Nauczanie i cuda Chrystusa Pana. Początki znaków

Okładka książki Nauczanie i cuda Chrystusa Pana. Początki znaków Anna Katarzyna Emmerich (bł.)
Okładka książki Nauczanie i cuda Chrystusa Pana. Początki znaków
Anna Katarzyna Emmerich (bł.) Wydawnictwo: Wydawnictwo M Seria: Objawienia Anny Kathariny Emmerich religia
religia
Objawienia Anny Kathariny Emmerich
Wydawnictwo M
2020-01-01
2020-01-01
Władysław Rakowski

Anna Katharina Emmerich urodziła się 8 września w 1774 roku w bardzo ubogiej chłopskiej rodzinie w Niemczech. W domu było ich dziewięcioro. Do szkoły chodziła tylko parę tygodni. W jej domu panowała za to atmosfera modlitwy i zdrowej pobożności. Już jako dziewczynka doświadczała łask mistycznych: ukazywał jej się Pan Jezus i Matka Boża; ona sama uważała te doświadczenia za coś zwyczajnego. Myślała wtedy, że także inne dzieci mają podobne wizje.
W swoim sercu odczuła, że Bóg wzywa ją do życia całkowicie poświęconego dziełu zbawiania ludzi. Nie mogła jednak od razu wstąpić do klasztoru, gdyż nie miała odpowiedniego posagu. Z tego powodu została służącą w pewnej rodzinie. Swoje codzienne obowiązki wykonywała z wielkim oddaniem. Mając 24 lata otrzymała stygmaty korony cierniowej, na jej głowie pojawiły się rany, które ukrywała pod noszoną stale opaską

W końcu, w 1802 roku, została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Agnetenbergu. W zakonie była surowo traktowana, ale znosiła cierpliwie wszystkie trudności i upokorzenia. W roku 1811, w okresie wojen napoleońskich, jej klasztor został poddany przymusowej laicyzacji. Musiała go opuścić wraz z innymi siostrami. Przygarnął ją do siebie francuski ksiądz J. M. Lambert. W tym czasie bardzo poważnie zachorowała i została całkowicie sparaliżowana.

Jej modlitwa stawała się jeszcze bardziej naznaczona specjalnym działaniem Boga. Pan Jezus wybrał ją, by się do Niego upodobniła i to w tajemnicy Jego Męki, którą nieustannie rozważała. Przed jej oczyma przesuwały się kolejne sekwencje okrutnego cierpienia Pana, które na podstawie jej słów zostały spisane przez poetę i pisarza Klemensa Brentano. Tak powstała bardzo znana książka Bolesna Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według widzeń świątobliwej Anny Katarzyny Emmerich. Zamieszczony w niej opis stał się głównym źródłem inspiracji do powstania filmu Mela Gibsona "Pasja".

Podczas pełnej cierpienia choroby, Katarzyna otrzymała całkowitą stygmatyzację, gdy pojawiły się rany na jej rękach i nogach oraz rana przebitego boku. Przez 11 lat karmiła się jedynie co-dzienną Komunią św. i przyjmowaną wodą.
Wieść o stygmatyczce rozeszła się po całych Niemczech. Osoby, które ją odwiedzały, często otrzymywały łaskę wiary oraz wewnętrznej przemiany dotychczasowego życia. Swoim heroicznym przykładem głosiła ludziom prostym i wykształconym, biednym i bogatym, że dzięki Chrystusowym ranom zostaliśmy uzdrowieni. Błogosławiona zmarła 9 lutego 1824 roku.

Dość długi wstęp ale chciałam chociaż pokrótce przedstawić postać błogosławionej tym, którzy w ogóle o Niej nie słyszeli.
A co do samej książki, to ciężko mi ją ocenić, wszak są to spisane i przetłumaczone objawienia. Trudno się ją czyta, z tego względu, że jest to jeden zlepek faktów. Trudna może nie jest sama treść, bo ta jest ciekawa, ale sposób w jaki jest to wszystko spisane. Zero dialogów, jakiejś większej akcji dodatkowo spowalnia czytanie. Często w tekście napotykamy słowa „ widziałam to…” „Zobaczyłam tamto…” Zdania powyrywane są jakby z kontekstu. Jedno traktuje o Jezusie, a za chwilę już o św. Janie Chrzcicielu. Taki mały galimatiasik.Ponadto co kilka zdań czytamy, że dana osoba poszła do takiej miejscowości, a inna do takiej itp. Tutaj musiałam posłużyć się mapą, żeby chociaż nie pogubić się skąd dokąd zmierzamy, ale nie powiem męczyło mnie takie czytanie. Z dużym zaciekawieniem za to chłonęłam odniesienia do Starego Testamentu. Czyli opis danego miejsca do którego przybył Jezus i nawiązanie co wydarzyło się w owym miejscu wiele lat wcześniej np. za czasów Abrahama.

Ogólnie daję oczywiście 10 gwiazdek, ale to dlatego, że z widzeniami osoby błogosławionej nie można polemizować, trzeba je przyjąć takimi jakie są, chociażby nie wiem jak były spisane i jak ciężko się je czytało

• Biały
  • Światło
  • Przeczytane 2021 roku
  • Na regale
  • Chcę
  • 77-R3L-H58C

Dodaj cytat z książki Nauczanie i cuda Chrystusa Pana. Początki znaków