Fibi i Jednorożec. Przyjaźń kulą się toczy. Tom 9

Okładka książki Fibi i Jednorożec. Przyjaźń kulą się toczy. Tom 9 Dana Simpson
Okładka książki Fibi i Jednorożec. Przyjaźń kulą się toczy. Tom 9
Dana Simpson Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: FIBI I JEDNOROŻEC (tom 9) komiksy
komiksy
FIBI I JEDNOROŻEC (tom 9)
Unicorn Bowling: Another Phoebe and Her Unicorn Adventure
Egmont Polska
2023-03-22
2023-03-22
Mateusz Lis
przyjaźń jednorożce

Fantastyka bardzo wiele zawdzięcza średniowiecznej twórczości. Wizerunki jednorożców wymyślonych w starożytności stały się istotami obecnymi na gobelinach, pojawiały się w legendach były uosobieniem czysta, piękna i dobra oraz w pewien sposób bezinteresowności. Czasami pokazywano je jako dzikie zwierzęta, które nie mogą nad sobą panować. Tylko dziewice mogły na nie wpływać. W popkulturze owe wizerunki są kontynuowane. Postacie te często przynosiły wybawienie, leczyły. Czasami wizerunki tych magicznych istot traktowano z lekkim przymrużeniem oka i ironią. Właśnie z takim podejściem mamy do czynienia w serii komiksów Dany Simpson „Fibi i Jednorożec”.
Pierwsze scenki trafiły do czytelników dziesięć lat temu w postaci komiksu internetowego, aby następnie pojawiać się w różnorodnych czasopismach. Istniejący na początku w postaci pasków komiks z czasem przerodził się w tomy o określonej tematyce i luźno powiązanej akcji, którą otwiera przygoda 9-letniej Fibi, która przypadkowo uderza jednorożca zapatrzonego w swoje odbicie. Jednorożec jest tu uosobieniem mitycznego Narcyza. Fantastyczny zwierzak o imieniu Marigold Heavenly Nostrils (czyli Marigold Niebiańskie Chrapy) uwolniony z pułapki niemożności oderwania wzroku od własnego odbicia postanawia nagrodzić wyzwolicielkę. Zadanie jednak okaże się bardzo trudne, bo wymaga zaangażowania jednorożca. Rezolutna bohaterka życzy sobie, aby Marigold stała się jej przyjaciółką. Od tej pory stają się niemal nierozłączne. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o tych istotach, poznać ich magiczne umiejętności Dzięki nim jest w stanie dokonywać takich wyczynów, jak odwracanie lub przekierowywanie deszczu, wysyłanie wiadomości tekstowych i nadawanie hotspotu Wi-Fi przez klakson. Jednak jej najczęściej używanym zaklęciem jest „Tarcza nudy”, która powoduje, że ludzie postrzegają ją jako nic niezwykłego i pozwala jej na codzienne interakcje. Z każdym tomem relacje dziewczynki i jednorożca się rozwija. W otoczeniu bohaterów pojawia się też coraz więcej istot z legend. Dzięki temu poznamy smoki, gobliny i wiele innych.
Tytułowa bohaterka jest rezolutną, ale nieco samotną dziewczynką. Przyjaźń z jednorożcem daje jej możliwość wchodzenia w interakcje, nawiązywanie więzi. Nawet jeśli Marigold jest próżna, zapatrzona w siebie i wydaje się uosobieniem Narcyza. Do tego traktuje wszystkich z góry oraz jest cyniczna. Kiedy przypomnimy sobie inspirację wydaje się to dość dziwne, ale z drugiej strony, co my wiemy o tych istotach, ich charakterach? Poza całą masą negatywnych cech wynikających z przerysowania skupienia się na sobie mamy też sporo pozytywnych. Marigold jest przyjazna, chętnie pomaga, bo to pozwala jej podbudować własne ego, co sprzyja tworzeniu żartów. Bohaterki doskonale do siebie pasują, uzupełniają i przeżywają różnorodne przygody. Każdy tom niesie ze sobą różnorodne wyzwania. W większości pojawia się motyw przebierania się, przygotowywania do niezwykłych wydarzeń, ale też pokazują inne spojrzenie przyjaciółek na świat. Sporo tu też scenek związanych ze szkołą, różnymi doświadczeniami, zaangażowaniem w naukę, a także doświadczeniami związanymi z mediami społecznościowymi.
Dziesiąty tom zatytułowany „Szepty i rżenia” otwierają przygotowania do szkoły. Fibi cieszy się nową wyprawką. Jeśli myślicie, że to z powodu uwielbienia do instytucji edukacyjnej to się mylicie. Bardziej chodzi o zachwyt nowymi rzeczami. Z podróżą do szkoły i przebywaniem w niej bywa różnie. Dziewczyna zdecydowanie nie lubi podróży autobusem. Na szczęście może wędrować na Marigold. Do tego w klasie ma niemiłą koleżankę, która stara się jej dokuczać. Zobaczymy jak Fibi radzi sobie z problemem odrzucenia. Wyzwaniem bywa też konieczność skupienia się i odrabiania lekcji, ale od czego ma się jednorożca, który może rzucić odpowiedni czar? W tomie nie zabraknie też problemu tworzenia wizerunku, korzystania z mediów społecznościowych, samooceny, przełamywania stereotypów, samoświadomości, zamiłowania do baśni, akceptowania swoich wad. Pojawią się też motywy związane z różnorodnymi świętami.
Z każdym tomem widać zacieśniającą się więź między bohaterkami. Do tego uświadomimy sobie, że nie tylko Fibi ma taką niezwykłą przyjaciółkę. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że niezwykłe dzieci mają cudownych kompanów zabaw. I to sprawia, że lepiej się rozumieją. Do tego osobiści cudowni przyjaciele odzwierciedlają naturę ludzi, z którymi wchodzą w relację.
Każdy tom to wycinki z codzienności. Obserwujemy jakieś pół roku z życia dziewczynki i jej przyjaciółki, wchodzimy w obszary problemów, z jakimi spotykają się młodzi ludzie, poszukiwania akceptacji, podążaniem za modami, poczucia własnej wartości, szpanowania i pytania o sens wielu działań społecznych.
Bohaterzy są tu bardzo różnorodni. Jedni troszkę fajtłapowaci, inni są takimi miłośnikami technologii, że nawet, kiedy są obok kogoś to wolą do niego pisać niż z nim rozmawiać. Znajdziemy tu postacie popisujące się bogactwem, ale są też oczytane, zaangażowane w zdobywanie wiedzy tak bardzo, że nie dają sobie czasu na wypoczynek nawet w wakacje. Fibi jest zdolną i pilną uczennicą, dzięki czemu zyskała miano kujonki, ale i ona ma słabsze dni, kiedy nie odrobi zadania domowego, bo zew przygody wzywa. A ten wymaga robienia wielu nieprzewidywalnych rzeczy, udawania się na wielkie wyprawy lub zabawy z domowymi zwierzakami. To podsuwa pytania o wolność i zależność od technologii, granice dbania o prywatność. Nie obca jest jej też prokrastynacja.
„Fibi i jednorożec” to bardzo ciepła seria zawierająca sporą dawkę humoru. Prosta kreska, pastelowe kolory, akcja dostosowana do chwili (czasami mknie, a czasami po prostu musimy się zatrzymać z bohaterami). Autorka wprowadza nas w świat szerokiej gamy emocji: od radości po smutek i tęsknotę.
Bardzo spodobało mi się pokazanie świata dorosłych zajętych sobą i od czasu do czasu wchodzących w interakcję z własnym dzieckiem. Widzimy dziecko mające dużą przestrzeń do rozwijania własnej wyobraźni, oddawania się aktywnościom, które lubi, rozwijania swoich umiejętności.
Komiksy to ten rodzaj lektury, po którą sięgną nawet najbardziej oporni czytelnicy, dlatego polecam każdemu uczniowi. Może dzięki nim odkryją jaką magią jest czytanie i że wcale nie trzeba spędzać całego dnia w telefonie, aby przeżyć niezwykłą przygodę.

