Kot pilnujący myszy. Nieznane teksty

publicystyka literacka, eseje
Znak
2019-04-02
2019-04-02
literatura polska filozofia komunizm Radio Maryja wolność Tygodnik Powszechny Znak

Po raz pierwszy sięgnęłam po eseje Tischnera i muszę też przyznać, że długo się sama do tej lektury zbierałam. Po jej zakupie w 2019 roku musiała trochę poleżeć na półce, żebym odwróciła się w jej stronę. I choć rzeczywiście - teksty Tischnera nie są proste, wymagają czasu i skupienia, pełnej koncentracji to zdecydowanie dla mnie okazała się to lektura krzepiąca. Choć zebrane rozważania ks. Tischnera w większości koncentrują się na wydarzeniach lat 80. i 90., kiedy mnie jeszcze na świecie nie było (!) to wciąż są one aktualne. Ks. Tischner wszystko analizuje rozumowo, biorąc każdy argument pod uwagę. Dotyka spraw zarówno przemiany ustrojowej, ówczesnego sporu o Krzyż w Auschwitz a także aborcji. Jak widać temat wraca jak bumerang. Ks. Tischner filozofuje, używa ciekawych metafor, z chęcią odpowiada na zarzuty. Zdecydowanie chcę więcej i z pewnością sięgnę po kolejne jego rozważania.

Książka składa się z różnych esejów i artykułów, ale zostały one ułożone w sposób przemyślany i spójny, choć oczywiście stanowią pewien zlepek myśli na różne tematy. Jest więc trochę o czasach zmian z lat 90-tych, trochę o byłym komunizmie, trochę o idei wolności, a trochę o aktualnych wtedy wydarzeniach. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest książka do przeczytania w jeden wieczór, bo jakby nie było Ksiądz był filozofem i to się czuje czytając :).

Nie jest to łatwa i lekka lektura. Nad każdym rozdziałem trzeba się chwilę zastanowić. Wiele faktów z życia w latach 90 tych. Niektóre z opisywanych historii są dla mnie nowością i w sumie nigdy nie zastanawiałam się nad tematami które porusza ks. Tischner.

niesamowicie aktualne każde słowo..nie wiem czy to dobrze czy źle..ks.Tischner dobrze że wciąż jest.

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Zachęcam do przeczytania recenzji: