Ultimatum Bourne’a

Robert Ludlum Wydawnictwo: Amber Cykl: Jason Bourne (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
The Bourne Ultimatum
kryminał, sensacja, thriller
2004-01-01
Arkadiusz Nakoniecznik
powieść amerykańska sensacja

W tej książce, to już autor odleciał. Na Księżyc.
Mamy znowu ten odgrzewany kotlet i to prawie nieśmiertelny, choć jest starym dziadkiem, starszym od naszego bohatera. Ma się to wszystko nijak do prawdy historycznej. Marksistowski śmieć ma dzisiaj 71 lat, siedzi w pierdlu we Francji na potrójnym dożywociu. Ile musiałby mieć lat w roku, w którym została napisana ta książka?...

Dobra książka szpiegowska, sensacyjna. Trzyma w napięciu od początku do końca. Cała seria Bourne’a ma to do siebie. Ludlum stworzył barwną, wielowarstową postać, która krok po kroku odkrywa siebie.

Dwie pierwsze części czytało się fajnie, zwłaszcza tom 1.
Pierwsza część wciąga, nie pozwala długo czekac na ponowne otwarcie, ale tom 3 rozczarowuje. Na siłę napisana, męcząca fabuła.
Malo kiedy mi się zdarza żeby odłożyć książkę, ale do niej podchodziłem kilka razy.
Pozycja dla wielkich fanów Ludluma.

Rewelacyjne zakończenie kultowej sensacyjnej Trylogii, do której filmowa wersja z Damonem się nie umywa. Kilka powodów każe mi twierdzić, że Le Carre i Forsyth są lepsi, dla Ludluma brązowy medal. Kontynuacji Van Lustbadera nie czytałem, ale i tak ich nie lubię. Zyskiwanie popularności na czyiś postaciach nie jest fajne. Czasem się to udawało: np. w Uniwersum Metro. Ale nie...

Najgorsza część z całej trylogii. Zdecydowanie za długa. Wycięcie połowy wydarzeń nadałoby tylko tempa, a tak wlekła się niemiłosiernie. Męczyłam ją przez zbyt długi czas po to by dostać najbardziej rozczarowujące zakończenie jakie mogłam sobie wyobrazić. Starcie Szakala z Jasonem było kpiną z czytelników. Ucieczki Szakala też zdecydowanie przesadzone. Bardzo rozczarowująca.

Nawet obiecująco się zaczyna, jeszcze nie doszłam do punktu widzenia bohatera ale stwierdzam, że trzeba być wielkim fanem gatunku, albo mieć dużo cierpliwości, albo brak alternatyw.
Ja stety alternatywy posiadam :-)

Na początku czułam, że jest lepsza niż "Krucjata". Potem, że na równym poziomie co "Krucjata". Może za dużo Bourne'a za jednym razem, ale dla mnie trzecie miejsce. Choć i tak wszystkie są genialne. Przed "Dziedzictwem", tak dla odmiany muszę poczytać coś innego.
Szokiem było dla mnie, że Bourne może nie znać jakiegoś języka. xD

Trzecia i ostatnia część trylogii nie umywa się do pierwszej. "Tożsamość Bourne'a" była rewelacyjna. "Ultimatum Bourne'a" jest dobre, choć już nie wciąga tak jak poprzednie powieści. Mimo wszystko warto przeczytać, jeśli ktoś interesuje się powieścią sensacyjną, bo to klasyka w swoim gatunku i czas spędzony na lekturze na pewno nie będzie stracony.

Powiem krótko: przygody Bourne`a czyta się jak złoto. Co prawda "Krucjata" zrobiła na mnie najlepsze wrażenie z całej trylogii,ale "Ultimatum" też nic nie brakuje. I trochę ogarnia mnie smutek,że to już koniec przygód Bourne`a w wersji Ludluma. Wiem,że Lustbader jest dobry i na pewno dźwignie ciężar odpowiedzialności, jeśli chodzi o kontynuowanie przygód Jasona/Davida,ale...

Jason kontra Carlos!! Jak można nie chcieć zobaczyć wyniku tego pojedynku!! Trzecia część przygód Bourne'a równie dobra jak wcześniejsze tomy.

2 257
  • Robert Ludlum