Wyrocznia środka. Dzieci czystej krwi tom II

Okładka książki Wyrocznia środka. Dzieci czystej krwi tom II Marcin Masłowski
Okładka książki Wyrocznia środka. Dzieci czystej krwi tom II
Marcin Masłowski Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Dzieci Czystej Krwi (tom 2) fantasy, science fiction
Dzieci Czystej Krwi (tom 2)
Novae Res
2021-06-21
2021-06-21
9788382194166
literatura polska fantasy wojna wojownicy przymierze niebezpieczeństwo

🍂🍂🍂🍂🍂 Recenzja 🍂🍂🍂🍂🍂

Marcin Masłowski " Wyrocznia środka. Dzieci czystej krwi " #2
@marcinmaslowskiautor

Cykl : Dzieci czystej krwi #2

Wydawnictwo : Novae Res
@wydawnictwo_novaeres

🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃

" Nie martw się zatem o człowieczego wroga, panie. Bój się ciemności, bo może nadejść zbyt gwałtownie... "

" Wyrocznia środka " to druga część serii Dzieci czystej krwi..
Książkę czytaja się szybko i przyjemnie od początku do końca.. Autor stworzył bogaty świat, który jest wypełniony tajemnicami i niebezpieczeństwami.
Powieść jest pełna akcji, tajemnic i magicznego świata.

Fabuła składa się z trzech równolegle toczących się historii, które z czasem splatają się ze sobą..
Bohaterowie są różnorodni i dopracowani, co sprawia, że historia jest bardzo interesująca..
Są wśród nich zarówno ludzie, jak i stworzenia z magicznego świata.. Każdy z nich ma swoją własną historię i charakter, przez co są bardzo interesujący. Niektórzy z nich są odważni i silni, inni zaś są bardziej tajemniczy i niezdecydowani. Każdy z bohaterów ma swoje mocne i słabe strony, co czyni ich bardzo ludzkimi..

Książka opowiada o grupie przyjaciół, którzy dołączają do Czteropalczastych, którzy mają imponujące umiejętności w walce.. Ymir, Nathaien i ich przyjaciele próbują pozostać niezauważeni i uniknąć spotkania z dowódcą wojsk, Xavianem.. Wojska Ragnarok zamierzają zdobyć przywłaszczony przez mistrzów melot. Na horyzoncie pojawia się armia z Ragnarok, która posiada nowoczesną technologię i skuteczne uzbrojenie, a ich tanki napędzane są przez pierwiastek radioaktywny..

Z Hrothgaru wyrusza mistrz Noliah z misją odnalezienia Chłopca o Czystej Krwi..
Chłopcy zaczynają uciekać przed pościgiem, którego celem jest schwytanie Czystej Krwi, poszukiwanej od lat..

Blossi musi zmierzyć się z niepewnymi lojalnościami w Radzie Królewskiej, a także z atakiem ze strony sprzymierzonych sił Idrasila i klanu Vlaadów..
Wysłannik królowej robi wszystko, by nie dopuścić świeżo poślubionego małżonka do jej córki, mimo że ten mariaż jest korzystny dla obu krajów...
Pod Wyrocznią środka toczy się bitwia pomiędzy dwoma przeciwnikami o różnych umiejętnościach bojowych.. Jedna ze stron dysponuje bronią zdolną do atakowania z odległości, podczas gdy druga strona jest lepsza w walce wręcz..
Bitwa ta wydaje się być bardzo zacięta i emocjonująca, a wynik walki jest niepewny.

Czy mistrzowie melotu są w stanie obronić swoją fortece przed atakiem wojsk Ragnarok?
Czy Aktajon ma wystarczające siły, aby odeprzeć atak?

🍂🍂🍂🍂🍂 Recenzja 🍂🍂🍂🍂🍂

Marcin Masłowski " Wyrocznia środka. Dzieci czystej krwi " #2
@marcinmaslowskiautor

Cykl : Dzieci czystej krwi #2

Wydawnictwo : Novae Res
@wydawnictwo_novaeres

🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃

" Wyrocznia środka " to druga część serii Dzieci czystej krwi.....

Jeśli ktokolwiek miałby umocnić moją chęć zgłębiania literatury fantasy to z pewnością w gronie Autorów, którzy przełamują stopniowo moją niechęć do tego gatunku mieściłby się Marcin Masłowski, który – po przeczytaniu „Wyroczni środka” II tomu z cyklu Dzieci Czystej Krwi, utwierdził mnie w przekonaniu, że nawet tak oporny Czytelnik jak ja, w tym gatunku może się odnaleźć, a nierealistyczna akcja osadzona w wyimaginowanym świecie może pochłonąć bez reszty.
Po „Czteropalczastych”, którzy wyjątkowo przypadli mi do gustu, byłam przekonana, że to wypadek przy pracy. Co więcej, nie ukrywam, że obawiałam się sięgnąć po część drugą, w przeświadczeniu, że przecież coś musi nie zagrać, a mój wcześniejszy zachwyt pryśnie jak bańka mydlana. Bo w końcu jak można piać z zachwytu nad światem magii i czarów, królów i rycerzy, czy krasnoludzkich stworów. No jak? Jakże mała jest jednak moja czytelnicza wiara, skoro nie była ona w stanie udźwignąć ciężaru fenomenu Dzieci Czystej Krwi! Dlaczego? Dlatego, że „Wyrocznia Środka” nie tylko potwierdza kunszt pisarski Marcina Masłowskiego, ale udowadnia mi po raz kolejny, że fantasy może być o czymś i pretendować do literatury z najwyższej półki.
Taka z pewnością jest „Wyrocznia Środka”, która dostarcza jeszcze większą dawkę przygód, intryg i tajemnic niż czynili to „Czteropalczaści”. Zdecydowanie też przyspiesza akcja, a perypetie bohaterów mocno się gmatwają. Każdy z wcześniejszych wątków w „Wyroczni” znajduje swą zacną kontynuację. I tak siły Ragnarok dążą do otwarcia sobie dostępu do przywłaszczonego przez mistrzów melotu, a jak wiadomo kruszec ten warty jest uwagi, zatem nie ma się co dziwić, że przeciwko armii Ragnarok wyrusza grupa przekupionych złotem Czteropalczastych. Wśród nich ukrywają się zbiegli z Hrothgaru chłopcy, którzy prysnęli z twierdzy w trakcie rozpoczętej ceremonii. Choć zbiegów jest kilku to losy Ymira i Nathaiena skupią naszą uwagę, tym bardziej, że ich tropem podąży mistrz Noliah. Jest on przekonany, że podąża śladem Chłopca o Czystej Krwi, tylko czy aby na pewno właściwie typuje? Jak by tego było mało to swoje trzy grosze dorzuci jeszcze Idrasil nawiązując sojusz z mrocznym klanem Vlaadów. Cel jest jeden - zaatakowanie Aktajon, który w rękach świeżo upieczonego, wątpiącego we wszystko i wszystkich króla Bloosiego wydaje się chwiać w posadach. Wreszcie jest jeszcze świeżo poślubiona księżniczka Vrena, której małżeństwo z synem króla Idrasila wymaga przypieczętowania wspólnie spędzoną nocą, gdyż w innym wypadku zostanie ono unieważnione. Tylko czy samej zainteresowanej dokładnie o to nie chodzi?.
Przyznam, że śledzenie każdego z tych wątków sprawiało mi ogromną przyjemność, gdyż Marcin Masłowski w tak perfekcyjny sposób ułożył poszczególne elementy fabuły, że pasują one do siebie jak idealnie wykrojone puzzle, tworząc skomplikowaną intrygę, która jednak stopniowo splata się w spójną całość. W "Wyroczni Środka" nie brakuje przy tym nieoczekiwanych zwrotów akcji, które trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Autor zadbał o to, by każda z postać miała swoje motywacje, tajemnice i przeszłość, by kierowała się własnym kodeksem moralnym, by wskazywała swe cele i dążenia, co czyni je bardziej realistycznymi, a jednocześnie złożonymi.
To co tym razem dodatkowo całkowicie mnie zachwyciło to wprowadzenie elementów magicznych. W opisywanym przez Marcina Masłowskiego świecie pojawiają się mroczne stwory, nadprzyrodzone siły i nieokreślone moce, które stają się odrębnym bytem prowadzonej przez Autora historii. One ubarwiają opisy świata, w którym rozgrywa się akcja, nadając mu dodatkowej tajemniczości, ale i odrobinę piekielny wyraz.
Jedno jest pewne Masłowski wyczarowuje przed oczami czytelnika bogate, pełne detali krajobrazy, niezwykłe istoty i magiczne miejsca, po to by rzucić na Czytelnika czar zniewolenia. Tak, z całą stanowczością mogę to stwierdzić, czuję się czytelniczo spętana, omotana i usidlona, ale w pokornie się tej klątwie poddaję, gdyż wiem, że nagrodą będzie „Samotnia”, czyli trzeci – finałowy tom serii, który przyniesie odpowiedzi na wciąż otwarte pytania.
Ja się zatem zabieram za „Samotnię” a Was zachęcam do wkroczenie w magiczny świat Dzieci Czystej krwi, gwarantując, że będzie to pełna niebezpieczeństw, emocji i tajemnic przygoda, która nie tylko nie zawiedzie fanów serii, ale skradnie serca tym, którzy do tej pory byli nieprzekonani.

