Bractwo Kamienia

Okładka książki Bractwo Kamienia David Morrell
Okładka książki Bractwo Kamienia
David Morrell Wydawnictwo: Da Capo, GiG Cykl: Mortalis (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Mortalis (tom 2)
1987-01-01
Krystyna Rabińska
bractwo agenci zemsta

Okładka książki Rambo on Their Minds Gayle Lynds, David Morrell
Rambo on Their... Gayle Lynds, David ...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

Moja sentymentalna podróż w przeszłość i powrót do książek z lat 80, no mojego ulubionego gatunku książek szpiegowsko - sensacyjnych... trwa dalej. Dzisiaj chciałbym się pochylić nad 2 częścią szpiegowskiego klasyku, "Bractwo Kamienia" Dawida Morrella. Książka ta kontynuuję wspaniałą trylogię książek o podwójnych szpiegach, tajnych bractw i... zakonników wyszkolonych w sztuce zabijania. To cykl powieści o wierności i zdradzie, zaplanowanych na zimno morderstwach i pełnej goryczy zemście, przynajmniej ta część również to potwierdza.

Według mnie ta część również jest znakomita i wbija w fotel nie pozwalając oderwać się od lektury. Nie wiem, czy Morrell wie dużo o wywiadzie itd. ale napisał to tak sugestywnie, że ręce same składają się do oklasków. Dzisiaj już pewnie niektóre wątki czy sytuację trącą lekką "myszką" stylu lat osiemdziesiątych, a jednak pokazane tam intrygi, akcje czy zależności ludzkie są aktualne do dzisiaj. Jest tu kontynuacja walki o prawdę i przeżycie oraz, że największymi wrogami są ci bliscy...

Kto lubi świat szpiegów w stylu Jamesa Bonda, czy Jasona Bournea nie zawiedzie się..

Książkę te przeczytałem w formie papierowej, nieco sfatygowanej zębem czasu, ale dzięki temu mogłem bardziej poczuć klimat tamtych czasów...

Książka jest bardzo ciekawie pisana i opowiada ciekawą historię. Mimo to występuje w niej sporo błędów logicznych oraz niekonsekwencji w fabule. Jeśli chciał by się zaszyć taki gdzieś agent, to by się dziś zaszył w domku pod lasem w mało zaludnionym rejonie rolniczym dowolnego kraju. A nie w instytucji kościoła, która prowadzi jakieś rejestry. Bo w końcu o jego obecności dowiedzieli się właśnie od kościoła bo skąd by inaczej.

Pozostawienie mordercy na lotnisku i wezwanie policji także było słabo stroną, przecież mógł go pozostawić na dowolnym parkingu i powiedzieć policji telefonicznie, że tamten się przechwalał wymordowaniem mnichów. To by było o wiele lepsze i o wiele bardziej zasadne niż element z lotniskiem.

Także ucieczka z klasztoru była słabo przemyślana. Zakładał że ktoś ma noktowizor i będzie uciekał w czasie rozbłysku, aby osoba z nektowizorem była oślepiona. Tym samym jeśli osoba by nie używała noktowizora, to by go dzięki rozbłyskowi widziała bardzo dobrze i po prostu zastrzeliła.

Później w książce mówi że jakby zgłosił na policję że w klasztorze coś się stało, to by to by wysłała za nim ty gończe. Ale przecież na początku książkę mówili że kto wstępuje do klasztoru to nie robią żadnych danych na jego temat, to skąd by policja miała wziąć zanim jego listę gończy za kim jak podobno nie było żadnych zapisów.

Cały czas też w książce się dziwi jak to czasy się zmieniły, a jednocześnie go nie było sześć lat. 6 lat to nie 10 a tym bardziej nie 20 więc skąd nagle są inne samochody i wszystko technologia niby inna niż ta której on by się spodziewał. To są słabe elementy tej książki.

Zabicie przez rozmowę telefoniczną. Tutaj popłynęli ostro i w kierunku absurdu.

Skrajnie słaby happy end. Gdzie brat żyje, chcieli go żywego spuścić że skaly? Jasne jasne.

W książce za to dobrze pokazano absolutną dwulicowość kościoła. Oraz zupełny brak konsekwencji w tym co głoszą a w tym co robią. Kościół w rzeczywistości jest zaprzeczeniem logiki oraz mądrości niestety. Tutaj nie chodzi o wiarę tutaj chodzi o organizację kościelną jako całość. Czyli ich odwieczną obłudę i hipokryzję.

Warto też wspomnieć o wielokrotnych badaniach naukowych które są na siłę ukrywane przez bogobojny kościół. A mianowicie chodzi o to że największy odsetek chorób psychicznych występuje u ludzi na tle religijnym. Ilość ludzi która zwariowała na tle wiary jest tak gigantyczna, że to stanowi praktycznie systemowy problem, który jest ukrywany Bo mógłby uderzyć w interesy właśnie samego bogobojnego czyli obłudnego kościoła.
...

