Jak wytresować smoka. Drapieżne smoki dla początkujących

Okładka książki Jak wytresować smoka. Drapieżne smoki dla początkujących Cressida Cowell
Okładka książki Jak wytresować smoka. Drapieżne smoki dla początkujących
Cressida Cowell Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Jak wytresować smoka (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Jak wytresować smoka (tom 6)
Znak emotikon
2019-02-11
2019-02-11
dla dzieci smok

Dzieci lubią smoki, smoki lubią dzieci

To ostatnia wydana w Polsce część przygód Czkawki i Oseska.
Czkawka obchodzi urodziny, które jednak nie układają się tak, jakby chciał... Zresztą jak zawsze. Przez to że Osesek pożarł tron Słoicka i jedyną książkę na Głuplandii, Czkawka i jego przyjaciele muszą wyruszyć do Biblioteki Publicznej Zakutych Pał i wykraść inny egzemplarz książki. Oczywiście sprawa nie jest prosta. Jako środek transportu służy im niewidzialny smok wykradziony wcześniej plemieniu Zabójców, a Biblioteki bronią świdrujące smoki i Szkaradny Bibliotekarz. Zaiste Szkaradny!
Ta historia wydawała mi się wyjątkowo krótka i prosta, ale magia tych książek tkwi w języku, którego używa autorka (brawa dla tłumacza) i żartach słownych. Ja i córka bawiłyśmy się przy tej opowieści bardzo dobrze.

To ostatnia wydana w Polsce część przygód Czkawki i Oseska.

To już ostatnia część przygód nieustraszonego wodza wikingów, Halibuta Straszliwego Czkawki III i jego wiernego Smoka Oseska vel filmowego Szczerbatka. 6 tom, jednakże saga liczy sobie ich 13. Niestety wydawnictwo Znak nie pokusiło się o przetłumaczenie pozostałych zeszytów, szkoda prawdę mówiąc bowiem pomysły pani Cowell, pomimo prostackiego języka i banalnej narracji, zadziwią niejednego fana fantasy. Tak, jak zwykle należy przypomnieć iż cykl ten nie jest przeznaczony dla najmłodszego czytelnika, a z filmami ma niewiele wspólnego poza imionami bohaterów. Drapieżne Smoki w odróżnieniu od wcześniejszych części pełnych lekkiej przygody z humorem, lub jak to było w poprzednim tomie, rodzinnej sagi przepełnionej mroczną zemstą, tym razem oferują nam odmienne podejście do tematu. Zahaczają bowiem o klimat grozy, a wspomniane już w opisie korytarze zakazanej biblioteki z morderczymi pułapkami i upiornym strażnikiem to kwintesencja horroru. Ostatnia podróż Czkawki, znana polskim czytelnikom, powiedzie nas ku dziedzictwu bohatera i sprawdzianowi jego złodziejskich zdolności. By uratować honor ojca będzie musiał wykraść najcenniejszą książkę z odizolowanej od świata niepublicznej biblioteki najeżonej przerażającymi potworami i mistrzem fechtunku, jednocześnie będąc ściganym przez mordercze plemię zabójców, którzy pragną odzyskać swoją własność - niewidzialnego Smoka. Drapieżne Smoki to, po wątpliwym finale piątego tomu, powrót na właściwą drogę przez panią Cowell i wprowadzenie nowych elementów i barwnych postaci do świata Archipelagu. Oczywiście historia zakończy się przysłowiowym happy endem, a każdy czytelnik będzie zachwycony lekkością i gracją z jaką udało się nam przejść przez kolejną przygodę młodocianych wikingów. Szkoda jednak, że to już koniec naszych podróży.

• Chcę przeczytać z Natankiem
  • Literatura dziecięca
  • Przeczytane dzieciom
  • Fantastyka/fantasy/science fiction
  • Papierowy

Dodaj cytat z książki Jak wytresować smoka. Drapieżne smoki dla początkujących