W tej części więcej się dzieje. Nareszcie łączą się poszczególne wątki. Zarówno Ymir, jak i Cabron spotykają starą wiedźmę, która dzieli się z nimi jedzeniem i przepowiada przyszłość.

Chłopcy już oficjalnie dołączają do Czteropalczastych, górali wojowników. Szybko się orientują jak małe są ich umiejętności w walce.

Tymczasem zbliża się armia z Ragnarok. Łatwo zrozumieć dlaczego panowie są uznawali za bogów. Ich technologia stoi na o kilka leveli wyższym poziomie a uzbrojenie, którym dysponują, jest bardzo nowoczesne. Zdaje się, że tanki napędza jakiś pierwiastek radioaktywny.

Za chłopcami rusza pogoń. Mistrzowie nie chcą stracić szczególnie tego najcenniejszego, o Czystej Krwi, poszukiwanej od lat.

Wysłannik królowej robi wszystko, by nie dopuścić świeżo poślubionego małżonka do jej córki. Król słynie z okrucieństwa w łożu. Choć ten mariaż jest korzystny dla obu krajów, szkoda oddać dziewczynę na jego pastwę. Xevioso będzie musiał dokonać wyboru pomiędzy ratowaniem księżniczki a ocaleniem kraju.

Pod wyrocznią środka dochodzi do wielkiej bitwy, w której ścierają się bohaterowie wcześniej przestawieni osobno. To jak starcie średniowiecznych rycerzy z Jedi ze Star Wars. Trup ściele się gęsto, rzeka spływa krwią. Jedna ze stron dysponuje bez porównania nowocześniejszą bronią, którą razi na odległość, za to wojownicy drugiej mają większą siłę fizyczną i przewagę w walce wręcz. W starciu zginie kilka kluczowych postaci. Nie spodziewałam się tego.

Od lat uśpiona wyrocznia ożywa, budzi się także potwór, który wyrusza na łowy. Zapowiada się jeszcze więcej emocji w części trzeciej.

Tymczasem zbliża się armia z Ragnarok. Łatwo zrozumieć...

Czy wierzycie w możliwość przepowiadania przyszłości bądź istnienie siły znającej odpowiedzi na wszystkie pytania?

Dziś zapraszam Was na recenzje drugiego tomu serii "Dzieci czystej krwi" autorstwa Marcina Masłowskiego czyli powieść fantasy "Wyrocznia środka". Powieść została wydana nakładem Wydawnictwa NovaeRes. Za egzemplarz powieści do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu.

Wśród Czteropalczastych ukrywają się zaginieni chłopcy, a wśród nich ten, który ma czystą krew, którego właśnie poszukuje mistrz Noliah. Znajdując w ich szeregach schronienie chłopcy wraz z nimi trenują. Czteropalczaści maszerują na przeciw armii z Ragnarok. W tym samym czasie król Chorasanu zawiera mroczne przymierze z klanem Vlaadów. Król Aktajon staje na przeciw nie tylko wrogom spoza królestwa, ale również ukrytym w korytarzach jego zamku. Walka jest nieunikniona... Jaki wynik przyniesie dowiecie się sięgając po książkę.

