Okładka książki Wybrać miłość Małgorzata Lis Patronat LC
Okładka książki Wybrać miłość
Małgorzata Lis Wydawnictwo: eSPe Seria: Opowieści z wiary literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Opowieści z wiary
eSPe
2021-06-07
2021-06-07
9788382010749
miłość romans szczęście wybór cierpienie wiara

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 428 napisanych opinii 113

W weekend przychodzę do Was z RECENZJĄ książki autorstwa Małgorzaty Lis pod tytułem: „Wybrać miłość" ❤️
Moja ocena: 9/10
Targają mną emocje po przeczytaniu lektury, nie pamiętam kiedy uroniłam łzę podczas czytania powieści, a tym razem łzy ciekły mi po policzkach. Bardzo doceniam utwory, które potrafią wyzwolić we mnie tak silne uczucia.
Każdy z nas w swoim życiu musi dokonywać wyborów, trzeba przyznać, iż jest to nieodzowny element naszej ludzkiej egzystencji. Już od najmłodszych lat przychodzi nam decydować, wybierać drogę, którą chcemy podążać. Im jesteśmy starsi, tym te wybory są trudniejsze, a często determinowane są naszą przeszłością, teraźniejszością i planami na przyszłość.
Zatraciłam się w tej lekturze, choć z początku uznałam, że to nie dla mnie, to z każdą kolejną stroną byłam coraz bardziej ciekawa losów bohatera. Zastanawiałam się, czy ja bym w ten sam sposób postąpiła. Cieszyłam się i smuciłam, negowałam część z jego postanowień, inne pochwalałam. Czytając, doświadczałam całego wachlarza różnych emocji.
Wybory, które często kładą się cieniem na naszym życiu odgrywają tu pierwszoplanową rolę. W fabule przewijają się różne wątki, miłość, platoniczna miłość, wiara w Boga, decydowanie o przyszłości dziecka przez rodziców, aborcja, samotne macierzyństwo, siła przyjaźni i wieje innych.
Wychodzę z założenia, że nie warto gdybać, co by było, ani rozpamiętywać przeszłości, czy snuć dalekosiężnych planów na przyszłość, tylko żyć „tu i teraz", bo tylko teraźniejszość ma znaczenie. Może, gdyby Kuba kierował się tą sentencją jego życie ułożyło by się inaczej? Z pewnością jest mężczyzną bardzo doświadczonym przez życie. Smakującym różnych rzeczy, próbującym sił w różnych dziedzinach.
Mnie ogromnie podoba się wątek miłości, której siła pozwala góry przenosić, ale jednocześnie jest skomplikowana i musi przejść próbę, aby dowieść, że staje się sensem istnienia. Miłość ma różne oblicza. Ważna jest też miłość rodzicielska, silniejsza niż mogłoby się wydawać. Miłość do Boga, której nie da się zastąpić innym uczuciem.

Moja ocena: 9/10
Każdy z nas w swoim życiu musi...

Pamiętacie jeszcze te emocje, kiedy po maturze musieliście podjąć najważniejsze życiowe decyzje?

Ja pamiętam. Zresztą po raz pierwszy jako mama przeżywałam je nie tak dawno, bo dwa lata temu ze swoim najstarszym synem Janem, a teraz z młodszym - Michałem.

Na takim życiowym zakręcie staje też Kuba, główny bohater powieści Małgorzaty Lis. W jego przypadku te emocje są jeszcze większe, bo chłopak wybiera między architekturą a... seminarium. Sprawy nie ułatwia mu tajemnicza i niedostępna Olga, która nagle pojawia się na zajęciach plastycznych, a na widok której serce Kuby zaczyna bić niebezpiecznie szybko.

Wczułam się w sytuację Kuby od pierwszych stron książki, razem z nim przeżywając życiowe rozterki, podejmując poważne decyzje i ponosząc ich konsekwencje - ale tym razem już z perspektywy matki, nieustannie robiąc sobie rodzicielski rachunek sumienia.

Czy przypadkiem moje rady i sugestie nie szkodzą bardziej, zamiast pomagać? Czy podświadomie nie oczekuję, że dziecko pójdzie drogą, którą uważam dla niego za najlepszą?

Trudno jest w takiej sytuacji zachować dystans i nie obciążać dziecka swoimi doświadczeniami czy nawet niespełnionymi ambicjami. Bo przecież rodzicom zawsze się wydaje, że wiedzą, co jest dla ich pociech najlepsze!

Autorka "Wybrać miłość" przestrzega przed taką "pewnością", ukazując konsekwencje rodzicielskiej presji. I ten wątek, przyznaję, poruszył mnie najmocniej.

Ale warto zwrócić też uwagę na to, jak wiarygodnie przedstawiła autorka proces dojrzewania Kuby, który błądzi w labiryncie dorosłego życia. Niczym Cezary z "Przedwiośnia", otoczony zawsze wianuszkiem zapatrzonych w jego męską urodę dziewcząt, musi (chce!) "wybierać miłość", która jest jego sercu najbliższa.

Cóż, więcej nie zdradzę, bo nie chcę zabierać Wam przyjemności śledzenia dość zagmatwanych losów Kuby, Olgi, Julii i Karoliny, których osią jest właśnie poszukiwanie miłości. Młodzi bohaterowie często mylą ją z zauroczeniem albo namiętnością, upadają i powstają, ranią się i sobie przebaczają, tęskniąc za tym fundamentem życia.

Powieść czyta się jednym tchem, a do tego tyle w niej Bożej i życiowej mądrości, tyle głębi i prawdy o człowieku, że bez wahania polecam Wam jej lekturę!

Kuba Krawczyk to maturzysta, który stoi przed wieloma ważnymi wyborami. Pewnego dnia poznaje Olgę – skrytą, ale piękną dziewczynę, która wywraca jego świat do góry nogami i rozpoczyna lawinę wydarzeń w życiu chłopaka.
W tym samym czasie Kuba poznaje ukrywaną przez rodziców tajemnicę, która sprawia, że musi podjąć decyzję, w której nie ma dobrego wyboru...Kiedy wydaje się, że jest szczęśliwy na wybranej przez siebie drodze, dochodzi do tragedii, która raz na zawsze odmienia jego życie i stawia pod znakiem zapytania wszystko, w co wierzył i czemu ufał…
Cudowna książka o trudnych wyborach i zmaganiu się z cierpieniem spowodowanym bohaterstwem i dobrym sercem. O tym, jak jedna zła decyzja pociąga za sobą kolejne. I o tym, jak tajemnice potrafią czasem zniszczyć, a czasem odmienić ludzkie losy. Dla mnie – i jest to uczucie mocno subiektywne, więc proszę się powstrzymać od komentarzy „chyba czytałyśmy dwie różne książki” – to książka o tym, jak kobiety potrafią zagmatwać komuś życie, a szczególnie te zranione. A może i o tym, że nie można się bawić cudzymi uczuciami.
Książka trudna, ale warta przeczytania. Czyta się jednym tchem przez płynność fabuły i wartką akcję. Wiele w tej książce emocji – zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Sprawiają one, że ciężko się od tej książki oderwać (Może dlatego zaczęłam ją czytać o 18, a skończyłam o trzeciej nad ranem). Bohaterowie niejednoznaczni, dlatego ciężko ich ubrać w jakiekolwiek opisy. Jedyne, co mogłabym jej zarzucić, to rozwleczone wydarzenia i niepotrzebne wątki.
Jak najbardziej polecam przeczytać – sztosik!

Książka niesamowita, wciągająca... Powieść, od której nie mogłam się oderwać!

Książka niesamowita, wciągająca... Powieść, od której nie mogłam się oderwać!

#690 - Wybrać miłość - Małgorzata Lis - Wydawnictwo eSPe
#250/52/2021

Książka ma 464 strony. Swoją premierę miała dnia 07.06.2021 roku.

"Prawdziwa miłość daje wolność, choć nierzadko wybory tych, których kochamy bardzo nas bolą."

Autorka porusza w tej powieści wiele bolesnych i trudnych tematów, jednak w taki sposób, by w efekcie końcowym czytelnik mógł poczuć nadzieję i optymizm. Wszystko to po to, by nauczyć się naprawiać błędy, wyciągać z nich lekcje, a w konsekwencji budować lepsze życie dla siebie.

Książkę czyta się szybko i jest wciągająca, dlatego ją polecam i dziękuję za nią Wydawnictwo eSPe.

#690 - Wybrać miłość - Małgorzata Lis - Wydawnictwo eSPe
#250/52/2021

Książka ma 464 strony. Swoją premierę miała dnia 07.06.2021 roku.

Nowa powieść Małgorzaty Lis wzbudziła we mnie fale różnych odczuć. Gdy przeczytałam prolog – zamarłam. Hmm… To miała być obyczajówka czy kryminał? Co to będzie?

Przyznaję, że przeczytałam wszystkie wydane dotąd książki Małgorzaty Lis i zawsze budziły mój recenzencki zachwyt. Jednak z jej najnowszą powieścią jest trochę inaczej…

"Wybrać miłość. Powieść o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia" to powieść, którą mentalnie dzielę na dwie części. Mimo tego, że tworzą całość, dla mnie są emocjonalnie różne.

Pierwsza to opowieść o młodzieńczej miłości. Kuba, chłopak związany z Kościołem z kiełkującymi myślami o kapłaństwie. Olga, którą ten poznaje na kursie rysunku. Czy coś może połączyć gotkę z chłopakiem z oazy? Okazuje się, że relacja, którą stworzą będzie nie tyle zawiła, co zmieniająca wszystko…

Co jeśli on jednak zdecyduje się na kapłaństwo, mimo związku z dziewczyną? A może to jedyna słuszna droga?

Tutaj mentalnie wchodzę jakby w drugą część książki. Nie chodzi nawet o to, że czuć tu jakiś przeskok akcji, nie. Autorka porwała mnie jednak z romantycznej opowieści, która była pełna zmagań – do rzeczywistości niezwykłej walki duchowej i emocjonalnej.

Nie zdradzę fabuły, bo jest tak genialnie poprowadzona, że zepsułabym tym lekturę! Powiem tylko, że podczas czytania tej książki moje serce doświadczyło całego spektrum emocji. Od irytacji postawą głównego bohatera, po współczucie, ból, niezrozumienie, ciekawość.

Autorka pięknie wykreowała nie tylko głównych bohaterów, ale pokazała także jak w człowieku ścierają się różne siły, jak wygląda ich duchowa walka. Pozwoliła nam zajrzeć w serca w sposób, który sprawiał jakbym sama słuchała ich opowieści – przeszywającej na wskroś bólem zawiedzionych oczekiwań, niezrozumienia i tęsknoty.

To powieść o ludzkich namiętnościach, które prowadzą do zranień i o sile miłości, która przemienia całego człowieka. Historia o wierze porzuconej, wzgardzonej i odkrywanej na nowo. Opowieść o przyjaźni, która daje siłę do walki pomimo wszelkich trudności – nawet gdy tą przyjaźń odrzucamy.

To powieść, która dotyka najgłębszych zakamarków serca, mimo że jest wciągającą opowieścią pełną spotkań i zdarzeń – do kawy, poduszki, ale też do modlitwy. Sama lektura może już tą modlitwą być, bo pokazuje Boga, który jest, kocha i …czeka.

Gratuluję Małgorzacie Lis fenomenalnej powieści. Sama nie mogłam się od niej nawet na moment oderwać i przyznaję, że ma w moim sercu szczególne miejsce. Z wielu powodów.

"Wybrać miłość. Powieść o poszukiwaniu...

Na półkach: , , , , ,

W czerwcu bieżącego roku Małgorzata Lis oddała w ręce czytelników swoją trzecią powieść zatytułowaną „Wybrać miłość”. Historia ta podzielona została na kilka części, które w toku lektury spójnie się ze sobą łączą, a cała opowieść ma kilkoro głównych bohaterów.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak bardzo decyzje podejmowane przez związane z nami na różnych płaszczyznach osoby wpływają na nasze życie niejednokrotnie determinując nasze wybory?

Najnowsza powieść Małgorzaty Lis i perypetie bohaterów, które w niej opisuje mogą być doskonałym polem do wielu refleksji w tej właśnie kwestii.

Na przykładzie Kuby i Olgi - dwojga młodych, wkraczających w dorosłość ludzi z całkowicie odmiennym bagażem doświadczeń obserwujemy zmagania człowieka związane z koniecznością dokonywania przez niego różnorodnych wyborów oraz ich długofalowymi konsekwencjami.

Jest to opowieść o niełatwej miłości, poświęceniu, rozeznawaniu swojego powołania, oraz o odnajdywaniu się w zupełnie nowej rzeczywistości po wypadku, jakiemu w toku lektury ulega Kuba. Nie brak w niej również tajemnic, z którym prędzej czy później przychodzi stanąć twarzą w twarz bohaterom tej wielowymiarowej historii.

Jeśli szukacie lektury, która pozwoli Wam zatrzymać się i zamyślić nad tym, co naprawdę w życiu ważne to „Wybrać miłość” Was nie zawiedzie. Losy wykreowanych przez Małgorzatę Lis bohaterów mogłyby stać się udziałem każdej i każdego z nas. Egzystencjalne rozterki, tęsknoty, pragnienia, życiowe potknięcia oraz ich konsekwencje to przecież codzienność człowieka.

W powieści tej miłość, wiara i nadzieja są mocno ze sobą splecione i to właśnie dzięki nim, chociaż momentami wydają się być bardzo daleko od tych właśnie wartości, finalnie nasi bohaterowie odnajdują swoje miejsce w świecie.

Autorka w swojej opowieści porusza wiele trudnych, momentami bolesnych tematów, lecz mimo to książka, jako całość tchnie optymizmem i nadzieją. Jak dowiadujemy się w trakcie czytania nawet z najbardziej skomplikowanych i tragicznych sytuacji można wyjść obronną ręką i choć czasu nie da się cofnąć to można, a nawet trzeba próbować naprawiać dawne błędy i budować nowe lepsze życie.

Książkę tę czyta się płynnie i szybko, a losy bohaterów wciągają czytelnika i sprawiają, że kibicujemy opisywanym osobom w pokonywaniu ich życiowych zakrętów oraz cieszymy się ich nawet najdrobniejszymi sukcesami i na nowo odnajdywanym wewnętrznym spokojem.

Dodam jeszcze, iż niniejsza książka jest kolejną wchodzącą w skład serii Opowieści z Wiary.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Życie nieustannie wiąże się z wyborami i tego uczymy się od dziecka. Co prawda z każdym kolejnym przybywającym rokiem i doświadczeniem te wybory są coraz trudniejsze, ale to z nimi niezmiennie wiąże się wszystko – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jednak co o ich konsekwencjach wie się u progu dorosłości?

Gdy sięgałam po powieść Małgorzaty Lis Wybrać miłość, nie wiedziałam, czego powinnam się spodziewać, wszak to moje pierwsze spotkanie z jej piórem. Opis był jednak dla mnie tak ciekawy, że nie mogłam przejść obok tej książki obojętnie i, gdy nadszedł czas na lekturę, chciałam bez reszty się w niej zatracić. Niestety coś poszło nie tak. Nie napiszę Wam, że to zła książka, ale zupełnie do mnie nie przemówiła. Czułam z każdą kolejną przewróconą stroną, że to nie mój klimat. Być może to kwestia tego, że to powieść bardziej młodzieżowa, właściwe z gatunku New Adult, z którym ostatnimi miesiącami jestem na bakier z prozaicznej przyczyny – czuję się za stara na takie historie.

I choć fabuła Wybrać miłość sama w sobie jest ciekawa, a to jak Małgorzata Lis kluczy między wydarzeniami w życiu głównego bohatera sprawia, że od razu chce się wiedzieć więcej i więcej, by koniec końców poznać zakończenie, to dla mnie tym razem było za mało. Nie poczułam tej chemii, emocjonalnej więzi z historią.

A o czym właściwie jest ta książka? Przede wszystkim o wyborach, które kładą się niekiedy cieniem na naszym życiu, lecz nie powinno się gdybać, bo czasu nikt cofnąć nie potrafi, za to powinniśmy nauczyć się zmierzyć z tym, co było, by móc patrzeć w przyszłość z podniesioną głową.
Wybrać miłość to także historia miłości. Skomplikowanej na pierwszy rzut oka, a tak naprawdę tej prawdziwej, szczerej, która daje człowiekowi siłę, by podnieść się rano z łóżka i rozpocząć nowy dzień. I nie mam tu na myśli tylko relacji damsko-męskiej, a może nie przede wszystkim, bo równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest miłość rodzica do dziecka.
No i w końcu jak przystało na książki z serii Opowieści z wiary, jest o wierze w Boga, o poszukiwaniu w nim odpowiedzi i podpowiedzi, jaką drogą kroczyć. To też historia o ucieczce z grona wiernych i odnajdywaniu drogi powrotu do wspólnoty. Drogi wyboistej, pełnej gniewu, buntu, żalu i niezrozumienia, a jednocześnie wypełnionej tlącą się nadzieją, jeśli nie własną to innych, by odnaleźć światełko w przysłowiowym tunelu i dać sobie szansę na szczęśliwe życie.

Małgorzata Lis mimo wszystko może szczycić się dobrym warsztatem i piórem, które z pewnością znajduje swoich fanów. Widać, że żadne z postawionych słów nie jest przypadkowe, że opisy i dialogi są dokładnie takie, jak powinny być, trochę jak wymierzone linijką, ale absolutnie nie jest to mankament. Pod względem technicznym bowiem ta książka jest doskonała.
Co do historii i tego, czy szarpnie odpowiednie struny czytelniczych dusz... To kwestia indywidualna.

Gdy sięgałam po powieść Małgorzaty Lis Wybrać miłość, nie...

Z przyjemnością stawiam dziesiątkę. Bohaterowie i ich problemy prawdziwe, współczesne, aktualne jak w reportażu. Ilość zwrotów akcji nie pozwala robić sobie za długich przerw ani przewidzieć zakończenia. Czyta się jednym tchem. Ogromne brawa, gratulacje i podziękowania dla Autorki, a czytelnikom serdecznie polecam! To chyba najlepsze, co w życiu przeczytałam.

Dostałam i zaraz przeczytałam :)
Wybrać Miłość My sami mierzymy się sami z konsekwencjami naszych wyborów całe życie. Chyba że postanowimy coś zmienić zawalczyć o siebie nawzajem .Polecam :)

Dostałam i zaraz przeczytałam :)

Małgorzata Lis Wybrać miłość Zobacz więcej
Małgorzata Lis Wybrać miłość Zobacz więcej