Łzy Jezusa. Antologia

Edycja Świętego Pawła
2020-01-01
2020-01-01
Agnieszka Przybylska

Fulton John Sheen urodził się 8 maja 1895 w El Paso.
Pochodził z rodziny średniozamożnych rolników, miał 3 braci. Od najmłodszych lat służył jako ministrant w miejscowym kościele. Rodzice byli bardzo religijni i wspólnie z dziećmi co wieczór odmawiali różaniec. Fulton po ukończeniu szkoły, obronieniu doktoratu i święceniach w 1919 roku wyjechał na prestiżowy uniwersytet w Leuven w Belgii, gdzie jako pierwszy Amerykanin uzyskał nagrodę kardynała Merciera za najlepszy traktat filozoficzny. Wykładał też na uniwersytecie w Waszyngtonie. Szeroki rozgłos zyskał jako kaznodzieja, rekolekcjonista i nauczyciel. Od 1930 prowadził audycję radiową, której słuchało 4 mln Amerykanów. Głośne były nawrócenia ważnych osobistości pod wpływem jego nauk radiowych.Od 1951 roku rozpoczął cykl cotygodniowych programów telewizyjnych pt. Life is Worth Living. Audycja biła rekordy popularności. Zachowało się wiele nagrań z jego wystąpień. Napisał 66 książek i wiele artykułów. Podczas wizyty Jana Pawła II w Nowym Jorku Sheen został nazwany przez papieża „wiernym synem Kościoła”. Zmarł 2 miesiące później w swej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem, 9 grudnia 1979 roku.
W 2002 otwarto jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa. Od tego momentu przysługuje mu tytuł: Czcigodny Sługa Boży. 5 lipca 2019 papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem Fultona Sheena, co otworzyło drogę do jego beatyfikacji, która miała nastąpić 21 grudnia 2019, ale 2 grudnia 2019 ogłoszono, że została przełożona na czas nieokreślony na wniosek biskupów.

O Arcybiskupie pierwszy raz usłyszałam od syna, który z wielkim zapałem oglądał na Youtube programy Life is Worth Living. Ponieważ bardziej lubię czytać niż oglądać postanowiłam zakupić kilka książek arcybiskupa i tak oto przeczytałam pierwszą z nich.

Jezus przemawiał z krzyża siedem razy. Siedem ostatnich słów, zdań… Siedem wskazówek, siedem pouczeń.
Siedem rozdziałów głównych w książce, każdy podzielony na podrozdziały, siedem postaw wobec krzyża.

Książka jest zbiorem wiedzy i mądrości. Słowo za słowem, zdanie po zdaniu dotyka, porusza, że aż boli, upomina, wskazuje jak postępować, tłumaczy wiele zawiłych spraw, naucza, jak uniknąć grzechu zazdrości, pychy, obżarstwa itp. Wykłada w prosty sposób wiele ciekawych tematów, z których często nie zdajemy sobie sprawy jak na przykład różnice pomiędzy postem dla umartwienia się a postem a”la dieta, w celu odchudzania się. Kieruje słowo do ludzi nowoczesnych, do sensacjonalistów, do inteligencji, do ludzi ubogich na duchu. Tłumaczy na czym polega prawdziwe miłosierdzie. Omawia siedem grzechów głównych. Czyli tak naprawdę cały sens naszej wiary chrześcijańskiej rozłożony na czynniki, wytłumaczony w prosty sposób na 473 stronach. Neguje i bardzo krytykuje ideologię komunizmu.

Wszystkie rozważania oparte są na siedmiu ostatnich słowach Jezusa.
Pokazuje wiele odpowiedzi na trudne pytania. Czemu cierpimy ?, Czemu boimy przyznać się do Jezusa ?, Czemu jesteśmy letnimi Katolikami ? Czemu brak nam męstwa ?

Arcybiskup nie owija w bawełnę, mówi prawdę, która boli, której nie chcemy usłyszeć, bo wygodnie nam tak jak jest. Po co coś zmieniać, po co wychodzić ze swojej skorupki, ze swoich utartych schematycznych zachowań. Przecież „świat Katoli” jest głupi, nudny, nie oferuje nic zabawnego, nie ma w nim adrenaliny, tylko jakieś przestrzeganie przykazań i monotonna modlitwa… Czyż wielu z nas tak nie myśli… Jeśli tak myślisz to znaczy, że nie doświadczyłeś/łaś jeszcze prawdziwej wiary. Nie znasz Chrystusa i Maryi, ale przecież można to zmienić !

„Nie chcę niczego znać na świecie poza Tobą, drogi Jezu. I wtedy, co jest największym paradoksem, będę mądry! „

Fulton John Sheen urodził się 8 maja 1895 w El Paso.

• Biblia
  • Przeczytane w 2020 r.