bohaterką i tak jak ona pobierać życiowe lekcje od nowo poznanych przez nią na wyspie ludzi. Może i nie zawsze zgadzałam się z jej decyzjami, ale i tak pokochałam Harper całym sercem.

Główna bohaterka nie tylko musi stawić czoła teraźniejszości, ale również musi rozliczyć się z przeszłością. Kiedy na jej drodze pojawia się Trey, a niewyjaśniona sprzed lat sprawa jest powodem ich konfliktu, moje zdradzieckie serce zabiło mocniej. Mężczyzna tak charyzmatyczny i śmiały, a z drugiej strony niezwykle wrażliwy, rozkochał w sobie nie tylko główną bohaterkę. Był dla niej niespotykanym wsparciem, a ta dwójka uzupełniała się jak dwa elementy układanki.

Dodatkowo cała historia została otulona niczym ciepły kocyk przez lekkie pióro autorki. Dawno nie czytałam książki, która już od pierwszych stron spowodowałaby moje szybsze bicie serca!

Przy tej książce nie tylko odczujesz całą paletę emocji: od rozczulenia po głęboki smutek, ale również wyciągniesz kilka inspirujących rad dla siebie. Z całego serca polecam te pozycje!

Harper ma ułożone życie - studia, praca w wydawnictwie, życie w mieście. Powrót w rodzinne strony sprawia, że dziewczyna zaczyna wątpić w swoje życiowe cele i aspiracje. Los stawia przed nią nowe możliwości. Pojawia się także on - najlepszy przyjaciel brata, który przed laty złamał jej nastoletnie serce. Czy da mu kolejną szansę?

"Miłość i inne katastrofy naturalne" to ładnie napisana powieść o miłości, przyjaźni, poznawaniu siebie, o wewnętrznych rozterkach i o szansach - zarówno tych w miłości, jak i w kreowaniu samych siebie. Wszystko to brzmi bardzo ładnie. Książkę szybko się czyta, ale nie brakuje jej mankamentów. Główni bohaterowie początkowo nie darzą się sympatią, ich relacja ewoluuje na przestrzeni kolejnych rozdziałów, ale mi zabrakło tu chemii. Nie do końca się z nimi zżyłam. Ponadto, książka momentami nuży. Ładne, opisowe fragmenty początkowo były atutem powieści, ale z czasem męczyły. Co nie zmienia faktu, że język i styl autorki naprawdę robią pozytywne wrażenie.

Komu mogę polecić tą książkę? Z pewnością fanom delikatnych romansów i miłośniczkom powieści young adult. Historia wykreowana przez Marię Martinez sprawi radość nie jednej czytelniczce. Mi umiliła czas, ale nie zostanie w mojej pamięci na dłużej.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu @wydawnictwo.yana [współpraca recenzencka]

▪︎ "Miłość istnieje, czy tego chcemy, czy nie, nawet jeśli czasami smakuje jak trucizna."▪︎

"Miłość i inne katastrofy naturalne" to...

• Poruszają trudne tematy
  • Do znalezienia