Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy

Okładka książki Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
Martin WidmarkHelena Willis Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai literatura dziecięca
literatura dziecięca
2021-06-28
Barbara Gawryluk

Okładka książki Operacja Rower Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 8,0
Operacja Rower Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Tajemnica detektywa Martin Widmark, Helena Willis
Ocena 8,0
Tajemnica dete... Martin Widmark, Hel...

Świetny pomysł - mam nadzieję, że nie jednorazowa gratka dla fanów "Biura Detektywistycznego Lassego i Mai".

Krótkie historyjki w barwnej oprawie. Szybkie śledztwa i poczucie humoru.
Brakowało mi tylko jednego - żeby obrazki też podpowiadały czytelnikowi. Może następnym razem...

Więcej:

Krótkie historyjki w barwnej oprawie. Szybkie śledztwa i poczucie humoru.

"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" podbiło zarówno moje, jak i Wojtka czytelnicze serducho już dawno temu, wraz z pierwszym tomem przyniesionym z biblioteki. Na regale mamy zaledwie kilka części, ponieważ większość wypożyczaliśmy, ale oboje możemy z dumą stwierdzić, że z blisko 30 tomów przeczytaliśmy większość. A teraz do naszej kolekcji dołączamy coś wyjątkowego - komiks z Lassem i Mają.

"Sabotaż w punkcie skupu" to właściwie zbiór 4 historii przedstawionych w formie graficznej opowieści. Mamy tu tytułowy "Sabotaż w punkcie skupu", "Zmarznięte duszyczki", "Uciekający puchar" i "Awanturę o Jasia i Małgosię". Autorem fabuł i tekstów pozostaje Martin Widmark, a za ilustracje odpowiada Helena Willis.

Choć - jak to w komiksie - fabuła opowieści została odarta z narracji, to wciąż tak samo świetne jak wcześniej detektywistyczne historie dla dzieci. Nieco inne medium nie zmienia faktu, że Lasse i Maja to para kapitalnych bohaterów - rezolutnych, przenikliwych i sympatycznych, a każda z ich "spraw" dotyczy detektywistycznej zagadki, którą rozwiązują młodzi detektywi.

Każda z historii ma własne, subtelne przesłanie, każda też jest przykładem rzetelnie prowadzonego śledztwa, dedukcji i logicznego myślenia. Młodzi czytelnicy, podążając za bohaterami, mogą w trakcie lektury podjąć próbę samodzielnego rozwiązania zagadki i będą się przy tym naprawdę świetnie bawić.

Książka z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom komiksu, którzy cieszyć się mogą zarówno z graficznej, jak i tekstowej warstwy tej publikacji. Tym, którzy po komiksy nie sięgają, a lubią serię, może pomóc zaznajomić się i polubić z tą formą przekazu. Będzie też świetnym początkiem przygody z serią dla dzieci, które za czytaniem nie przepadają. Kto wie, może tak polubią bohaterów, że sięgną błyskawicznie po "tradycyjne" książki. Niezależnie jednak od wszystkich tych czynników, komiksy o Lassem i Mai to po prostu świetna zabawa dla miłośników detektywistycznych opowieści. Ciekawa fabuła i emocjonujące zagadki to gwarancja przyjemności.

Co ważne, na potrzeby komiksu zostały wymyślone zupełnie nowe zagadki, nie ma tu mowy o adaptacji wcześniejszych historii, co z pewnością docenią stali czytelnicy serii.

Dodaj cytat z książki Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy