Toksyczne emocje

Emociones tóxicas
Bellona
2021-02-24
2020-03-11
literatura hiszpańska osobowość rozwój osobisty motywacja psychologia

Co gdyby przekonać się do innego gatunku książek? Wszelkiego rodzaju poradniki rozwojowe czy książki psychologiczne były moim okrutnym wrogiem. Człowiek chciałby się nauczyć czegoś z takiej książki, ale zawierają one zbyt dużo przydatnych informacji i ta wiedza zawsze mi uciekała.

Do książek Bernardo Stamateasa nie byłam przekonana. Autor napisał ich bardzo dużo i obawiałam się tego, że są one pisane na ilość (dla zysku),a nie mają w sobie jakości. Widząc jedną na wyprzedaży o interesującym mnie temacie, postanowiłam przekonać się czy moja teoria jest słuszna.

Chwyciłam po "Toksyczne emocje" z myślą, że nie przeczytam jej całej i tak też zrobiłam. Przeczytałam tylko rozdziały, które mnie zainteresowały. Postanowiłam tak zrobić, właśnie ze względu na nagromadzenie informacji zawartych w książce. Przeczytałam rozdziały o niepokoju, smutku, niepokoju i przywiązaniu. Muszę przyznać, że książka jest naprawdę ciekawie napisana. Nie ma w niej zbędnych opisów, które przeszkadzałyby w zdobywaniu wiedzy. Posiada wiele przykładów z literatury i ciekawych cytatów, uzupełniających treść. Ciężko mi wysnuć wnioski o twórczości autora na podstawie jednej książki, ale samą książkę polecam dla osób, które chcą wiedzieć jak kontrolować negatywne emocje.

Na pewno są osoby, którym ta książka przypadnie do gustu, jednak do mnie niespecjalnie przemówiła. Nie była odkrywcza, większość tych rzeczy wiedziałam, bez przeczytania jakiejkolwiek książki. Dużo rad typu ,,pozbądź się depresji" jednak brak rad jak to zrobić

"Toksyczne Emocje" to książka, która dostała się w moje ręce zupełnie przypadkowo - jestem za to niezwykle wdzięczna. Jest napisana prostym językiem, dzięki czemu można w łatwiejszy sposób zrozumieć siebie i swoje emocje. Zawarte w niej sentencje dają do myślenia. Pomogła mi bardzo w ciężkich chwilach, i często do niej wracam, by znowu trochę wrócić na dobre tory.
Jedynym minusem jest fakt, że brakuje w niej podparcia w postaci przytoczenia badań naukowych.

Jedynym...

Książka, której autorem jest Bernardo Stamateas, to niezwykle poruszający przewodnik przez świat emocji. W swojej pracy autor nie tylko ukazuje, że emocje są integralną częścią ludzkiego życia, ale również udziela cennych wskazówek, jak z nimi konstruktywnie współdziałać.

Stamateas zaznacza, że emocje istnieją po to, byśmy je doświadczali, ale nie powinny one zdominować naszego życia. Przywołuje konieczność poznania samego siebie, argumentując, że właśnie to zrozumienie pozwala na nawiązanie zdrowych relacji zarówno z innymi, jak i z samym sobą. Autor ostrzega przed negatywnym skrywaniem czy tłumieniem emocji, podkreślając, że takie działanie może prowadzić do chwiejności emocjonalnej, apatii i braku zaufania wobec swoich uczuć.

Książka skupia się na uzdrowieniu emocji, co oznacza wyzwolenie się od toksycznych i destrukcyjnych uczuć, które nie przyczyniają się do znalezienia konstruktywnych rozwiązań. Stamateas zachęca do przyznania każdej emocji jej prawdziwego znaczenia, podkreślając, że jesteśmy zdolni do wewnętrznej przemiany, a naszym przeznaczeniem jest osiągnięcie zwycięstwa, miłości, szczęścia, dostatku i pełni życia.

Ta książka stanowi nie tylko przewodnik po zrozumieniu i przetwarzaniu emocji, ale również inspirujące zaproszenie do podjęcia drogi ku własnej wewnętrznej przemianie. Jest to lektura niezwykle wartościowa dla każdego, kto pragnie bardziej świadomie kierować swoim życiem emocjonalnym.

Autor w tej książce daje wskazówki, aby czytelnicy, którzy żyją w toksycznym związku życiowym, zdali sobie sprawę, jak sobie w nim radzą i w ten sposób sami decydują, aby uciec od całej tej toksyczności, w której żyją.

Jest to książka łatwa do czytania i płynna, napisana lekkim językiem, który wyraźnie pokazuje jej psychologiczne korzenie w formie pisemnej. Zawiera również ankiety, które pomagają przeanalizować, czy twoja osobowość należy do tych, które autor uważa za toksyczne.

Autor dokonuje analizy toksycznych emocji, takich jak uraza, zazdrość, złość, żal itp. O tym wszystkim, co podkopuje naszą duszę i nie pozwala nam być szczęśliwymi. Zaleca uwolnienie się od tych emocji, które przywiązują nas do przeszłości lub czegokolwiek, co nie pozwala nam iść naprzód.
Proponuje nam, abyśmy zamienili urazę na przebaczenie, zazdrość za to, że daliśmy nam przyzwolenie na uniknięcie strachu przed utratą czegoś, na co nigdy nie dałeś sobie pozwolenia ani nie myślałeś, że na to zasługujesz, potraktuj gniew jako ostrzeżenie i jednocześnie siłę, którą powinniśmy skierować nie przeciwko osobie, ale szukać rozwiązania problemu, który ją zrodził. Pamiętaj, że za osobą agresywną stoi osoba sfrustrowana. Krótko mówiąc, jest to lektura, która sprawia, że zmieniasz swój emocjonalny chip.

My sami powinniśmy być naszymi pierwszymi przyjaciółmi. Ponieważ wtedy szukamy innych, którzy by nas kochali i cenili, a my tego nie robimy. Jak możemy oczekiwać, że ktokolwiek będzie nas kochał, jeśli nie kochamy siebie, jeśli nie dbamy o siebie, jeśli traktujemy siebie tak, jak na to zasługujemy? Cóż, dzięki tej książce dowiemy się, co zrobić z tymi toksycznymi emocjami, które sprawiają, że czujemy się źle sami ze sobą, w jakiś sposób zawiedliśmy. Nadszedł czas, aby zdusić wszystkie te toksyczne emocje w zarodku, nadszedł czas, aby pozwolić sobie rosnąć, dodać sobie skrzydeł i dać nam miłość i wolność.
To dobra książka, aby zidentyfikować te
emocje, które mogą wyrządzać nam krzywdę lub wręcz przeciwnie, emocje, które powodują, że wyrządzamy krzywdę innym.

Myślę, że jest to książka którą albo się kocha, albo nienawidzi- na pewno nie do każdego przemówi.

Do mnie niestety nie trafiła, jednak postaram się na początku ocenić ją dosyć obiektywnie:

- bardzo mało nawiązań do badań naukowych, żadne z nich (z tego co pamiętam) nie zostało wymienione. Były one opisane na zasadzie: „w PEWNYM badaniu zostało udowodnione…” i tyle

- dużo tekstów motywacyjnych, mało treści naukowej, większość raczej subiektywne wnioski autora

- dużo nawiązań do Biblii

Teraz subiektywna opinia.:

- nie przemawia do mnie narracja książki- zazwyczaj przeczytanie takiej ilości stron zajmuje mi maksymalnie dwa dni, tę książkę męczyłam przez miesiąc.

- studiuję psychologię, więc bardzo kłuje mnie brak badań, jakiegokolwiek potwierdzenia - dla mnie taka książka po prostu nie jest autentyczna.

- książka ma kilka treści (raczej opinii autora),które potencjalnie mogą być szkodliwe i przynieść odwrotny, negatywny wpływ.

- tekst motywacyjny, nie psychologiczny

- informacje proste, podstawowe + rady w stylu „pozbądź się złości”, „nie współczuj”.

Dla mnie- tragedia.

-...

Według mnie bardzo dobra książka. Napisana prosto i zwięźle, wiele stwierdzeń trafia w punkt i daje bardzo dużo do myślenia. Nie podejrzewałam, że przy opisie prawie każdej toksycznej emocji znajdę dla siebie coś interesującego.

Książkę czytałam długo, małymi fragmentami, odkładając lekturę za każdym razem, gdy coś mocno do mnie trafiło, aby dać sobie czas na "przetrawienie" (nawet nie jakoś mocno świadomie, ot, żeby podświadomość przetworzyła to gdzieś w tle, ale dając jej czas i nie przechodząc od razu do kolejnego tematu). Uważam, że w przypadku tego typu pozycji nie da się inaczej, jeśli ma się coś z lektury faktycznie wynieść (lub może mniej generalizując -u mnie taki sposób czytania tego typu książek się najbardziej sprawdza ;)).
Jakoś trudno wyobrazić mi sobie czytanie tej książki jednym ciągiem.

Moim zdaniem bardzo wartościowa pozycja, pokazująca skomplikowane sprawy w prosty sposób. Owszem, niektóre przykłady bardzo stereotypowe, a niektóre uogólnienia może zbyt generalizują, ale zdecydowanie przeważa dobra treść.

Każda z podanych w tej książce emocji jest dobrze opisana na przykładach z życia oraz to jak sobie radzić kiedy dana emocja negatywnie panuje nad naszym zachowaniem. Polecam

tragedia nawet nie dokonczylam

tragedia nawet nie dokonczylam

Świetna lektura o emocjach. Zawiera mądre przemyślenia, cytaty i skłania do refleksji.

• Psychologia
  • Poradniki