Fale

2019-07-10
Marcin Wróbel
sufring miłość powieść graficzna

Okładka książki Paper Girls #6 Cliff Chiang, Brian K. Vaughan
Paper Girls #6 Cliff Chiang, Brian...
Okładka książki Audubon. Na skrzydłach świata Fabien Grolleau, Jérémie Royer
Audubon. Na sk... Fabien Grolleau, Jé...
Okładka książki Judasz Jeff Loveness, Jakub Rebelka
Judasz Jeff Loveness, Jaku...
Okładka książki Orwell Pierre Christin, Sebastien Verdier
Orwell Pierre Christin, Se...

Wzruszająca opowieść o pasji do serfowania i nieszczęśliwej miłości. Bardzo oszczędne rysunki. Historia miłosna w odcieniach zieleni, historia serfowania w odcieniach brązu. Świetny scenariusz, z niedopowiedzeniami. Zmusza czytelnika do domysłów i wychodzenia poza kadry rysunków. Ciekawe postaci, dużo cech charakterologicznych.

Doskonała pozycja. Serdecznie polecam.

Doskonała pozycja. Serdecznie polecam.

Osobista historia autora przeplatana jest rozdziałami, w których w fascynujący sposób opowiada on o korzeniach, ewolucji i najważniejszych dla tej dyscypliny sportu, a w zasadzie stylu życia, postaciach. Obserwujemy rozwój surfingu od prostej rozrywki dawnych mieszkańców Hawajów, aż do popkulturowego fenomenu, z którym związana jest moda, czy muzyka.

„Fale” przynoszą ze sobą udane, minimalistyczne obrazy. Zmiana ich barwy oddziela warstwę historyczną opowieści od osobistej. W tej ostatniej dochodzi do niekontrolowanego wylewu sentymentalizmu. Owszem, każdy przechodzi żałobę inaczej, mówią. Jednak sprowadzenie de facto współbohaterki narracji jedynie do bólu i umierania, po prostu do roli cierpiętnicy, nasuwa bardziej skojarzenia z hagiografią niż przemyślaną, dojrzałą powieścią (graficzną czy też nie).

Ładne, wzruszające, w ciekawy sposób przeplata historię surfingu z osobistą tragedią. Wydaje mi się jednak, że przez jej niewielką objętość i małą ilość tekstu nie zostanie ze mną na dłużej.

„Fale” Aj Dungo 4,75/5 ⭐

Absolutnie zakochałam się w tym komiksie. Historia surfingu przeplatana z poruszającą serce historią miłosną to coś czego potrzebowałam, ale nawet o tym nie wiedziałam. Chciałabym, aby więcej osób przeczytało tą wspaniałą powieść graficzną i tak jak ja zakochało się w kresce autora i pokochało bohaterów. Uwierzcie mi historia jest tego warta.

Co w niej znajdziecie?
🏄‍♀️ poruszającą historię miłosną
🌊 odnajdowanie siebie
🏄‍♀️ początki surfingu
🌊 cudowne ilustracje
🏄‍♀️ przyjaźń

„Kiedy odejdę, chcę przetrwać w twojej sztuce. Niczego więcej nie pragnę. Obiecaj, że opowiesz naszą historię.”

Trzymajcie się! ❤️

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszam na mojego Instagrama @zatoka_czytelnictwa

„Fale” Aj Dungo 4,75/5 ⭐

Co...

Powieść graficzna przedstawia historię surfingu, opowiada o ludziach, którzy wynaleźli ten sport na Hawajach, na długo przed pojawieniem się tam zachodniej cywilizacji. W prosty, ale zarazem poetycki sposób AJ Dungo maluje nieomal mistyczne związki Polinezyjczyków z oceanem. Pokazuje w jaki sposób surfing ewoluował i ludzi, którzy są ojcami obecnego ślizgania się na falach.
Druga równoległa warstwa książki to autobiograficzna historia młodej pary z Kalifornii, pełna miłości i bólu, w której deska surfingowa i deskorolka odgrywają ważną rolę. Narrator kreśli portret swojej dziewczyny Kristen, zmagającej się z chorobą, wspomina ich wspólne dobre i złe chwile. Dotrzymuje obietnicy danej ukochanej i opowiada ich dzieje. Opisuje swoją rozpacz i surfowanie, w którym znajduje ukojenie.
Autor odmalowuje zmiany cywilizacyjne Hawajów oraz przedstawia życie wielkich postaci: pływaka i surfera z Hawajów Duke’a Kahanamoku oraz surfera z Wisconsin, Toma Blake’a. To oni przyczynili się do upowszechnienia surfingu i czerpania ogromnej radości ludzi z uprawiania tego sportu. Z bliska oglądamy fascynację unoszeniem się na falach oceanu Narratora, Kristen i ich bliskich. Niestety, ta historia łączy się z goryczą i smutkiem, spowodowanym okrucieństwem śmiertelnej choroby.
Ilustracje są przepiękne, utrzymane w dwóch gamach kolorystycznych - wątek historyczny w beżo-brązach, w wątku współczesnym królują zgaszone turkusy. Pozycja jest opasła, ale przekłada się to na szczegółowo odmalowane różnorodne miejsca i pejzaże, duży rozmiar większości rysunków i klarowne napisy. Chłonęłam kunszt obrazów, ich kolorystykę, precyzję, lekkość i swobodę.

Książka jest wspaniale wydana, zachwyca każdym detalem; okładka, wyklejki, karta tytułowe itd. są niezwykle wysmakowane. To ogromna przyjemność oglądać takie dzieło. Jedynym minusem wydaje się być brak spisu treści, który ułatwiłby nawigowanie po przeplatających się częściach obu ciągów fabularnych.

Wielka uczta dla oczu, polecam.

P.S. To chyba rzadkość w przypadku powieści graficznych: na końcu załączono bibliografię publikacji, dotyczących historii surfingu i wielkich jego bohaterów.

Przepiękna historia, cudownie pokazani wyjątkowi ludzie.
Serce złamane 💔

Przepiękna historia, cudownie pokazani wyjątkowi ludzie.
Serce złamane 💔

Historia surfingu i jego pionierów przeplata się z współczesną historią o miłości, stracie i nieustannie falującym życiu. Piękna, delikatna kreska oraz niemniej piękna paleta różnych odcieni morskiego błękitu, zieleni, czekoladowego brązu i bieli.

Bardzo trudno jest mi ocenić ten komiks. Z jednej strony ilustracje mnie oczarowywały, wsiąkałam w historię Jo i Kristen i cenię ukłon w stronę historii surfingu, przywołanie ważnych wydarzeń historycznych oraz nazwisk, ale...nie do końca rozumiem wybór przełamania chronologii. Strasznie to było dla mnie chaotyczne i wybijało z rytmu. Co wsiąkłam - bam! już nie. Trudno też czyta się, gdy postać zostaje tak wyidealizowana - czy to przez matkę, czy przez Jo. Mam nadzieję, że stworzenie tego komiksu było pewnym domknięciem i jestem wdzięczna, że mogłam poznać historię tej miłości.

Wspaniały komiks. To moje pierwsze udane spotkanie z tym gatunkiem literackim. Prawdziwa historia - osobista autora i historia windsurfingu/Hawajów. Magicznie łączą się i zostają w pamięci

• Komiksy
  • Komiks