The Tea Dragon Festival

Tea Dragon (tom 2)
Oni Press
2019-09-17
2019-09-17

,,The Tea Dragon Society” miałam okazję czytać rok temu a teraz udało mi się nadrobić tom drugi, który jest prequelem historii zawartej w pierwszej części. Przez ¼ lektury zastanawiałam się gdzie na osii czasowej umieścić to co się tu dzieje i doszłam do wniosku, że to musi być tom 0,5 albo alternatywna linia czasowa, ale bardziej skłaniam się do tego pierwszego XD

W ,,The Tea Dragon Festival” poznajemy historię od strony Erika i Hesekiela, którzy zanim osiedlili się i postanowili założyć własną herbaciarnie dużo podróżowali i trudnili się byciem łowcami nagród. Postanowili oni odwiedzić rodzinne okolice Erika i w ten sposób poznajemy Rinn, któr* jest główną osobą bohaterską. Spędza dnie na zgłębianiu sztuki gotowania bowiem chce się nauczyć jak najwięcej zanim ich rodzice zdążą wrócić. Idzie im to średnio, ale dzielnie zachęcan* by się nie poddawał* gotuje dalej. Do codziennej rutyny Rinn należą też wędrówki poza wioskę w celu znalezienia potrzebnych mieszkańcom składników bowiem R ma wyjątkowe zdolności w tym względzie. Podczas kolejnej zwykłej wędrówki przypadkiem odkrywa zapomnianą chatkę a w niej śpiącego smoka, Aedhana, który jak się później okazuje miał opiekować się wioską Rinn, ale przespał ostatnie 80 lat. Rinn razem z wujkiem Erikiem i jego partnerem postanawiają rozwiązać zagadkę tajemniczego smoczego zaśnięcia.

Na przestrzeni niecałych 140 stron Rinn i Aedhan poznają się nawzajem i szybko zaprzyjaźniają. Uczą się dużo od siebie zarówno o smokach jak i o świecie ponieważ Smok jest zdziwiony tym jak wiele się zmieniło i jest bardzo ciekawski. Nie ma tu niesamowitej akcji, tysiąc plot twistów i pościgów. Jest za to spokojnie i przytulnie. Po raz kolejny jestem zachwycona ilustracjami. Niesamowicie szczegółowe i pełne koloru. Bardzo pasują do stylu cottagecore.

Tak jak poprzednio tak i teraz urzekło mnie jak zróżnicowana jest reprezentacja w tej powieści graficznej. Mamy tu Rinn, któr* używa zaimków they/them i jest niebinarne/genderfluid, Erika i Hesekiela razem (ponownie <3),dodatkowo cała wioska używa języka migowego ze względu na jedną z postaci i jest to tak naturalnie przedstawione. Mamy tu także zróżnicowanie pod względem koloru skóry a dodatkowo wszyscy mieszkańcy żyją ze sobą w zgodzie i radości.

Jeśli szukacie czegoś lekkiego i takiego pluszowego a na dodatek pięknie zilustrowanego i z świetnym przesłaniem to serdecznie polecam te powieści graficzne. Prawdziwe cudeńka.

Lista trigger warningów poniżej:

W...

"Just because something comes easily to you, does not mean it has no value. You find it effortless because you love it, and that is why it is your gift"
~~~
"The Tea Dragon Society" było dla mnie super odskocznią od innych książek. Idealną pozycją na zastój, a jednocześnie przyjemną historią, którą z przyjemnością się śledzi. Z tego względu prawdopodobnie nieuniknione było to, że sięgnę po pozostałe tomy, co praktycznie od pierwszej strony sama zapowiedziałam. Dzisiaj to, co tygryski lubią najbardziej, czyli drugi tom tej serii - "The Tea Dragon Festival".
Przenosimy się tym razem nieco w przeszłość, gdzie Erik i Hesekiel są w okresie swojej młodości i sami rozpoczynają dopiero przygodę z zakładaniem smoczej herbaciarni. Wyruszają oni z odwiedzinami do rodzinnych stron Erika, gdzie poznajemy naszą główną bohaterkę historii - Rinn, która pewnego dnia całkiem przypadkowo natrafia na smoka, z którym od razu łapie nić porozumienia. Ten jednak przespał ponad osiemdziesiąt lat i nie do końca rozumie jak zmienił się świat.
Ten tom już był nieco dłuższy od swojego poprzednika. Podoba mi się fakt, że dostajemy także wspomnienie z tego co się działo przed, bo nie ukrywam, że ciekawiło mnie to, jak doszło do spotkania naszych dwóch bohaterów oraz w jaki sposób rozwinęła się ich herbaciarnia. Tutaj to dostałam, więć moja ciekawość została zaspokojona. Co do nowych bohaterów, bardzo się z nimi polubiłam. Rinn od razu zdobyła moją sympatię. Pokazuje jak ważne jest pomaganie innym i to, że uczynność zdecydowanie się popłaca. Aedhan, nasz nowo poznany smok, ujął moje serce od momentu gdy tylko się pojawił. Jest bohaterem dobrym, nieco ciekawym świata i równie uczynnym jak Rinn. Wielokrotnie miał także okazję wykazać się odwagą. Co do samej książki i jej walorów, nic się nie zmieniło. Obrazki nadal są prześliczne i bardzo kolorowe. Treść również jest prosta, więc sprawdzi się zarówno dla młodszych jak i starszych. Jest to świetna seria, która pozwoli na chwilę oderwać się do innego świata, co każdemu z nas jest czasem potrzebne, żeby wyłamać się z codzienności.

~~~

• Po angielsku