Facet jak młody bóg.Korzystaj z życia i zachowaj zdrowie

Okładka książki Facet jak młody bóg.Korzystaj z życia i zachowaj zdrowie Tadeusz Oleszczuk
Okładka książki Facet jak młody bóg.Korzystaj z życia i zachowaj zdrowie
Tadeusz Oleszczuk Wydawnictwo: Pascal zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Pascal
2022-06-15
2022-06-15
#zdrowie

Okładka książki O Menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie Anna Augustyn-Protas, Tadeusz Oleszczuk
O Menopauzie. ... Anna Augustyn-Prota...

Bardzo wartościowy poradnik dla facetów po czterdziestce, ale i dla młodszych. Mam zamiar czytać tą książkę przynajmniej raz w roku, aby przypominać sobie wszystkie przekazywane w niej zasady utrzymania zdrowia.
Wiem, że autor napisał tego typu poradniki również dla kobiet.

Wiem, że autor napisał tego typu poradniki również dla kobiet.

Książka napisana przez lekarza. Przystępna forma i dosyć luźna, więc przyjemnie się czyta. Niestety niektóre informacje są powtarzane w paru miejscach ale też dzięki temu łatwiej je zapamiętać. Książka bardziej przeznaczona jest dla osób po czterdziestym roku życia ale jako osoba przed trzydziestką też znalazłem wiele przydatnych informacji. Ogólnie polecam każdemu, mężczyźnie który dopiero zaczyna się interesować zdrowym stylem życia.

Fajnie, że to typowo poradnik dla mężczyzn, których faktycznie brakuje. Jak to z każdym poradnikiem zdrowotnym czas nie działa na jego korzyść, bo są co i rusz nowe dane - Np. Odnośnie kawy, lub w kontekście oddychania.

Generalnie jak ktoś interesuje się zdrowym trybem życia to raczej nie znajdzie nic nowego (jedzmy warzywa, oleje, ćwiczymy). Duży nacisk jest na profilaktykę i badania, chociaż osobiście zmęczyłem się czytając ile rzeczy może mnie zniszczyć i ile trzeba kontrolować :) dodatkowo w kółko jest w książce to samo - zalecenie na depresje, czy wieczną młodość są takie same.

Wydana ponad rok temu przeszła bez echa. W zasadzie nic dziwnego, ale trochę szkoda. Sam o niej dowiedziałem się przez przypadek, bo trafiłem na rozmowę z autorem, Tadeuszem Oleszczukiem (albo został mi perfidnie podesłany link w jakimś potajemnym celu). Spodobało mi się to co mówił. Jako że jestem „targetem” tej książki, więc szansa na to była spora.
Myślę, że jest to ważna książka dla każdego „mężczyzny 40+”, który zadaje sobie pytanie „jak żyć?”. I nie chce by wybrzmiało retorycznie, jak też nie odnosi to do aspektów życia politycznego. Jak żyć wystarczająco dobrze w kontekście zdrowotnym. Pamiętam też hasło – w zdrowym ciele zdrowy duch – które dzisiaj nie tylko nie traci na aktualności, ale staje się co raz bardziej modne, tylko w bardziej popkulturowym, zmodernizowanym brzmieniu. Ale do tematu!
Zwarta pozycja, w której zdobędziemy podstawowe informacje o tym, jak należy dbać o męskie zdrowie. Oleszczuk powiela hasło o ważności funkcjonowania naszego pokładu pokarmowego i jego wpływu na funkcjonowanie całego organizmu. Natomiast zawsze zaczynać należy od początku i tu Oleszuk proponuje listę badań, które każdy odczuwający potrzebę zadbania o siebie mężczyzna powinien zrobić. Jest nawet bardziej uniwersalny, gdyż proponowana lista badań mało czym odbiega od listy „dla kobiet” z pewnymi niuansami związanymi z różnicami płciowymi. Następnie po kolei przedstawia wątki związane ze zmianami w żywieniu czy stylu życia, które przyczynią się do utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej mimo upływu lat. Po szczegóły zapraszam do lektury, obym autora w przepisywaniu rad nie wyręczył. Chociaż jedno małe „ale” (bo musi być) – to nie jest tak, ze odbiorcą książki będzie osoba z dochodami na poziomie minimalnej krajowej. Propozycje autora jednak są w stanie trochę nadwerężyć budżet. Ale sporo z nich dostępnych jest dla każdego.
Do mnie książka przemówiła. Jest z grubsza ogólna i nie rozpisuje diety czy ćwiczeń. Jest raczej takim drogowskazem wskazującym kierunek i punktem wyjścia, z którego można pozostałe wątki pogłębiać. Skłoniła mnie do refleksji i… działania. Bo tak jest z poradnikami. Nawet 100 najlepszych nie zmieni nic, jeżeli nic z nich nie przekujemy na działanie.
Powiedziałbym nawet, że książka którą bym okleił napisem "must have!". Rzadko mi się to ostatnio zdarza, pewnie właściwa lektura we właściwym czasie.
PS Książka jest także dla Pań, żeby mężczyzna mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że to była „nasza wspólna decyzja” XD

Myślę, że jest to...

Na pewno zaletą książki jest to, że napisał ją praktykujący lekarz, który wie, jakie są problemy polskich mężczyzn. Sporo interesujących rad, np. dowiedziałem się o badaniach pierwiastków ciężkich i roli DHEA.

Wydawnictwo poskąpiło chyba na redakcji, przez co gdy czytamy książkę w całości, co chwilę trafiamy na powtórzenia (np. o tej diecie Adele czy badaniach tarczycy),tak jakby autor chciał nabić jak największą liczbę stron. No i niestety czasami zdarza mu się mieszać potwierdzone naukowo rady z własnymi opiniami, np. o tym jak mężczyźni mają się ubierać. Co to w ogóle ma do rzeczy?

• Zdrowie
  • Ebook_kupione
  • 01. Epub+
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Facet jak młody bóg.Korzystaj z życia i zachowaj zdrowie