Alibi na szczęście

Okładka książki Alibi na szczęście Anna Ficner-Ogonowska
Okładka książki Alibi na szczęście
Anna Ficner-Ogonowska Wydawnictwo: Znak Cykl: Alibi na szczęście (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Alibi na szczęście (tom 1)
Znak
2018-03-12
2018-03-12
literatura polska

Książka stanowczo mogłaby być o połowę krótsza. Niektóre opisy sytuacji zawarte w książce sprawiały, że dłużyła się niemiłosiernie. Związek głównych bohaterów właściwie był najmniej interesującym mnie wątkiem w powieści. Dialogi były sztywne. Nie polecam.

To mogłaby być dobra książka, ale taka nie jest. Sama historia ma w sobie potencjał, ale autorka powinna nauczyć się złotej zasady, że mniej znaczy lepiej. Książka jest przegadana, na siłę przedłużana, wprowadzane są liczne wątki poboczne, które nic nie wnoszą do fabuły, a bohaterowie, no cóż… Inni czytelnicy ręce załamują na Hankę, więc ja wspomnę tylko o Mikołaju. On jest tak kompletnie nierzeczywisty w tych swoich rozważaniach, w tej swojej miłości, do kobiety, która widział kilka razy w życiu. Przerażające jest to jak ją śledzi, jak jest o nią zazdrosny, jak zmusza ją do rzeczy, których nie chce robić, na które nie jest gotowa. Nie podoba mi się też pomysł autorki, że młoda, majętna kobieta, żyjąca w stolicy, która początkiem swojej dorosłości tragicznie traci ukochanego i rodziców twierdzi, że terapia jest jej niepotrzebna? Że z pewnymi rzeczami trzeba sobie radzić samemu? Rozumiem zamysł energicznej i szalonej przyjaciółki pomagającej wyjść ze strefy komfortu, ale zamiast na siłę i krzykiem wymuszać na lękliwej osobie swoje pragnienia, może by tak zasugerować jednak pomoc specjalisty? Przeczytałam tę książkę do końca tylko po to, żeby móc wystawić jej negatywną opinię, bo wysoka średnia jest kompletnie niezasłużona. Nie polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Pierwszy tom przeczytałam z masochistycznym zacięciem. A potem z coraz większym rozczarowaniem kolejne.
Przeczytałam, bo niemądrze i hurraoptymistycznie kupiłam trzy tomy w promocji.
Niesamowite, jak łatwo można obrazić miliony kobiet stwarzając debilną bohaterkę, i zachwycić tysiące innych.

Przeczytałam, bo niemądrze i hurraoptymistycznie kupiłam trzy tomy w promocji.

Dobrnęłam do końca choć wielokrotnie miałam ochotę ją wcześniej skończyć.
Ponad 600 stron czytania jakby o niczym.
Główną bohaterką jest Hania, która przeżyła śmierć rodziców i męża. Niezrozumiałe jest dla mnie to dlaczego jest to trzymane w tajemnicy aż do 500 strony. Wypadek wpłynął na jej sposób życia, strach przed rzeczywistością. Zachowanie Hani bardzo mnie denerwowało. Taka mdła osoba, niewiedząca co chce od życia. Chcę ale nie chcę. Wiecznie uciekająca a już ostatnia ucieczka nad morze jest dla mnie absurdalna.
Były fragmenty, po których myślałam, że akcja się rozkręci. Niestety historia wracała do początku. Książka jest wielowątkowa. Opowieść urywa się i od nowego akapitu zaczyna się kolejne opowiadanie.
Pojawiają się na krótko nieznaczące postacie by zrobić pięciominutowy szum.
Jestem bardzo zawiedziona tą książką.

Dobrnęłam do końca choć wielokrotnie miałam ochotę ją wcześniej skończyć.
Ponad 600 stron czytania jakby o niczym.

Piękna książka! Czytam ją już drugi raz .

Piękna książka! Czytam ją już drugi raz .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ma prawie 700 stron, a wydaje mi się, że mogłaby zostać skrócona o połowę. Dialogi bohaterów są sztuczne, zachowanie Hanki nielogiczne, a nudnych, niepotrzebnych opisów jest bardzo dużo. Wszystko złożyło się na moją ocenę 2/10.

W moich rękach pojawiło się to opasłe tomisko o 30-latce singielce, która nie może znaleźć miłości. Do tego stopnia, że wszyscy się za nią modlą, aby znalazła swoją drugą połówkę. Tak, bo w książce przewija się sporo treści katolickich. Sam opis pupy (w spodniach) fajnego faceta powoduje wystąpienie rumieńców na twarzy 30-LETNIEJ KOBIETY Z WARSZAWY!

Po jakimś czasie pojawia się facet! Najlepszy przyjaciel chłopaka przyjaciółki — jak w telenoweli. Jest z nią zapatrzony i już widać, że coś z tego będzie. Niestety KOZA-Hanka zachowuje się jak cnotka niewydymka i ciągle jej coś nie pasuje. Facet biega za nią przez pół roku, a ta nie chce jechać z nim do Pragi, bo ma okres! Nie chce iść na dyskotekę i wiecznie nie ma na nic ochoty. Poucza wszystkich dookoła odnośnie do poprawności językowej. Zachowuje się jak rozpieszczona pannica. Przypomnę, że usilnie szuka miłości, ale gdy już się pojawia, to olewa okazje z góry na dół. Takie zachowania się leczy. Strasznie mnie jej osoba irytuje i kiedy skończyłam czytać to, kamień spadł mi z serca. Dorosła kobieta a zachowuje się jak gówniara. Sorry, ale raczej nie wrócę do tej serii a widziałam, że jest druga część. NIE POLECAM

Po jakimś czasie...

Ta książka jest po prostu wybitna! Żeby nie powiedzieć arcydzieło. Jednak mnie ciężko zadowolić i nie wiem czy kiedykolwiek dałam większą ocenę książce niż 9 :D ale tą oceniam na 9,5! <3 Czytałam ją w 2015 roku więc szal czasu, na pewno zamierzam przeczytać ją jeszcze raz, a później resztę tomów. Łącznie są cztery tomy. Mam już wszystkie w mojej kolekcji. Więc już nie długo znowu będę mogła poczuć się błogo czytając tę historię. Ta książka jest taka swojska, taka prawdziwa, po prostu czytając to czułam się jakbym tam była. Jakbym była częścią tej książki, jakbym znała tych bohaterów. Naprawdę warto! <3 oczywiście jak przeczytam ją znowu po 8 latach to dopiszę tutaj czy nadal wywołuje u mnie takie emocję, żeby być obiektywną.

Czasem zupełny koniec okazuje się w życiu początkiem czegoś nowego, czegoś pięknego, czego nigdy byśmy się nie spodziewali. Każdego dnia więc otwieraj się na nowe bo może to jest najpiękniejsze co może cię spotkać.

Nudna jak flaki z olejem. Dodatkowo główna bohaterka jest taaaaką życiową ofiarą, że irytacja wywołana przez jej decyzje odbiera całą przyjemność czytania. Nie polecam.