Kres czasów

Okładka książki Kres czasów Marzena Rogalska Patronat LC
Okładka książki Kres czasów
Marzena Rogalska Wydawnictwo: Znak Cykl: Karla Linde (tom 2) literatura piękna
2021-05-10

Wyróżniona opinia i

Kres czasów

przeczytanych książek 764 napisanych opinii 607

"Kres czasów" to drugi tom serii "Karla Linde" Marzeny Rogalskiej od @wydawnictwoznakpl Karla po zdaniu matury wyrusza w świat. Najpierw są to wakacje w Paryżu a następnie Anglia. Zamieszkuje tam u Dorothy, która kiedyś była jej guwernantką a teraz jest jej przyjaciółką. Dziewczyna spędza beztrosko czas na zabawie i spotkaniach w doborowym towarzystwie, ale to co miało sprawiać jej przyjemność powoli staje się stratą czasu. Jak na swój wiek, jest bardzo dojrzała i sposobem myślenia przypomina swojego ojca Emila. Bardzo za nim tęskni, jak również za Jankiem, który skradł jej serce. Czy dziewczyna odnajdzie się w nowym miejscu i nowej rzeczywistości? Muszę przyznać, że coraz bardziej mnie wciąga ta historia. Karla to świetna, mądra, młoda dziewczyna, która ma poukładane w głowie. Wie co w życiu ważne i nie skupia się na drobnostkach. Tego właśnie nauczył ją ojciec, który kocha córkę ponad wszystko. W tej części poznajemy trochę bardziej Emila i jego historię, która jest bardzo ciekawa i Intrygująca. Jest to świetna saga rodzinna osadzona w widmie zbliżającej się wojny. Polecam gorąco i zabieram się za czytanie kolejnego tomu.

Dziś kolejna odsłona porywającej historii z Karlą Linde w roli głównej.
Tym razem, naszą bohaterkę spotykamy tuż po zdanej maturze. Spędza czas w Paryżu oraz w Anglii, gdzie zamieszkuje w pięknej, luksusowej posiadłości. Kiedy jednak dłużej przebywa wśród angielskiej arystokracji, przekonuje się, że nie wszystko złoto co się świeci. Tajemnice, intrygi i charaktery pozostawiające wiele do życzenia, otwierają oczy Karli na ten z pozoru piękny światek. Uczucie do Janka nie wygasa a wręcz staje się coraz intensywniejsze. Tymczasem Europa stoi na krawędzi konfliktu zbrojnego, który wystawi dziewczynę na ciężką próbę.

Lubię powieści, które toczą się w dwudziestoleciu międzywojennym, gdyż mają niesamowity klimat. Stare dworki czy pałace mają w sobie tajemniczość, która bardzo mnie fascynuje. Autorka potrafi w mistrzowski sposób przenieść nas w tamte czasy i oddać ich atmosferę. Świetne portrety głównych bohaterów, powodują iż powieść po prostu się chłonie, pomimo, że nie ma w niej zwrotów akcji. Podobała mi się także, relacja Karli z ojcem, z którym łączy ją silna więź i który jest jej przewodnikiem w życiu. Końcówka powieści jest bardzo dramatyczna, więc z niecierpliwością będę czytać kolejny tom.

Dziś kolejna odsłona porywającej historii z Karlą Linde w roli głównej.

Klimat ostatnich lat przed wybuchem wojny. Ścierające się poglądy nt. możliwości agresji niemieckiej. To rzeczywistość, w której rozpoczyna swe dorosłe życie główna bohaterka tej powieści. Dzięki rozmowom z ojcem i Dorothy kształtuje swoje poglądy nt. otaczającej rzeczywistości, może też lepiej kształtować własną tożsamość poznając historię rodziny.
Podróż do Anglii i Francji daje jej okazję do wnikliwej obserwacji i krytycznej oceny osób z wyższych sfer.
Pojawia się też wątek uczuciowy.

Podróż do Anglii i...

