Zupa z ryby fugu

Okładka książki Zupa z ryby fugu Monika Szwaja
Okładka książki Zupa z ryby fugu
Monika Szwaja Wydawnictwo: Sol literatura obyczajowa, romans
Sol
2016-04-13
2010-04-22
literatura polska

1913 ocen

Chyba moja ulubiona książka autorki. Przemycająca trudny temat niepłodności.

Chyba moja ulubiona książka autorki. Przemycająca trudny temat niepłodności.

Nie mogę się przekonać do trywialnego języka i sposobu pisania autorki. To moja kolejna próba, myślałam, że przy poważniejszym temacie będzie tego mniej i było, ale wciąż te zdrobnienia i imiona typu Gonia, Stasinek, Niteczka - jak w książce dla dzieci. Ogólnie fabuła niezła, momentami nawet wciągająca, ale mnie ta książka głównie irytowała.

Wcale przyzwoita lektura! Wzięłam książkę licząc na typową rozrywkę i faktycznie zapowiadało się na komedię charakterów i sytuacji, ale jednak fabuła się rozwinęła w kierunku nader poważnym. W tym lekkim czytadle autorka przemyciła nieco rozważań o macierzyństwie - jak się czuje kobieta (i jej partner) starający się bezskutecznie o dziecko, jaki wpływ wywiera to na życie ich otoczenia, jak wygląda procedura in vitro plus jakie są związane z tym problemy etyczne, wreszcie doszło do zagadnienia matek-surogatek. Czyta się doskonale, aczkolwiek pod koniec jednak odczułam nieco zgrzytu psychologicznego (teściowa-megiera zmienia się nagle w coś przypominającego anioła),zaś zasupłany węzeł gordyjski zostaje przecięty jedną decyzją młodej dziewczyny. Chyba autorka nie miała sama pomysłu, jak rozwikłać wątki w sensowny sposób.

Słuchałam audiobooka. Dobra książka, wciąga. Porusza trudny temat, daje do myślenia

Tym razem nie jest to książka lekka, łatwa i przyjemna… choć napisana lekkim językiem charakterystycznym dla autorki porusza trudny temat bezpłodności w polskich realiach. Pojawia się temat in-vitro i surogatki, historia która z każdą stroną komplikuje się coraz bardziej… Momentami smutna i przytłaczająca, momentami zabawna. Przykład tego, że przyjaciół poznajemy w biedzie… czy aby napewno? Jaka koszmarna przyjaciółka głównej bohaterki i czy aby to przyjaciółka?
Mam wrażenie, że nie jest to książka dla każdego, ja teraz nie akurat tego szukałam ale uważam, że warto ją przeczytać.

Tematyka nie dla każdego, ciężka sprawa - leczenie niepłodności w polskich realiach. Choć autorka ociepla ją swoim stylem pisarskim to pewnymi fragmentami można się zatruć (nie z winy autorki, a paskudności co niektórych barakud).

Monika Szwaja “Zupa z ryby Fugu”. To książka o sprawach ważnych, napisana lekko i z humorem.
Czy przyjaciół rzeczywiście poznaje się w biedzie? I tak i nie, kto i jak o tym się przekona dowiecie się z książki. Autorka porusza tu trudny temat “ in vitro” oraz surogatki. Życie potrafi być jak ta zupa z ryby Fugu- nieodpowiednio przyrządzona może nas otruć.
Audiobooka w @storytel.pl słuchało się bardzo przyjemnie w wykonaniu dobrej lektorki #anetatodorczuk
Polecam na leniwy czas z książka na urlopie albo do wysłuchania w czasie podróży .

Audiobooka w...

Cóż wysłuchane odczytane , jakby tego nie ująć a więc zostawiam tu opinie po to by za kilka lat nie zapomnieć o tym by nigdy więcej nie sięgać po tą książkę. Potężnie mi się nie podobała porusza ogromny problem leczenia niepłodności to bardzo trudne przeżycia dla osób leczących się i pragnących dzieci. Więc już od pierwszego zdania nie spodobało mi się , że gdzieś tam spotkani ludzie i jak jest powiedziane , także dziecko z próbówki stało się "inspiracją" dla mnie to okropne. Książka mocno łapie za dusze zwłaszcza kogoś kogo ten problem dotyka i czytelnik może odczuwać , że ktoś obcy po prostu wyciąga jego życie na oczy wszystkich czytających. Eliza okropna osoba co miało na celu ośmieszanie innych i niszczenie im życia? Tego nie wiem nie zostało wyjaśnione taka po prostu została wykreowana i już,ale nie to mi się bardzo nie podoba pozdrawiam sprawdźcie sami jeśli chcecie dla mnie zero choć autor nie żyje i nic już to jej ziębi ani grzeje

Boże, jakie straszne czytadło. Nie udało mi się wysłuchać całości. Poddałam się

Boże, jakie straszne czytadło. Nie udało mi się wysłuchać całości. Poddałam się

Książkę, mimo dość ciekawego tematu surogacji oceniam jako słabą. Typowe czytadło. Sylwetki bohaterów oraz ich perypetie są do bólu naiwne. Postacie płaskie, irytujące, bez głębi. Sama sytuacja również mało prawdopodobna, kto przeżył leczenie niepłodności ten wie, że nawet przy jednym, współpracującym lekarzu sytuacja przedstawiona w książce bardzo mało realna.

• 2011
  • Monika Szwaja