Polowanie na Czerwony Październik

Okładka książki Polowanie na Czerwony Październik Tom Clancy
Okładka książki Polowanie na Czerwony Październik
Tom Clancy Wydawnictwo: Adamski i Bieliński Cykl: Jack Ryan (tom 4) Ekranizacje: Polowanie na Czerwony Październik (1990) kryminał, sensacja, thriller
Jack Ryan (tom 4)
The Hount for Red October
Adamski i Bieliński
1992-01-01
1992-01-01
838559308X
Dorota Murawska, Krzysztof Murawski
Ekranizacje:
Polowanie na Czerwony Październik (1990)
literatura amerykańska literatura XX wieku zimna wojna powieści okręty podwodne

Okładka książki Władza i imperium Marc Cameron, Tom Clancy
Władza i imperium Marc Cameron, Tom C...
Okładka książki Code of Honor Marc Cameron, Tom Clancy
Code of Honor Marc Cameron, Tom C...

Najpierw obejrzałam film, który zainspirował mnie do przeczytania książki. O ile film mi się podobał to książka już mniej. Dłużyła mi się.

2047

Bardzo dobrze opowiedziana historia. Mimo objętości, bez przynudzania, a jednocześnie akcji jako takiej też niewiele, akcja opiera się na wyścigu raczej umysłowym niż faktycznym, intryga w intrydze, Polska strong, profesjonalna, przemyślana narracja, podobało mi się.

Może jestem wariatem, ale Polowanie na Czerwony Październik mnie zmęczył. Czytałem go tylko z musu i szacunku dla tego autora. Nie porwała mnie ta historia...

Długo zbierałem się do tego żeby zabrać się twórczość Clancy'ego. Żałuję teraz tej zwłoki co chyba mówi samo za siebie.

Najjaśniejszym punktem powieści jest moim zdaniem wykreowana historia i to jak intryga została przedstawiona. W moim odczuciu właśnie na tym elemencie stoi każda powieść sensacyjna a więc i "Polowanie..." jest znakomite. Z przyjemnością śledzi się rozwój wydarzeń mimo, że niesamowitych twistów fabularnych nie pamiętam. Autor poświęca również wystarczająco dużo miejsca na kreacje postaci choć niektórym ekspozycje te mogą wydać się sztuczne lub wręcz niezgrabne. Problemem jest też w pewnym momencie ich ilość, sam się w tych wszystkich wątkach po prostu pogubiłem. Ciężko w tych warunkach mówić coś o postaciach, ale historia jest na tyle dobra że ciągnie wszystko sama. Powieść napisana jest raczej neutralnym stylem, który nie przeszkadza w odbiorze. Dodatkowo autor zdaje się całkiem rzetelnie przedstawiać pewne techniczne zagadnienia związane z historią, przy czym potrafi wmieszać je w narracje prawie niezauważalnie.

Na mój gust historia jednak momentami zbyt dramatyczna przez co imersja ma raczej hollywódzki posmak. Jest to jednak typowo rozrywkowa literatura i trzeba się liczyć z tego konsekwencjami, także brakiem tzw. "głębi". Mimo wszystko moim zdaniem autor mógł czasem uderzyć w bardziej wyważone tony... Oprócz tego miałem wrażenie, że rozłożenie napięcia i wydarzeń jest nieco dziwne. Tempo akcji jest na raczej wysokim poziomie przez większość powieści by mniej więcej w 3/4 wyraźnie zwolnić i przyspieszyć znacząco na ostatnie 50 stron. Możliwe jednak, że moja percepcja była zaburzona przez wcześniejszą częściową znajomość fabuły z filmu o tym samym tytule, gdzie wydarzenia są poukładane inaczej (jak ktoś oglądał, niech śmiało czyta bo różnic jest sporo).

Ogólnie świetna książka sensacyjna, bardzo dobrze się bawiłem co jest dla mnie w tym wypadku dużo ważniejsze niż pewne braki, które zawsze można znaleźć.

arcydzieło

arcydzieło

Bardzo fajnie i zgrabnie napisana książka. Wszystko w niej jest z grubsza logiczne. Dobrze i szybko się ją czyta. Wiele też jest w niej dobrych i inteligentnych konkluzji. Szczególnie o myśli technicznej Rosji i ich punktach kariery zawodowej. Zdecydowanie mogę ją polecić.

Żeby przeczytać tą książkę trzeba mieć dużo samozapracia. Niestety pomimo tego, że jest opisywana jako "trzymająca w napięciu" oraz "wartka fabuła" to jest taka może w 30%, reszta to mglisty obraz tego co bohaterowie myślą, czują lub jedzą. Połowa rozdziałów jest kompletnie o niczym, a sam bohater - Jack Ryan pojawia się sporadycznie w książce, gdzieś na początku i już na samych końcu, jak biedaka wysyłają w za dużym mundurze, że ogarnął sytuacje. Sama treść dotyczy głównie amerykańskiej polityki, CIA i gadaniu, że ameryka to wolny kraj bez propagandy...a rozdział o świeżysz warzywach vs warzywach z puszki to mnie już powalił na łopatki, bez tej informacji książka nie byłaby aż tak trzymająca w napięciu!
Ogólnie bardzo średna książka, nie porwała mnie, bardzo łatwo było się od niej oderwać, w sumie wszystko było ciekawsze niż jej czytanie. Szkoda...

Fajnie byłoby przeczytać nową książkę o totalnie obcym świecie wojenno-podwodnym. Mimo upływu lat, ciągle ciekawa.

5,5/10.

5,5/10.