Okładka książki Statystyka praktyczna w data science. 50 kluczowych zagadnień w językach R i Python Andrew Bruce, Peter Bruce
Andrew BrucePeter Bruce Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Practical Statistics for Data Scientists: 50+ Essential Concepts Using R and Python
Helion
2021-06-16
2021-06-16
Krzysztof Sawka
statystyka python R metody statystyczne analityka danych dane data science informatyka

Dość niejasne prezentacje podstawowych zagadnień przeplatane są nic nie wnoszącymi listingami kodu. Wiele z wykresów nieczytelne z powodu druku w odcieniach szarości (w XXI wieku wydawałoby się, że druk kolorowy nie jest wyzwaniem, ale Helion jeszcze o tym nie słyszał). Niektóre fragmenty są kuriozalne, jak na przykład prezentacja metody łokcia doboru ilości klastrów (K-means) na wykresie, na którym nie można jej zastosować...
Mam wrażenie, że coś jest nie tak z tłumaczeniem - niektóre zdania po prostu nie mają sensu. Nie zadałem sobie jednak trudu porównania z oryginałem. Swoją drogą, żałowałem że nie wybrałem oryginalnej wersji, bo niestety Data Science jest dziedziną w której króluje język angielski.
Zalety? Większość tematów jest "nieprzegadane", ich opisy są krótkie, treściwe (aczkolwiek, powtórzę, często mało klarowne)

Autorzy popełnili klasyczny grzech w książkach o data science - szybko się poddali. Wydawca zawsze obiecuje, że książka jest oparta na praktycznych przykładach, co tutaj do pewnego momentu nawet się udaje (szczególnie przy AB testach),po czym okazuje się że z każdą kolejną stroną tempo narasta a im bardziej skomplikowane tematy są poruszane, tym krótsze i bardziej abstrakcyjne jest ich omówienie. W pewnym momencie przykładem przytaczanych koncepcji staje się już... wzór matematyczny! Wzór to nie przykład drodzy autorzy!

Niestety dobrych książek w tej tematyce ze świecą szukać, stąd ta ma pewną wartość i nie okazała się całkowitą stratą czasu. Pierwsza część może się okazać przydatna przy testach statystycznych, dlatego ani nie polecam ani nie odradzam.

I część książki jest napisana w miarę zrozumiałym językiem wymagającym jedynie podstawowej wiedzy z zakresu statystyki. Niestety w II części, gdzie autorzy przechodzą do omawiania bardziej skomplikowanych zagadnień, język staje się niezwykle formalny, brakuje konkretnych przykładów a treść jest przeładowana ogólnymi, matematycznymi wzorami, które raczej mocno utrudniają zamiast ułatwiać zrozumienie omawianych pojęć. W rezultacie książka bardziej przypomina artykuł w profesjonalnym czasopiśmie matematycznym niż przystępny podręcznik dla osób nie będących zawodowymi matematykami.

Tak na start może i warto przeczytać, dla mnie podstawowa powtórka ze studiów. Generalnie nie jest to książka, którą chciałbyś mieć na półce, żeby w razie wu zajrzeć.

• Programowanie
  • Analiza