2021

PopKulturowy Kociołek:

Każdy, kto na bieżąco śledzi całą serię, raczej nie będzie zaskoczony treściami, które można znaleźć pod okładką Fibi i Jednorożec tom 9. Dana Simpson ponownie bowiem przygotowała dla fanów rezolutnej Fibi i wiernie towarzyszącej jej Marigold (jednorożec) całą masę krótkich, acz ciekawych historyjek. Opowieści o niezwykłej przyjaźni, która ma swoje wzloty i upadki, zawsze jednak sprawia, że w trudnych chwilach można na kogoś liczyć.

Na 173 stronach komiksu zobaczymy jak radzić sobie z czkawką, poznamy muzyczne zdolności młodej bohaterki, odkryjemy co się stanie kiedy jednorożec dostanie puste pudełko lub folię bąbelkową, odwiedzimy specjalny obóz dla jednorożców czy będziemy świadkami zmagań w jednej z najbardziej szanowanych jednorożcowych gier. Jest to oczywiście jedynie malutki wycinek całej treści.

Poszczególne historyjki, jak było to już wspomniane, głównie opierają się na prostym, ale bardzo przyjemnym w odbiorze humorze. Czasem autorka stara się jednak przemycić pod tym troszkę bardziej skomplikowaną treść, nie jest to jednak nadmiernie przesadzone i nie odgrywa tu żadnej znaczącej roli. Fibi i Jednorożec jest bowiem serią, po którą sięga się, aby oddać się chwili niezobowiązującej rozrywki i nic ponadto.

PopKulturowy Kociołek:

O przyjaźni z jednorożcem marzy niejedna dziewczynka. Fibi ma to szczęście, że obok niej jest Marigold Niebiańskie Chrapy.

Przyjaciółki, choć są różne, uzupełniają się i tworzą zgrany duet. Razem komponują piosenki, wycinają walentynkowe serduszka dla znajomych Fibi i przygotowują się do konkursu talentów, a także grają w najstarszą i najszlachetniejszą z jednorożcowych gier. Będzie zabawnie, wesoło i zdecydowanie nie nudno. A na koniec wyruszymy na obozu dla jednorożców.

Choć jest to nasze pierwsze spotkanie z Fibi i Marigold, zdecydowanie była to niezwykła przygoda. Typowo "dziewczyński" komiks z nutką fantazji i oczywiście jednorożcem zachwyca, bawi i umila czas z książką. Piękne i proste grafiki, kolorowe tła tworzą z tekstem zgrany duet i zapraszają do świata, w którym znajdzie się także miejsce dla magii i fantastyki.

W tej części oczywiście nie zabraknie niezwykłej mocy przyjaźni, ale i szkolnych rozterek, prac domowych i sporej dawki humoru.

Fibi oraz Marigold – dziewczynka i jednorożec, choć bardzo różnią się od siebie, łączy ich mocna przyjaźń. Przed nimi kolejne niesamowite przygody. Rywalizacja na portale informacyjne, wizyta w obozie jednorożców, wspólne komponowanie piosenek – to tylko nieliczne przygody, jakie poznamy w tym tomie. Będzie się naprawdę dużo działo, a ich przyjaźń pokaże, jaka jest wielka i niezachwiana. Jakie przygody jeszcze przeżyją?

To już kolejny tom z serii, jaki zawitał do nas i po raz kolejny stwierdzamy, że jest świetny. Ciekawy, wciągający, a przy tym pełny humoru. To jeden z tych komiksów, które wywołują wybuchy śmiechu.

Ilustracje w komiksie są dość ładne, a przy tym kolorowe. To sprawia, że przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

„Komiksy są super! Fibi i Jednorożec. Przyjaźń kulą się toczy. Tom 9” to komiks, który nam się podobał i z przyjemnością polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/04/fibiijednorozecprzyjaznkulasietoczywydawnictwoegmont.html

• Z&H
  • Komiksy