Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu

Orient Express
Czarne
2019-02-27
2019-02-27
literatura polska Mustang Nepal Himalaje podróże literatura podróżnicza literatura faktu

Za górami, w Królestwie Mustangu

Książka nie jest szczególnie gruba, szybko się czyta. Spodziewałem się czegoś bardziej reportażowego, lecz książka przez pierwszą połowę bardziej opisuje wydarzenia historyczne w regionie. Nie jest to dla mnie szczególnie wadą, bo pozwala zgłębić tło historyczne i jest wstępem do części reportażowej. Mogłoby być więcej zdjęć, jednak te kilka fotografii w dobrej jakości też nie jest złe. Lekka i przyjemna książka pozwalająca zagłębić się w mało omawiany rejon świata. Widać też jak globalizacja i korporacje dotarły na "kraniec świata" i zmieniły życie ludzi zamieszkujących tam zaledwie w dwie dekady.

Uwielbiam tą serię Wydawnictwa Czarne, niestety książka mnie rozczarowała. Większość książki, to opis historii i polityki kraju i krajów sąsiednich, tylko odrobinę relacji podróżniczej. Choć nawet w tej, zabrakło czegoś. Szczególnie, że temat - tajemnicza, mało znana kraina górska, nie skażona jeszcze aż tak "cywilizacją" jest bardzo fascynujący. Miałam wrażenie, że czytam publikację w jakimś magazynie naukowym, a nie reportaż podróżniczy.

W więszkości mowa o historii regionu. Napisane w formie łatwej do czytania.

W więszkości mowa o historii regionu. Napisane w formie łatwej do czytania.

Interesująca pozycja opowiada o dolinie będącej na styku Nepalu i Chin.

Dolina, którą "odkryto" dopiero w połowie ubiegłego wieku, prawdziwą eksploatację przeżywa dopiero od 10lat (dodam, że wiza, wejściówka, by odwiedzić to miejsce kosztuje dziś ok. 500 euro!) . Rejon, do którego można się było dostać na dwa sposoby: piechotą lub na grzbiecie osiołka - w ostatnich latach bardzo się zmienia m.in. dzięki drodze, która przez nią biegnie.
W książce jest autorka wraca do początków tego miasta, sięga tak głęboko w odmęty historii jak tylko może, ale wspomina i rozwija też historię najnowszą tego rejonu. A jest o czym pisać. Dolina wzbudza bowiem zainteresowanie Chin i Indii (poprzez Nepal) i niczym dobrzy wujkowie raz dają "dolinie" a raz zabierają ... o dziwo pojawia się też przedstawiciel prywatny z USA. Watek dot. filantropów z USA jest bardzo ciekawy. Otóż Ci chcą wybudować szpitale i szkoły, w tym rejonie, jednak król - nie chce tego, miast tego chce inne rzeczy !!! i nie ! nie będzie to Rolls-Royce i temu podobne, ale coś innego ... gdzie wyczuwam ducha Buddy.

Książka cienka. Nie powala na kolana, ale gdybym powiedziała, że zmarnowałam czas na lekturę, skłamałabym. Godna uwagi, dla zainteresowanych tym rejonem świata i inną kulturą.

Interesująca pozycja opowiada o dolinie będącej na styku Nepalu i Chin.

Podoba mi się styl pisania Magdy Gołębiowskiej - nieco liryczny, niespieszny, z nutą zadumy, w stylu slow. Dla wielu osób ta powolna narracja będzie wadą, nie zaletą, sama doceniam jednak próbę wyjścia poza schematyczny reportaż opisujący realia życia w jakimś zakątku Ziemi. Gołębiowska kieruje naszą uwagę w inną stronę: uwypukla historyczne uwarunkowania królestwa Mustangu, bo bez nich zrozumienie tego zapomnianego skrawka ziemi jest zwyczajnie niemożliwe.

Niestety, duże rozczarowanie. Nie ma w tej książce żadnej magii, temat rozpala wyobraźnię czytelnika, ale w trakcie lektury nie odczuwa się żadnego "ognia". Szkoda.

Rozczarowałam się. Mustang, wciąż tak mało znany Europejczykom, fascynuje mnie od jakiegoś czasu. Spodziewałam się fascynującego reportażu z odkrywania tej odległej, górskiej krainy, a dostałam popularyzatorski zarys historyczny-polityczny regionu. Niestety brak autorce reporterskiego daru - fantastyczny, wciągający i otwierający oczy reportaż, pełen obrazowych detali i nieoczywistości, można napisać nie jadąc na krańce świata. Jak widać jednak można też pojechać na kraniec świata i napisać książkę bardzo przeciętną. Szkoda.

Ciekawy temat, ale książka średnia. Pewnie lepsza byłby z niej naukowa publikacja.

• Podróżnicze
  • Wydawnictwo Czarne