Nieumiałek w Słonecznym Mieście

Okładka książki Nieumiałek w Słonecznym Mieście Nikołaj Nikołajewicz Nosow
Okładka książki Nieumiałek w Słonecznym Mieście
Nikołaj Nikołajewicz Nosow Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Przygody Nieumiałka (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Przygody Nieumiałka (tom 2)
Незнайка в Солнечном городе
Nasza Księgarnia
1962-01-01
1962-01-01
Janina Lewandowska
bajki dzieci JSF

Ależ to było słodkie, rozczuliło mnie totalnie.
Przepiękna historia dla dzieci, z cudownymi postaciami chwytającymi za serce –Arkusik i Literka to rozbrajająca para bohaterów, kochających książki i siebie nawzajem.
Słoneczne Miasto pełne technologii, które w dzieciach z lat 60. musiało rozpalać wyobraźnię, a w tym wszystkim Nieumiałek, który swoim niefrasobliwym podejściem do świata wprowadza prawdziwy chaos wokół siebie. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się rozkosznie pozytywnie. Nostalgiczna podróż z moim wewnętrznym dzieckiem była doskonała!

Ależ to było słodkie, rozczuliło mnie totalnie.

Co za urocza książka! Normalnie zachwycam się! Jako dziecko czytałem "Przygody Nieumiałka" i już wtedy mi się niesamowicie podobał. Jaka szkoda, że nie wiedziałem, że jest kolejna część. Zresztą, kto to widział by wydawać trylogię od środka?!

Jednak "Nieumiałek w Słonecznym Mieście" różni się od pierwszego tomu. Nawet zaklasyfikowałbym tę książkę jako JSF (czyli juvenile science-fiction). Nosow puszcza wodze fantazji technologicznej przedstawiając Słoneczne Miasto jako bardzo nowoczesne, wypełnione wręcz wynalazkami ułatwiającymi życie. Wiele z nich istnieje dzisiaj np. autonomiczne taksówki, CCTV, łączność bezprzewodowa czy komputery. Autor jednak przedstawia ją w taki sympatyczny i naiwny sposób. Czuć trochę radziecką dydaktykę i lekki swą czerwonej pedagogiki... ale wszystko w takim rozkosznym i dziecięcym klimacie. Pewnie celem autora było rozbudzenie ciekawości i fascynacji młodych czytelników w kierunku technologii. Nawet jako dorosłemu, czytało mi się przyjemnie... może to po prostu nostalgia :)

Genialne są rysunki Łaptiewa, mega klimatyczne i takie rozkoszne... no po prostu uwielbiam :)

Najbardziej rozczuliła mnie historia Arkusika i Literki. Cudowni ludkowie. A także piękne święto rękawiczek i tradycja "słonecznych braci". Piękne i nostalgiczne.

• Bajki
  • 😜 Wewnętrzne dziecko