Przydrożne krzyże

Okładka książki Przydrożne krzyże Jeffery Deaver
Okładka książki Przydrożne krzyże
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kathryn Dance (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Kathryn Dance (tom 2)
Roadside Crosses
Prószyński i S-ka
2010-01-21
2010-01-21
Łukasz Praski
Przydrożne krzyże

Książka bardzo fajna, temat o współczesnym życiu w sieci internetu - z ciekawością wciągała mnie co chwilę w akcję, do tego te stawiane krzyże przy drodze - znaki!
Fajnie przedstawione, jak internet (gry online) potrafią uzależniać, blogi, na których każdy ma wolność słowa i osoby, które mogą to w różnoraki sposób wykorzystać, zniszczyć komuś życie, podszywać się pod kogoś.
Co mi za bardzo nie pasowało, to zbędne opisy pomieszczeń, osób (ich ubiór) itp., moim zdaniem można byłoby to opuścić ;) Ogólnie polecam - dużo można się dowiedzieć na temat internetu, komputerów i o tym jak działają takie blogi i ludzie którzy je tworzą.

Kathryn Dance mierzy się z zagadką wiążącą "real" z życiem wirtualnym. Świetny thriller o tym, że zbyt wiele czasu poświęcamy na internet i zbyt wiele ujawniamy o sobie obcym. Czy jednak zawsze ujawniamy prawdziwe ja? Czy wolność słowa jest naprawdę prawem nadrzędnym, skoro powtarzanie "niegroźnych" plotek może skończyć się tragedią?

Kryminał, w którym główny wątek morderstw i śledztwa jest przyćmiony ideologicznymi wstawkami próbującymi piętnować tradycyjne wartości - obronę życia do naturalnej śmierci i tradycyjny model rodziny. Dla mnie trochę za dużo tego, więcej nie biorę Deavera do ręki. Nie polecam.

Ok. Może być trochę książką o walorach edukacyjnych dla wszystkich "nadużywających" internetu.

Sam się zdziwiłem, że dokończyłem czytać. Słabe, nudne, sztuczne. Unikać.

Sam się zdziwiłem, że dokończyłem czytać. Słabe, nudne, sztuczne. Unikać.

To kolejny cykl autorstwa Jeffery Deaver`a. Czytałam już serię o Rhyme i bardzo pozytywnie ją oceniłam. Głowna bohaterka tej serii - Kathy Dance pojawia się tam gościnnie i nawet czytając tamtą serię pomyślałam, że ta akurat bohaterka jest fajna i szkoda, że jej tak mało w powieściach. Po czym okazało się, że jej akurat autor poświęcił osobną serię - więc miałam miła niespodziankę.
Główna bohaterka to policjantka, więc autor część wątków pobocznych przeznaczył na przedstawienie pracy w policji, szowinizmu, trudności, z jakimi borykają się kobiety w mundurach.
Do tego akcja wymusza nawiązywanie do kwestii psychologicznych, bohaterka stosuje analizę zachowania podejrzanych. Zdecydowanie wciągnęła mnie ta seria i bardzo ją polecam!

Z każdą kolejną książką coraz bardziej zaprzyjaźniam się z Deaverem, choć "Przydrożne krzyże" były jak dotąd najgorszą z pozycji, które gościły w mojej biblioteczce. Mimo to mogę stwierdzić, że była to dobra, poprawna książka. Deaver po raz kolejny zaskakuje dbałością o szczegóły i sumiennym przygotowaniem się do poruszanego tematu. Lubię kryminały, które nie mają typowej dla tego gatunku struktury i znajduje tę cechę w tej, jak i w każdej innej przeczytanej dotychczas książce tego autora. Masa ciekawych zagadnień takich jak ideologie, Internet, dzisiejsza wolność słowa, borykanie się z dojrzewaniem i wiele innych, a co najlepsze - świetne, edukacyjne informacje na temat kinezyki sprawiają, że książka nie jest prostym, oklepanym kryminałem,. Największym zawodem było dla mnie to, że akcja była rozwleczona na kilkaset stron, a zakończenie marnie upchnięte w kilku tak, jak gdyby autor pod koniec pisania zaczął się spieszyć. Podsumowując, mogłabym polecić tę książkę, ale Deaver z pewnością ma na swoim koncie godne pozycje, które na takowe polecenie zasługują bardziej.

Jak wspominałam w poprzednich opiniach - książki czytałam nie po kolei, ale ta zdecydowanie była najlepszą pozycją jak dla mnie. Agentka Dance zachowywała się naturalnie, ludzko i przeżywała rozterki takie, jak potrafią prawdziwi ludzie. Dodatkowo sprawa, którą prowadziła, była cholernie ciekawa. Jak zwykle u Deavera musiały być plot twisty w jego stylu, ale mi nigdy one nie przeszkadzają - ba, mimo że sama lubię typować sprawców, to on jako jedyny potrafi mnie wyprowadzić w pole i nie zawsze zgadnę dobrze. Szkoda jedynie, że nie było trochę bardziej rozwiniętego wątku gamera Travisa - chętnie bym się dowiedziała czegoś więcej. I znów mamy wątek Internetu oraz gier, który jest mi bliski i przynajmniej jak Kathy nie byłam taka niezorientowana, ale inny czytelnicy - nie martwcie się, wszystko jest wytłumaczone. Myślę, że tą pozycją się nie zawiedziecie albo przynajmniej nie będzie ona tą słabszą.

Druga w cyklu o Kathryn Dance i mam nadzieję, że to ta pozycja jest najsłabsza, choć nie można powiedzieć, że książka jest nudna - bo nie jest. Jest po prostu gorsza niż pierwsza. Ale nawet Deaver ma prawo napisać czasem słabszą powieść. Co by nie mówić, "Przydrożne krzyże" mają walor edukacyjny - wiele dowiedziałam się o blogach, protokołach internetowych oraz grach, w które tak namiętnie grają nie tylko młodzi ludzie. I choć sama nie będę grać w gry MMORPG, to bardziej jestem skłonna zrozumieć, co może być w ich przypadku czynnikiem uzależniającym. Okazuje się, że granica między światem sztucznym, a realnym nie jest taka oczywista.

Książka, która nie nudzi. Polubiłam styl bycia i pracy agentki Dance. Trochę to wszystko skrystalizowane ale czyta się płynnie i są momenty, że nie można się oderwać.
Polecam

Polecam