Wyrocznia środka. Dzieci czystej krwi tom II

Okładka książki Wyrocznia środka. Dzieci czystej krwi tom II
Marcin Masłowski Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Dzieci Czystej Krwi (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dzieci Czystej Krwi (tom 2)
Novae Res
2021-06-21
2021-06-21
9788382194166

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie czytałam pierwszego tomu, jednak nie miałam problemu ze zrozumieniem drugiej części i zorientowaniu się w opowieść. Może i jest to książka fantasy, przeznaczona bardziej dla męskich czytelników, jednak ja jako kobieta znalazłam wiele radości poznając zawartą tu historię i dałam się porwać ciekawej fabule. Początkowo czytało mi się dosyć ciężko, gdyż musiałam poznać ogrom postaci i zorientować się w kilku wątkach, które z każdym rozdziałem zaczęły się rozkręcać by wciągnąć mnie do tego stopnia, że czytałam do piątej rano. Akcja jest wartka, kluczy między przeplatającymi się wątkami, które rozbudzają wyobraźnię i trzymają w napięciu do ostatnich stronic. Nie ma mowy o nudzie, gdyż spisek goni spisek, tajemnice, kłamstwa, zamachy, niedomówienia, magiczny świat, potwory, powodują że czytelnik pochłania lekturę z wypiekami na twarzy. Zabiegi stylistyczne autora, jego piękne pióro, genialne opisy i świetne dialogi uatrakcyjniły tę powieść. W ciekawy sposób wykreował bohaterów, którzy zdecydowanie różnili się nie tylko pochodzeniem, wyglądem czy też charakterem. Wyraźnie widać ile serca pisarz włożył tworząc tę opowieść, i że dopracował starannie każdy szczegół.
Fabuła przeplatając się opowiada trzy równolegle toczące się historie, które się ze sobą łączą. Mroczny świat jest zagadkowy, pełen niebezpieczeństw jakie czyhają na naszych bohaterach. Ymir uznawany za chłopca Czystej Krwi ucieka wraz z kilkoma przyjaciółmi z Hrothgaru, po odkryciu kompromitującej i haniebnej działalności mistrzów. Chłopcy w tajemnicy przyłączają się do armii Ragnarok, gdzie jest wiele przekupionych złotem klanów górali. Przewodniczy im odważny i mądry dowódca Xavian. Tropem zbiegów podąża grupa mistrzów z Hrothgary z Noliahem na czele. Młody król Blossi próbuje zapanować nad swoim królestwem unikając śmiertelnych zamachów i spisków. Do tego musi ochronić mieszkańców przed krwiozercza Harpią. Podstępny król Chornasu Idrasil zawiera przymierze z mrocznym i słynącym z paraniem się magią, klanem Vlanów, chcąc zająć Aktajon. Jego brutalny syn Dvegen poślubia księżniczkę Vrenę. Jednak jej sługa Xavian robi wszystko by nie dopuścić do nocy poślubnej.
Jak potoczą się dalsze losy bohaterów? Do czego mistrzowie potrzebują krwi Ymira? Czy władca Aktajonu utrzyma się na tronie i uchroni się przed spiskiem? Dlaczego tak zależy Idrasilowi na mariażu syna z księżniczką? Czy dojdzie do wielkiego starcia?
Zachęcam was do poznania tej historii bo jest ona warta uwagi i bardzo pasjonująca. Wczujcie się w bohaterów i wraz z nimi przezywajcie niesamowite przygody, pełne niebezpieczeństw. Polecam!

Do starcia wojsk Ragnarok i zmierzających w ich kierunku Czteropalczastych jeszcze nie doszło, ale wydaje się to tylko kwestią czasu. Sytuacja z każdym dniem zaostrza się coraz bardziej. W szeregach Czteropalczastych zmierza też pięciu chłopców, którzy zbuntowali się i pozostawili za sobą Hrothgar. Ich tropem podąża mistrz Noliah, by sprowadzić uciekinierów z powrotem. Okazało się bowiem, że wśród tej piątki znajduje się długo wyczekiwany Chłopiec o Czystej Krwi. Mistrzowie muszą za wszelką cenę go odnaleźć i sprowadzić z powrotem. Kto nim jest? W nieco innym zakątku pojawia się tajemniczy i mroczny klan Vlaadów, który włącza się w pewną intrygę mogącą stanowić zagrożenie dla Aktajonu. Kto w niej jeszcze bierze udział?

Po pierwszym tomie wiedziałam, że chcę poznać kolejny i ciekawa byłam, w jakim kierunku cała historia się potoczy. Świat, który wykreował autor zaciekawił mnie i wydał się rozległy, różnorodny i wielowymiarowy. Za każdym niemal zakrętem czekało coś nowego do odkrycia a mroku i intryg wokół nie brakowało. Czy tom drugi utrzymał poziom pierwszego?

