Ultimatum Bourne’a

Robert Ludlum Cykl: Jason Bourne (tom 3) kryminał, sensacja, thriller 592 str.
The Bourne Ultimatum

Amber
kryminał, sensacja, thriller
powieść amerykańska sensacja

Kup książkę

Dwie pierwsze części czytało się fajnie, zwłaszcza tom 1.
Pierwsza część wciąga, nie pozwala długo czekac na ponowne otwarcie, ale tom 3 rozczarowuje. Na siłę napisana, męcząca fabuła.
Malo kiedy mi się zdarza żeby odłożyć książkę, ale do niej podchodziłem kilka razy.
Pozycja dla wielkich fanów Ludluma.

Rewelacyjne zakończenie kultowej sensacyjnej Trylogii, do której filmowa wersja z Damonem się nie umywa. Kilka powodów każe mi twierdzić, że Le Carre i Forsyth są lepsi, dla Ludluma brązowy medal. Kontynuacji Van Lustbadera nie czytałem, ale i tak ich nie lubię. Zyskiwanie popularności na czyiś postaciach nie jest fajne. Czasem się to udawało: np. w Uniwersum Metro. Ale nie...

Najgorsza część z całej trylogii. Zdecydowanie za długa. Wycięcie połowy wydarzeń nadałoby tylko tempa, a tak wlekła się niemiłosiernie. Męczyłam ją przez zbyt długi czas po to by dostać najbardziej rozczarowujące zakończenie jakie mogłam sobie wyobrazić. Starcie Szakala z Jasonem było kpiną z czytelników. Ucieczki Szakala też zdecydowanie przesadzone. Bardzo rozczarowująca.

Nawet obiecująco się zaczyna, jeszcze nie doszłam do punktu widzenia bohatera ale stwierdzam, że trzeba być wielkim fanem gatunku, albo mieć dużo cierpliwości, albo brak alternatyw.
Ja stety alternatywy posiadam :-)

Na początku czułam, że jest lepsza niż "Krucjata". Potem, że na równym poziomie co "Krucjata". Może za dużo Bourne'a za jednym razem, ale dla mnie trzecie miejsce. Choć i tak wszystkie są genialne. Przed "Dziedzictwem", tak dla odmiany muszę poczytać coś innego.
Szokiem było dla mnie, że Bourne może nie znać jakiegoś języka. xD

Trzecia i ostatnia część trylogii nie umywa się do pierwszej. "Tożsamość Bourne'a" była rewelacyjna. "Ultimatum Bourne'a" jest dobre, choć już nie wciąga tak jak poprzednie powieści. Mimo wszystko warto przeczytać, jeśli ktoś interesuje się powieścią sensacyjną, bo to klasyka w swoim gatunku i czas spędzony na lekturze na pewno nie będzie stracony.

Powiem krótko: przygody Bourne`a czyta się jak złoto. Co prawda "Krucjata" zrobiła na mnie najlepsze wrażenie z całej trylogii,ale "Ultimatum" też nic nie brakuje. I trochę ogarnia mnie smutek,że to już koniec przygód Bourne`a w wersji Ludluma. Wiem,że Lustbader jest dobry i na pewno dźwignie ciężar odpowiedzialności, jeśli chodzi o kontynuowanie przygód Jasona/Davida,ale...

Jason kontra Carlos!! Jak można nie chcieć zobaczyć wyniku tego pojedynku!! Trzecia część przygód Bourne'a równie dobra jak wcześniejsze tomy.

Ludlum jak zwykle nie zawiódł, książka porywa od pierwszej do ostatniej strony. Polecam!

Po przeczytaniu Tożsamości i Krucjaty Bourne'a byłam wręcz jak urzeczona zarówno dynamiką akcji jak i przebiegiem wydarzeń. Godziny uciekały mi między palcami, a ciekawość potęgowała całą gamę uczuć, które mnie nawiedzały podczas czytania. Na świeżo po przeczytaniu Ultimatum Bourne'a czuję zwyczajny niedosyt. Czegoś tam brakowało, nie wciągnęło mnie ani na chwilę, można...

2 140
  • Robert Ludlum