Muszkieterowie 1939–1942

historia
Libra
2022-07-01
2022-07-01

Polska historia byłaby mniej chaotyczna, gdyby nie niektóre jej opisy.

Polska historia byłaby mniej chaotyczna, gdyby nie niektóre jej opisy.

W zależności od podejścia czytelnika do tej książki, może być ona oceniona jako bardzo dobra lub jako średniej jakości dzieło. Jeżeli ktoś sięgając po tą publikację spodziewa się wielu ciekawych, chronologicznie ułożonych faktów to raczej tego nie otrzyma. Natomiast jeżeli czytelnik podejdzie do tego w inny sposób i będzie chciał pozyskać wiedzę o bardzo wielu szczegółach, które mniej lub bardziej będą się ocierały o tematykę Muszkieterów to może być bardziej usatysfakcjonowany. W mojej wszakże ocenie to czego dowiedziałem się na poziomie generalnej wiedzy o tej organizacji, to z tej dokładnie pozycji wydawniczej, można wywnioskować z prawie każdej strony książki i tysiące ukazanych szczegółów potwierdza jedną dominującą tezę oceniającą organizację Muszkieterów jako raczej niewiele wnoszącej do realnej siły polskiego podziemia. Z drugiej strony, jak czytelnik na chwilę zapomni co było powodem sięgnięcia po publikację i skoncentruje się na tym by wyobrazić sobie życie pod okupacją niemiecką to opowieść snuta przez autora i ogrom szczegółów jest w tej funkcji bardzo użyteczny i ja sam dzięki temu wiem więcej jak wyglądało życie polskiego społeczeństwa w latach wojennych.

Świetna pozycja! Nie miałem pojęcia o istnieniu Muszkieterów, a odegrali niemałą rolę w latach 39-42, co więcej, często rywalizowali z AK.
Witkowski, czyli założyciel to niezwykle interesująca i zarazem kontrowersyjna postać.
Książka napisana jest skrupulatnie, bazuje na wielu źródłach. Autor skupia się na faktach i wydarzeniach, ich ocenę pozostawiając czytelnikowi. Polecam, nie tylko miłośnikom historii!

Ciekawa pozycja, bardzo przyjemnie się czyta. W ogóle nie wiedziałem o istnieniu takiej organizacji.

• Wypożyczyć
  • Zakupione