Kolejna część przygód Karli Linde. Piękna opowieść o miłości pomiędzy ojcem a córką., o pasji i życiu osób majętnych. Mialam wrażenie że przenoszę się w czasie do lat 30. Lubię rezolutną i mądrą Karle. Z niecierpliwością czekam na kolejne części. Polecam

Ostatnio zaczytuje sie w polskiej literaturze i widzę, że coraz częściej autorki sięgają do czasów międzywojennych. Taką właśnie pozycją jest kolejny tom z serii o Karli Linde Marzeny Rogalskiej Kres Czasów.

W tej części poznajemy dalsze losy dziewczyny, która po szybkim zdaniu matury realizuje ambitne plany ojca. Emil Linde bowiem przeczuwa to co najgorsze kolejną wojnę, która uderzy w Europę. Jednakże nie wszyscy mu wierzą a co najlepsze podejrzewają o szpiegostwo. Tak więc Karla wyjeżdża do Anglii , w między czasie zwiedzając Paryż . Podejmuje pierwsze ważne decyzje, które motywują jej byłą nauczycielkę angielskiego do działania i porządkowania wszelkich rodzinnych spraw.
Kończy się jej beztroskie życie, poznaje życie szlachty brytyjskiej i wie, że nie chce tak żyć….

W tej spokojnej na pozór książce poznajemy silne więzy między ojcem i córką, miłość młodych ludzi, których uczucie zostanie wystawione poważnej próbie, a także klimat i nastroje ostatnich lat przed II wojną światową. Historia panienki z dobrego domu dzięki barwnemu językowi i co najważniejsze świetnemu wybadaniu tematu nabiera charakteru i pokazuje z czego wynika siła oraz pewność siebie młodej kobiety. Widać tu fascynacje autorki 20leciem międzywojennym. Sama się do tego przyznała podczas jednego ze spotkań autorskich.

Ja jestem pod wrażeniem, bo w sumie przyjemnie czytało mi się Kres Czasów . Są tu zawarte niezłe twisty, dzięki którym książka trzyma w lekkim napięciu. Nie wspominając o finale, który niby czytelnika nie zaskakuje bo zna fakty historyczne, ale za to nie wie czym autorka może jeszcze zaskoczyć…..

Był to bardzo miły przerywnik między kryminałem a mocnym obyczajem.
Polecam

Po przeczytaniu pierwszego tomu bardzo ociągałam się z sięgnięciem po drugi. Pierwszy tom, choć atrakcyjny językowo, wydał mi się trochę infantylny. Tym bardziej, gdy zaczęłam czytać tom drugi, byłam mile zaskoczona. Nie jest to książka dla pensjonarek, choć wciąż mamy do czynienia z czytadłem. Karla dorasta i planuje swoje przyszłę życie, na które wpływ ma przede wszystkim ciekawa postawa jej ojca.
I właśnie tu zaczyna się ta wyjątkowość powieści. Postać Emila Linde niejednokrotnie wysuwa się na plan pierwszy, a rozważania i dialogi tworzą intrygującą tajemnicę, co do jego osoby.
Wyjątkowo ciekawe są też rozmowy ojca z córką, ale też i Karli z Dorothy.
Polecam. Czyta się szybko, bo po każdej stronie nasza ciekawość rośnie.

Książka autorki juz dawno za mną i szczerze mówiąc to nie jestem pewna do końca czy zaliczyć ją do dobrych pozycji czy takich przeciętnych. Nie wiem jak to się dzieje, że czasami pierwszy tom wprawi nas w dobry nastrój i poczujemy niesamowity klimat. Jednak druga część już nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. I tak było z #kresczasów, co według opinii powinno zaspokoić moje pragnienie poznawania historii ale tak nie było niestety. Dużo w tej książce jest momentów kiedy miałam ochotę ja odłożyć i do tej pory się zastanawiam dlaczego tego nie zrobiłam.

Na kontynuację losów Karli Linde czekałam z niecierpliwością.Tak jak w przypadku pierwszego tomu lektura całkowicie mnie pochłonęła.To niesamowita historia.Karla wkracza w dorosłość i po zdanej maturze i wakacjach wyjeżdża do posiadłości Doroty w Anglii.Zbiera nowe doświadczenia i tęskni za ukochanym Jankiem i za Polską.Niestety jej ojciec przeczuwając wojnę robi wszystko aby jego ukochana córka nie wróciła do kraju.Karla zaś staje przed wyborem wierność sobie czy beztroskie życie panienki na salonach.To opowieść pełna emocji i uczuć,ale też kawałek historii i prawdziwego życia w przedwojennym świecie.Autorka świetnie pokazuje ówczesny klimat i atmosferę.Polecam

Najbardziej wciągająca saga tego roku,absolutne must have każdej czytelniczki.
Druga część przygód Karli Linde wciąga jeszcze bardziej niż pierwsza.Bohaterka wyjeżdża do Anglii gdzie mieszka u swojej ukochanej guwernantki panny Doris,nie zaniedbuje również przyjaźni z Kathy.Poznaje od kuchni życie angielskiej arystokracji,zbiera coraz to nowe doświadczenia życiowe i czeka na swojego ukochanego Janka.Tymczasem świat obiega widmo wojny,Emil ojciec Karli zrobi wszystko by uchronić ukochaną córką przed wojenną zawieruchą.
Marzena Rogalska stworzyła bohaterkę,którą lubi się od pierwszej strony,dziewczynę,która ma poukładane w głowie,która nie boi się mieć własnego zdania.Niecierpliwie czekam na finał sagi.Polecam!!

Najbardziej wciągająca saga tego roku,absolutne must have każdej czytelniczki.

"Kres czasów" to dalsze losy Karli Linde, która po zdanej maturze i krótkich wakacjach w Paryżu, wyjeżdża do posiadłości Dorthy w Anglii. Karla wielkimi krokami wkracza w dorosłość i myślami jest już na wymarzonych studiach w Oxfordzie. Głównej bohaterce przyjdzie się zmierzyć z samodzielnością, rozłąką i tęsknotą za rodziną i Jankiem. Przyjaźń z Kathy będzie również wystawiona na próbę.

Czy miłość Karli i Janka przetrwa rozłąkę?

Pierwsza część "Czas tajemnic" zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. "Kres czasów" momentami mnie nużył, a szczególnie wstawki polityczne, natomiast zakończenie zwaliło mnie z nóg! Z pewnością szybko sięgnę po kolejną część.

Jestem pod wrażeniem, w jak piękny sposób autorka potrafi przedstawiać rodzinne relacje. Język i styl pisania Marzeny Rogalskiej jest zdecydowanie niepowtarzalny i przemyślany. Szczególnie ujęła mnie dojrzałość Karli i jej wyjątkowa relacja z ojcem.

"Kres czasów" to opowieść o życiu, relacjach rodzinnych, miłości i przyjaźni. Będzie z pewnością świetną lekturą dla osób, które mają za sobą  pierwszą część i dla tych, które lubią sagi rodzinne.

"Świat jest tam, gdzie są ludzie. Ci, którzy zostawili cię we wdzięcznej pamięci, przyjmą cię tak samo, choćbyś wróciła do nich u kresu życia. Swojego bądź ich. Szukaj tego, co najważniejsze: przyjaźni, miłości, szczęścia. Możesz mieć je w każdym zakątku świata..."

"Świat to nie miejsca. Świat to ludzie. Pewnego dnia zdasz sobie sprawę, że nie tęsknisz już do miejsc, tęsknisz do wspomnień i zdarzeń, a przez to - do ludzi, których napotkałaś na swej drodze. Których kochasz, którym ufasz i którzy cię nie zawiedli.
Ubi thesaurus tuus, ibi cor tuum - Tam gdzie twój skarb, tam twoje serce. A twoim skarbem na pewno nie będzie złoto."

"Kiedy parłam do tego, by zdać maturę, by wyjechać, by uciec - mówiła Karla - nie zdawałam sobie sprawy, dokąd uciekam. Wydawało mi się, że znalazłam w szafie ukryte drzwi do baśniowego świata, przez które starczy tylko przejść. A gdy przez nie już przeszłam, zrozumiałam, że to nie dla mnie. Nie chce żyć życiem panienek z dworów, czekając na księcia z bajki albo intrygując, jak by tu podmienić ten pantofelek, który znalazł na balu książę, na swój."

"Pogorzelisko, z którego wyrastała głowa Karli, w świetle słońca zdawało się płonąć czerwienią.
- Kres czasów - powiedziała głucho Karla. - Jak zwykle miałeś rację, tato."

Dodaj cytat z książki Kres czasów