Na wstępie pochwalę za streszczenie poprzedniego tomu, co dla mnie jest ogromnym wyrazem szacunku dla czytelnika ze strony autora i wydawnictwa. Moim zdaniem takie streszczenia powinny się znajdować w każdej książce będącej kolejną w serii i cieszy mnie to, że coraz więcej wydawców się na to decyduje. W powieści znajdziemy również mapki, które pomogą nam się lepiej odnaleźć w czasie lektury.

Podoba mi się świat przedstawiony w powieści, bohaterowie już mniej, bo większość niestety nie zasługuje na sympatię, ale kilku udało się polubić. Klimat stworzony w powieści jest utrzymany przez całą książkę, a duszna atmosfera na dworze oraz niepewność kto może zdradzić, a kto jest sojusznikiem sprawia, że książka nas wciąga aż do ostatniej strony. Zakończenie powieści aż krzyczy by sięgnąć od razu po kolejny tom!

Była to niezwykle emocjonująca i ciekawa przygoda. Jest to wciągająca i warta uwagi lektura. Fani dworskich intryg i walk będą zachwyceni. Polecam równie mocno jak pierwszy tom.

Wyrocznia środka jest naprawdę dobrą powieścią fantastyczną.

Ten tom czytało mi sie łatwiej i szybciej niż pierwszy, gdyż nie mamy takie rozbicia na mniejsze wątki, fabuła poprowadzona jest zgrabniej i bardziej konkretnie. Do tego mam wrażenie, że jest więcej dynamiki i znacznie mniej chaosu. Autor skupił się głównie na dwóch wątkach i pod koniec sporo połączył elementów, przez co stało się spójnie.

Historia jest naprawdę wciągająca i już nie mogę się doczekać aż sięgnę po tom trzeci. Do tego styl autora, jego warsztat znacznie się poprawił. Uważam, że warto sięgnąć. :)

Wyrocznia środka jest naprawdę dobrą powieścią fantastyczną.

Chłopcy przygotowują się do wojny. Xavian nie potrafi pozbyć się chłopców. Księżniczka cały czas jest w niebezpieczeństwie, a Cabron chciałby..właśnie, czego chciałby Cabron?
Na początek może parę słów o okładce, jest z niej wyczuwalna tajemniczość i oczekiwanie. Zauważalne są ciemne kolory i swego rodzaju mgła, która wskazuje nam, że nadal nie wszystko jest jasne, coś jest przed nami ukryte. Bardzo dobrym zabiegiem jest wprowadzenie na samym początku streszczenie, gdzie przypominamy sobie co stało się w części pierwszej. Postaci stają przed trudnymi wyborami od których zależy dalszy ich los. Jest to powieść wielowątkowa, gdzie każdy aspekt fabuły łączy się w określonym punkcie. Wyjątkowo polubiłam niektóre postaci, między innymi Xaviana, który odznacza się wieloma cechami, które są godne pochwały. Bez problemu możemy zauważyć moment, gdzie mamy doczynienia z punktem kulminacyjnym. Jeden z wątków wyjątkowo przypadł mi do gustu, niezależnie od tego co dzieje się u bohaterów. Mowa tutaj o Xeviosie i jego planie ratowania księżniczki, w tym przypadku emocje zmieniają się często że strony na stronę. Zaś jeżeli mowa o całej akcji, jest tu zauważalna szybkość, dynamizm. Zauważalne są skoki napięcie, ale w momencie zakończenia ma ono największą wartość. Omawiając dalej tą część książki to po części można się było tego spodziewać. Oznaki związane z rozwiązaniem zagadki kto tak naprawdę jest dzieckiem czystej krwi pojawiały się w trakcie trwania powieści. Czytając mamy wrażenie, że coś cały czas dzieje się bez naszego ewidentnego udziału. Spokojnie możemy wyróżnić parę cytatów, które mogą być uważane za złote myśli. Mamy tutaj sporo elementów krwawych, odznaczających się smutkiem i poczuciem straty. Postaci mają w zasadzie dwie strony, tą złą i dobrą. Szala przechyla się często bardziej na konkretną stronę, jest to zależne od konkretnego bohatera.
Tutaj nic się jeszcze nie skończyło. Wszystko dopiero się rozpoczyna.

Drugi tom fantastycznej serii "Dzieci czystej krwi" bardzo dziękuję autorowi za możliwość przeczytania jego historii.

Ta część wciąga od pierwszej strony, strasznie żałuję, że mam tak mało czasu na eBooki, bo coś czuję, że przeczytałabym ją w dwa dni…

Ciąg dalszy przygód bohaterów poznanych w pierwszym tomie, tym razem bardziej skupiamy się na chłopcach z Hrothgaru, na góralach, w tej części poznajemy też największego wroga Aktajonu, Idrasil- władca Chorasanu, żądny władzy i ziem…

Za wiele Wam nie opowiem opowiadać, bo nie chcę spojlerować pierwszego tomu. Nadal szykujemy się do wojny, towarzyszymy Czteropalczastym w podróży, i wstrętnym mistrzom, którzy chcą dorwać Dziecię Czystej Krwi.

Bardzo podobał mi się tym razem wątek chłopców i Xaviana, został rozbudowany i świetnie poprowadzony, dostajemy tym razem dużo więcej emocji. Pierwsza część była bardzo dobra, ale ta wciąga i zamyka w swoich szponach, a ty chcesz więcej, i więcej.

Lekkość pióra autora, prosty język i tym razem większa ilość dialogów niż opisów sprawiła, że ta część moim zdaniem jest rewelacyjna.

Czekam na kolejny tom 😁 @marcinmaslowski nie wolno tak kończyć książek 😅

Marcin Masłowski
"Wyrocznia środka"
Dzieci Czystej Krwi tom 2

* "- Imię pochodziło od śmierci w tych oczach zaklętej, od zimna w nich uchwyconego i od nieprzepastnych morskich głębin i cierpień, na jakie patrzyły."

* "Bój się ciemności, bo może nadejść zbyt gwałtownie."

* " - Widzisz, baronie, wydaje się, że serce kobiety jest czeluścią, która pochłonie wszystko, każdy ból i każdą udrękę - mówiła, patrząc na niego wilgotnymi oczyma. - Lecz jest naprawdę delikatne i jak wielkiej wymaga opieki..."

Powrót do moich bohaterów, do świata, który porwał mnie jeszcze bardziej. Do czterech historii, które toczą się równolegle, inne od siebie, ale jakże sobie bliskie. Fabuła, która intryguje jeszcze bardziej, niezwalniająca akcja, świat pełen niebezpieczeństw, tajemnic i mroku.

Wątków pojawi się więcej, jak na wielowątkową historie przystało. Poznałam nowych bohaterów z którymi nie da się nie polubić, ale pojawią się też tacy, których lepiej się bać. Podróżowałam razem z bohaterami, towarzyszyłam im w wewnętrznych rosterkach, z tym czym mierzyli się na codzień, bądź z nową codziennością, której musieli stawić czoła.

Dalsze losy bogów z Ragnarok i słynnego melotu. Tutaj byłam w wielkim szoku, bo to co się wydarzyło dla mnie nie było normalne, ale zaskakujące z pozytywnym skutkiem. Aczkolwiek bogowie mojej sympati nie zdobyli, coś mnie od nich odciąga, ale może się mylę, zobaczymy. Jednak między nimi jest pewien mężczyzna, którego polubiłam. 😁
Co tak naprawdę planują bogowie?

Mistrzowie, którzy mącą, tworzą intrygi, spiski i nadal ich nie lubię, a po tym czego się dowiedziałam to ja dziękuję im jeszcze bardziej, ale nie do końca każdemu. W śród nich jest ktoś, kogo polubiłam. Znaleźli chłopca, który jest dla nich ważny. Ale czy uda im się go odnaleźć?

