Knebel. Cenzura w PRL-u
Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia.
Profesor Romek ujawnia, że cenzorzy znali prawdę o Katyniu „od zawsze”. Zostali wyedukowani do oceny treści pod kątem poszukiwania aluzji.
„Gdyby nie było cenzorów, – zapewnia Grzegorz Królikiewicz – nie doszedłbym do żadnych rezultatów! Oni, durnie, nawet nie wiedzieli, jak krzepią mnie swoją obecnością”.
Poeta, Ernest Bryll, zmieniał tekst w śpiewogrze „Po górach, po chmurach” żeby udobruchać Gomułkę, rzucającego kałamarzami w urzędników. Powodem był donos sugerujący, że monolog diabła jest aluzją do jego osoby.
Cenzura potrafiła wychwycić kolizję seksuologii z polityką. Zbigniewowi Lwu-Starowiczowi zdjęto artykuł pod tytułem „Miłość francuska” z uwagi na wizytę w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a.
Krakowski cenzor wspomina , jak udało mu się wywieźć na Zachód i opublikować tajne zapisy oraz instrukcje dla cenzorów.
Dyrektor opolskiej delegatury Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk opowiada o próbach pogodzenia wiary w Boga i pracy dla komunistycznego systemu.
21 rozmówców Błażeja Torańskiego: dziennikarzy, reżyserów, grafików, kompozytorów i estradowców odsłania kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [8]
Zbiór wywiadów ze znanymi postaciami życia publicznego, opowiadających o swych doświadczeniach z peerelowską cenzurą. Znajdziemy tu takie nazwiska jak Pietrzak czy Wolski, a także rozmowy z osobami z ,,ciemnej strony mocy". Tych ostatnich niestety jest zbyt mało w stosunku do pozostałych - a szkoda, bo wysłuchanie, co do powiedzenia mają dawni funkcjonariusze instytucji...
więcejKsiążka Błażeja Torańskiego pod tytułem „Knebel. Cenzura w PRL-u” to źródło informacji o tym, jak wyglądało życie w czasach PRL i jak ówczesna władza naruszała podstawowe prawa Polaków. Wypowiedzi 21 twórców tamtego okresu pozwalają na poznanie z różnych punktów widzenia ówczesnej rzeczywistości i grzechów cenzury oraz władz, które obawiały się każdego dzieła i doszukiwały...
więcejCensera z łaciny - "osądzać"
więcej"...O tym, jak dobrze cenzor prasę w garści trzyma, mówi nie to, co w niej jest, lecz to, czego w niej nie ma..." Tadeusz Kotarbiński
"...Cenzura jest potrzebna. Cenzurowanie jest sztuką. Dobry cenzor powinien być artystą. Poza tym to jest gra..." - film Ucieczka z kina "Wolność"
"...Cenzor to człowiek, który czyta uszami..." Žarko...
Cenię Autora za inteligencję, erudycję. Wykonał przy tej książce dużo pracy, zebrał sporo ciekawych postaci.Kilka rozmów bardzo ciekawych, podobała mi się końcówka z Zanussim, wywiady z Orłosiem, Królikiewiczem, Bryllem, czy Zagajewskim. Całość pozostawia pewien niedosyt, bo skoro Autor ma mocną tezę dotyczącą cenzury w PRL i jej funkcjonowania, to oczekiwałbym mocniejszej...
więcejNiedosyt wynikający z braku proporcji. Błażej Torański – inteligentny, wykształcony i robiący wrażenie uczciwego dziennikarz przeprowadził kilkanaście rozmów z artystami zmagającymi się z cenzurą w czasie komuny i ich „gnębicielami“. Tych drugich jest zaledwie trzech (Eugeniusz Kaniok a przede wszystkim Tomasz Strzyżewski i w pewnej mierze Janusz Rolicki) a to oni są...
więcejKilka bardzo ciekawych wywiadów. Reszta prowadzona w mało interesujący sposób, króciutka albo dająca rozmówcom za dużo miejsca do przechwałek. Całość letnia.
Pokaż mimo toZbiór wywiadów z różnymi osobami. Ciekawa pozycja i dająca do myślenia. Mimo humorystycznych wtrętów ukazujących sposób działania cenzury, książka obrazuje skalę zniszczeń jakich dokonała cenzura w PRL. Oczywiście, spora część pisarzy została "odkurzona" już przed 1989 w wydawnictwach bibułowych i zaraz po 1989 ale niestety dużo uległo zapomnieniu właśnie dzięki cenzurze......
więcejZbiór przeważnie ciekawych rozmów. Uwaga, w kilku miejscach są odniesienia do rzeczywistości po '89, rządów PO-PSL, itp.
Pokaż mimo to