O klasę lepsza niż poprzednik, mniej naiwna, bardziej sensowna oraz trzymająca w napięciu.

podobna w stylu do części pierwszej ale tamta zdecydowanie bardziej mi się podobała, tu masę teologii, opisów przez co z niektórych stron mocno wieje nudą :)

Druga część serii równie dobra jak pierwsza, o ile nie lepsza. Akcja nie daje oderwać się od książki. Po raz kolejny autor oprócz strzelanki i tajemnic, opisuje w ciekawy sposób motywy postepowania bohaterów. Polecam

Zgrabna powieść sensacyjna w klimatach Roberta Ludlumal . Zemsta , zaślepienie , spisek , religie . Pełna napięć opowieść o nawróconym mścicielu . Jak daleko można posunąć się w swoim życiu , czy każdy czyn można usprawiedliwić ? Kiedy powiedzieć dość ? Morrell stworzył opowieść sensacyjną z dość zaskakującym zakończeniem .

W dniu dziesiątych urodzin skończyło się dzieciństwo Sheana Mac Lane’a. Chłopiec był świadkiem zamachu bombowego, w którym zginęli jego rodzice. Trudno się pozbierać po takim doświadczeniu. Na szczęście dzięki wujkowi Ray’owi, przyjacielowi ojca, Shean zyskuje cel w życiu – wstępuje do tajnej organizacji „Skalpel”, która walczy z terrorystami. Brzmi bardzo idealistycznie. Jednak prawda jest taka, że Shean po prostu został płatnym mordercą, w którym jedno ze zleceń budzi wątpliwości i wyrzuty sumienia. Gdzie może znaleźć ukojenie i schronienie człowiek, który zabijał z zimną krwią? No oczywiście, że w zakonie kontemplacyjnym. Shean wstępuje do kartuzów. Mnisi ci żyją według niezwykle surowej reguły, co bardzo odpowiada bohaterowi. Jednak okazuje się, że niektórzy nie mogą uciec przed przeszłością, A gdy wrogowie nie wahają się mordować niewinnych, trzeba zrobić wszystko, by stawić im czoła.

„Bractwo Kamienia” Davida Morella to świetna powieść sensacyjna o tajnych agentach, tajnych organizacjach i tajnych operacjach. Ciekawym wątkiem jest udział Kościoła w tego typu działalności. Akcja toczy się wartko, bohater z uciekającego płynnie przechodzi w ścigającego, gdy poznaje pewne tajemnice ze swojej przeszłości. Smaczku fabule dodaje fakt, że toczy się ona w czasach bez ogólnie dostępnego Internetu i komórek. Powieść czyta się szybko, co prawda ciut za łatwo przejrzeć intencje autora, ale mimo wszystko uważam, że to niezła rozrywka.

Rewelacyjny thiller.

Rewelacyjny thiller.

Bractwo Kamienia to druga część trylogii Davida Morrella. Głównym bohaterem jest Shean MacLane, tajny agent z bujną przeszłością. Shean postanawia odpokutować za swoje czyny i dołącza do najbardziej restrykcyjnego z zakonów, zakonu kartuzów. Niestety przeszłość go dopada, a cenę niestety płacą mnisi.

Po masakrze w siedzibie zakonu, z której nasz bohater jako jedyny wychodzi cało zaczyna się właściwa część historii. Shean zmuszony do konfrontacji ze swoim poprzednim życiem i pałający pragnieniem zemsty za śmierć mnichów rozpoczyna pościg za mordercami.

Książka jest pełna zwrotów akcji, tajnych organizacji, bractw i tajemnic kościoła, więc czytało się szybko i miło. Jedynym minusem jest przewidywalność fabuly, zwłaszcza po przeczytaniu pierwszej części. Spodziewałam się czegoś wiecej, gdyż początek dawał do tego podstawy.

Po masakrze w siedzibie zakonu, z której nasz bohater jako jedyny...

Straszne to było...
Generalnie książka jest pochwałą katolickiego ekstremizmu, idealnie wpisując się w zasadę Kalego - Kali ukraś krowa: dobrze, Kalemu ukraś krowa: źle. Do tego dochodzi "profesjonalizm" członków służb specjalnych, którzy zawsze przedkładają swoje własne interesy nad dobro służby. Dodając jeszcze dziecinny poziom zaangażowania emocjonalnego bohaterów i tendencję autora do wyjaśniania wszystkiego do końca (oczekiwany poziom intelektualny czytelnika - 14 lat) daje ten właśnie efekt końcowy.
Bardzo mnie ciekawi, dlaczego ten cykl jest określany jako "kultowy".
Moja opinia - nie dotykaj, chyba że już nie masz zupełnie nic innego do roboty (uwięziony przez kataklizm bez innych książek?).

Straszne to było...

• David Morrell