Czteropalczaści i chłopcy, których los połączył dzięki jednemu odważnemu chłopcu. Oni mieli pod górkę, kibicowałam każdemu z osobna jak i wszystkim razem. Ich wędrówka i przeciwności były naprawdę trudne i bolesne. Jaki plan ma los dla czteropalczastych, chłopców i mojego ukochanego Xaviana.

Blossi, który musiał zostać kimś kim nie chciał, wiedząc, że nie podoła. Momentami zachowywał się naprawdę lekkomyślnie i sama chciałam go ustawić, ale niestety jestem tylko obserwatorem, a z chęcią dostałby o de mnie po głowie. 😅

Poznamy Vrene, dziewczynę, która dla dobra obu królestw musiała wyjść za mąż. Tak bardzo nie chciałam, aby do tego nie doszło. Współczułam jej i przeżywałam razem z nią, mimo, że ona sama była dodatkiem, że tak powiem, a historia była opowiadana oczami Xaviana, którego bardzo polubiłam! ❤️

No i Idrasil, który zawiera przymierze z mrocznym i klanem Vlaadów o których za dużo się nie mówi, ale podobno lubują się w magii. I tutaj Wam powiem, że Ci niebezpieczni i źli, obwjani tajemniczością i mrokiem przyciągają mnie do siebie najbardziej. 😈

Akcja nie zwalnia na moment, cały czas coś się dzieje, nie ma chwili wytchnienia, ani nawet takiego wrażenia spokoju. To jest naprawdę klimatyczna historia!

Fabuła wciąga do świata i nie wypuszcza tak łatwo, gdy już zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać na moment, każda z historii ma w sobie coś wyjątkowego, one są osobne, ale jednak wspólne to kolejny plus i wyjątkowość fabuły! 🩷 Dialogi są naturalne, nie wymuszone i co najważniejsze nie sztuczne, a takie prawdziwe.

Opisy są rewelacyjne, fenomenalne, genialne i niesamowite. Wyrobaźnia działa na najwyższych obrotach, wyobrażając sobie każdy nawet najmniejszy szczegół bądź mało istotny, tutaj nic nie umknie uwadze.

Emocji w tej części nie brakuje, wręcz mam wrażenie, że jest ich więcej, są różne, przeplatają się jak pajęczyna, co jest niesamowite, bo nie czułam się nimi przytłoczona, wręcz przeciwnie, czułam się częścią historii w taki realistyczny sposób.

Dzieje się dużo, poznałam jeszcze więcej bohaterów, zobaczyłam jeszcze więcej świata, którego kocham coraz mocniej. Nowe stworzenia, które gradną serce i budzą podziw, bądź przerażają. Wielowątkowość tutaj jest na wysokim poziome, ale tak rozplanowana, że nie pogubiłam się ani na moment czy to z akcja, czy fabularnie bądź myląc bohaterów. Wręcz przeciwnie czuje się zadowolona z przeżytej przygody i już nie mogę się doczekać dalszych losów świata, oraz poznać nowych bohaterów jeszcze bliżej. 🥰

Podsumowując tom drugi jest idealnym rozwinięciem tomu pierwszego, gdzie wszystko zaczyna się tam gdzie skończył się tom pierwszy. Dla fanów fantastyki, seria będzie idealna.

Polecam ❤️

Marcin Masłowski
"Wyrocznia środka"
Dzieci Czystej Krwi tom 2

* "Bój się ciemności, bo może nadejść zbyt gwałtownie."

Jak w części pierwszej ("Czteropalczaści") mamy do czynienia z czterema osobnymi historiami. Tym razem jednak dwie z nich wysunięte są na pierwszy plan.
O Ragnarok bezpośrednio czytamy tylko na początku. Kiedy to przedstawiona została historia przemarszu wojsk Miasta Bogów. Autor krótko opisuje też historię Aktajonu, w początkowych i jednym z ostatnich rozdziałów. Większość opowiedzianej historii dotyczy Hrothgaru i Rocevaux.
Górale przemierzają drogę, by dopełnić zawartej umowy. Xavian, pod którego przywództwem się zjednoczyli, zmuszony jest podejmować decyzje, których nie chce. Grupa chłopców, stara się udowodnić swoją przydatność dla zbrojnej wyprawy. Za nimi podąża kilku mistrzów, chcąc zmusić jednego z nich do powrotu.
Vrena, córka władców z Rocevaux, wyrusza w podróż do domu swojego męża. Wraz z nią jedzie orszak, w którym najwięksi gracze obu królestw przeprowadzają swoje polityczne rozgrywki. Wszystko, co się dzieje, ma w ostateczności doprowadzić do zdobycia jeszcze większej władzy.
Każda z wymienionych historii łączy się ze sobą. Wokół jej uczestników kłębi się magia, która ponoć zaginęła. Jedno z miast posiada technologię przerastającą umiejętności większości ludzi. Na wszystko zdaje się wpływać przeszłość, o której, jako czytelnicy niewiele wiemy.

Ucieczka chłopców z Hrothgaru zostaje zauważona, a stało się to również „dzięki” braku ulubionego konia jednego z Mistrzów. A może dlatego, że wśród uciekinierów był od dawna poszukiwany chłopiec o Czystej Krwi?
Jakby nie patrzeć żaden z sześciu nie ma zamiaru wracać. Na szczęście znajdują sprzymierzeńca w postaci nieoficjalnego przywódcy Czteropalczastych, czyli Xawiana, a co za tym idzie również poszczególnych klanów.
Może chłopcy byliby innego zdania gdyby nie fakt, że poznali prawdziwy powód przetrzymywania ich pod kluczem i corocznych badań krwi?
Tego się nie dowiemy, wiemy za to, że uciekinierów nie zniechęcił nawet fakt, że górale zostali wynajęci do stoczenia bitwy z wysłannikami bogów. A ci, rozzłoszczeni brakiem dostaw niezbędnego dla nich melotu, nie zamierzali odpuszczać…
W innych częściach świata też nie jest spokojnie.
Nie przygotowany do roli króla Blossi zmaga się ze zdrajcami, przez co niezdobyte Miasto na Wodzie przestaje być niezdobyte, a on sam z trudem uchodzi z życiem.
Jakby tego było mało niewiele brakuje by polityczne małżeństwo Vreny i Dvegena zostało uznane za nieważne. A brakuje do tego naprawdę niewiele…
Co sprawi, że małżeństwo Vreny i Dvegena zostanie unieważnione?
Dlaczego uciekinierzy nie chcą wracać do Hrothgaru?
Kto zdradził Blossiego?
Do czego bogom potrzebny jest melot?
Czym/kim jest tytułowa wyrocznia?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tej książce…

Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona różnicą między pierwszym a drugim tomem serii.
Co prawda opowieść jest dalej trochę za chaotyczna, ale widzę postęp, więc jeżeli progres zostanie zachowany to trzeci tom powinien być jeszcze lepszy.
Przejdźmy jednak do książki, w której (mimo wspomnianego przed chwilą chaosu) widać przyjaźń między chłopcami. Ich charaktery sprawiają, że łatwo im nawiązać nowe znajomości, przez co dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom zyskują sprzymierzeńców no i, w razie potrzeby, również obrońców.
Niestety po części postaci nie widać, że potrafią wyciągać właściwe wnioski, a wręcz przeciwnie. Popełniają błędy, których ustrzegłoby się młodsze pokolenie.
Weźmy chociaż Blossiego, który nie mając doświadczenia w zarządzaniu miastem nie poszedł po rozum do głowy i nie poszukał kogoś godnego zaufania, kto mógłby mu doradzać. Może wtedy losy i jego i jego poddanych potoczyłyby się inaczej?
To kolejne pytanie, na które nie poznam odpowiedzi…
Jakby nie patrzeć: widać, że autor poprawił swój warsztat, ale ciągle pozostają sprawy, które trzeba dopracować. Dlatego (oraz z ciekawości co będzie dalej) chętnie sprawdzę co czeka na chłopców w trzecim tomie. Dobrze, że niedługo premiera kolejnej części…

• Współpraca reklamowa(barterowa)
  • Z autografem