Z przyjemnością przeniosłam się ponownie do świata, w którym spotkałam po raz kolejny Ymira, Nathaiena, Pata Beczułkę, Mirkę, Hryma i Dirka Jąkałę. Odkąd dołączyli do Czteropalczastych wykazując się sprytem i odwagą ich los mógł potoczyć się w różnym kierunku. Ich wyprawa też pozwala poznać lepiej czytelnikowi świat poza Hrothgarem, jego piękne, ale też mroczne strony. W tym tomie mroku jest znacznie więcej, a gęste chmury zbierają się coraz bardziej, roztaczając ciemność i trudny do przewidzenia ciąg dalszy. Czuje się to zło, które się zbliża, chociaż jeszcze nie widać dokładnie z której strony. Atmosfera iskrzy też wręcz od intryg, które są nieodłącznie związane z walką o władzę i mogą przesądzić o losie poszczególnych rejonów.

Po raz kolejny można poczuć lekkie zagubienie w trakcie lektury ze względu na wiele postaci, które się w niej pojawiają. Niektóre, bardzo charakterystyczne i dobrze poznane w pierwszym tomie zapadły w pamięci, ale teraz można poznać lepiej bohaterów, którzy tylko byli zaznaczeni wcześniej. Znaczących postaci jest sporo, a każda z nich ma do opowiedzenia swoją historię i stąd w pewnym momencie można poczuć lekkie zagubienie, które jednak po pewnym czasie mija. Obraz się wyostrza i wszystkie elementy układają się na swoim miejscu, chociaż pozostawiają też sporo tajemnic jeszcze do odkrycia.

Świat wykreowany przez autora nie jest czarno biały, jest natomiast pełen ciekawych, chociaż też mrocznych miejsc, co dotyczy też ich mieszkańców. Opowieść poznajemy naprzemiennie z trzech różnych perspektyw, które w pewien sposób łączą się w jedną całość. Nie ukrywam, że najbardziej wyczekiwałam wątku dotyczącego księżniczki Vreny, w którym występuje też pomysłowy i przebiegły Xevioso. W tym wątku można odnaleźć sporo niespodzianek, intryg, strategii, ale też dobrze odbiera się przedstawiane wydarzenia. Kolejną postacią, silną i charakterystyczną jest Xavian i by go lepiej poznać przenosimy się do wyprawy Czteropalczastych. W jej trakcie dużo się dzieje i to na różnych płaszczyznach. Wreszcie trzeci wątek związany z Aktajonem. Do tego otrzymujemy odpowiednią dawkę przygód, pojawiają się też mroczne istoty, jak chociażby harpie.

„Wyrocznia środka” to udany drugi tom serii, która rozwija się przed oczami czytelnika, prezentując rozległy, tajemniczy, pełen niebezpieczeństw świat, w którym toczy się walka o wpływy. Wypełniony intrygami, które przesłaniają jego piękno i piętrzą przeszkody przed bohaterami. Wzrosła moja ciekawość dotycząca ciągu dalszego tej opowieści i być może kolejny tom rozstrzygnie pewne zagadki, które zostały do odkrycia. Tymczasem zachęcam Was do poznania tej serii, która działa na wyobraźnię i zabiera na wyprawę do ciekawie wykreowanego i pełnego tajemnic świata.

Nie minęło za wiele czasu od momentu, w którym odłożyłam na półkę „Czteropalczastych” i czekałam na dogodny moment, by poznać ciąg dalszy, który niewątpliwie miał nastąpić. Jednak, że pierwszy tom Dzieci Czystej Krwi nie należał do najlżejszych, jeśli chodzi o pochłanianie treści, musiałam chwilę odetchnąć, by móc, jak potencjalnie liczyłam, delektować się „Wyrocznią Środka”.

I moje oczekiwania bynajmniej były wygórowane i zbyt daleko idące. Przeczucie mnie nie myliło nie tylko w tym, że przez ten tom przejdę niemal jak burza, ale także, że zacznie się dziać. I zaczęło! I to tyle, że to dobrze, iż to nie koniec! Ja już chce kolejny tom, bo pragnę poznać ciąg dalszy.

Marcin Masłowski co prawda dość nieśpiesznie rozpoczyna „Wyrocznię Środka”, jednak każdy kolejny rozdział, który zostawiałam za sobą, przyprawiał mnie o szybsze bicie serca. A im bliżej byłam końca, tym to stopniowo budowane napięcie robiło robotę, bo ta eksplozja na sam koniec... Aż strach się bać, co będzie dalej. :)

Szalenie podobały mi się spiski, które wypełniają stronice „Wyroczni Środka”. To kluczenie między namiotami i zamkowymi korytarzami, to coś wprost fantastycznego. No i ta niejednotorowość fabuły, kiedy Marcin Masłowski „przeskakuje” z jednego wątku na drugi i wreszcie od początku do końca wiadomo, o co chodzi i kto jest kim. To znaczy, ja wiedziałam i nie gubiłam się już tak, jak przy pierwszym spotkaniu z piórem autora. Mam wrażenie, że tym razem zyskało ona na lekkości, nie tracąc przy tym nic z plusów, które wymieniłam w recenzji „Czteropalczastych”.
Bo podziwiać należy pracę, jaką Marcin Masłowski włożył w to uniwersum. Te detale, ich mnogość, to jak odmalowuje słowami obrazy, które działają na wyobraźnie w trybie przyspieszonym i pomimo iż nie zawsze to opisy łąk i leśnych polan okrytych gęstym dywanem kwiatów i dopełniających je wizerunkiem leśnych mieszkańców, a raczej opisują mroczne, surowe miejsca, gdzie gęsto kładzie się trup, a posoka wsiąka w szczeliny między kamieniami i piach, to mają w sobie coś... magicznego, czyni je mimo wszystko wyjątkowymi.

Czy utrzymuję, że Dzieci Czystej Krwi to „męska” seria i co za tym idzie literatura? Jasne, że tak, ale... Niejedna kobieta znajdzie w tym świecie miejsce dla siebie i będzie równie mocno ukontentowana, co mężczyzna lubujący się w bijaczce i spiskach.

„Wyrocznia Środka” to kolejny przykład tego, że polskie fantasy ma moc, którą tylko trzeba odkryć. A gdy się już to uczyni... Popłynie się z nurtem Alkmeny z przyjemnością...
Zdecydowanie polecam i czekam na ciąg dalszy!

Hej hej fantastyczne Hipogryfy! Pełna recenzja jak zawsze na blogu:
A tutaj wersja tl;dr:

Seria Dzieci Czystej Krwi to powieść fantasy z elementami futurystycznej technologii. W książce technologią nazywana jest magią, przez co nie wiemy, czy to naprawdę jakiś element sci-fi, czy wariacja fantasy na wzór Smoczych Golemów z Heroes of Might and Magic IV.

Wyrocznia Środka to bezpośrednia kontynuacja Czteropalczastych, akcja zaczyna się tam, gdzie kończy tom pierwszy, Hrothgar wysyła Xaviana i Czteropalczastych na starcie z Ragnarok, Blossi musi radzić sobie na tronie, gdzie z każdej strony spiskują, żeby go obalić, a Cabron i wojska Ragnarka wyciągają z rękawa coraz to dziwniejsze machiny.

Wydaje mi się, że autor w miarę dobrze poradził sobie ze złożeniem tego wszystkiego w jedną historię. Tak, czasem jeden wątek kanibalizuje drugi i chcesz czytać o Cabronie, ale nie, teraz masz tych staruchów z Hrothgaru... Jednak rozumiem, że gdzieś w końcu trzeba było uciąć jeden wątek, żeby skoczyć do drugiego. Dzięki temu utrzymujemy tempo akcji i ciągle dostajemy coś nowego.

Czy Wyrocznia Środka jest lepsza od Czteropalczastych?

Tak, zdecydowanie! Nie trzeba było już wprowadzać tylu bohaterów, więc można było nadać więcej dynamizmu fabule. Do tego mam wrażenie, że warsztat autora rozwinął się przez okres między jedną a drugą książką. Dialogi stały się pełniejsze, co prawda nadal dużo rzeczy opowiadane jest zwykłymi opisami (za czym nie przepadam), ale i z rozmów bohaterów coraz więcej się dowiadujemy. Znalazło się też miejsce na kilka mniejszych wątków, w szczególności do gustu przypadł mi ten jeden o niekonsumowaniu związku małżeńskiego! No dla mnie to była taka perełka, wprowadzająca nieco różnorodności do opowieści. Tak samo jak narastający konflikt z mrocznymi Vlaadami, czy pojawienie się bardzo ciekawej postaci staruszki, o której mam nadzieję przeczytać więcej w trzecim tomie. Widać, że mimo iż trzymamy się wątków pierwszej części, to jeszcze stopniowo rozbudowujemy ten świat o nowe elementy. Mam nadzieję, że w trzecim tomie będzie jeszcze lepiej oraz że to nie skończy się tylko na trylogii, bo to trochę za duży świat, żeby go jedynie w trzech książkach zamknąć.

Hej hej fantastyczne Hipogryfy! Pełna recenzja jak zawsze na blogu:
A tutaj wersja tl;dr: