Szkarłatna głębia

Okładka książki Szkarłatna głębia Krzysztof Bochus
Okładka książki Szkarłatna głębia
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Christian Abell (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Christian Abell (tom 3)
Szkarłatna głębia
Skarpa Warszawska
2022-01-01
2018-05-09
literatura polska kryminał retro śledztwo zbrodnia śmierć historia

Dobrze, że można słuchać audioksiążki w czasie drogi do pracy, dlatego bardzo szybko "połknęłam" kolejny odcinek serii. Momentami drażnił mnie Abell, jeśli chodzi o swoje niezdecydowanie co do interesującej go kobiety. Mam również duże wątpliwości, co do jego antyhitlerowskich przekonań (dobry człowiek w policji?). Jednak akcja książki wynagradza te zastrzeżenia.

Kolejny bardzo dobry kryminał Krzysztofa Bochusa z komisarzem Abelem w roli głównej. Książka trzyma poziom bardzo dobrych poprzednich tomów cyklu i ponownie zabiera czytelników do Wolnego Miasta Gdańska oraz tereny położone nad Zalewem Wiślanym zamieszkałe przez przybyłych z Holandii Menonitów. Polecam

Świetna, jak cała reszta historii o radcy. Dużo lepsze pióra, historia i cała opowieść niż w Tangu Witkowskiego

Kolejna odsłona serii retro kryminałów Krzysztofa Bochusa z radcą kryminalnym
Christianem Abellem i wachmistrzem Kukulką w roli głównej. Akcja w tym tomie opiera się głównie o wątek zbrodni we wspólnocie mennonickiej. Autor przybliża nam historię tej dziwnej i niezbyt znanej grupy wyznaniowej, z którą ja spotkałem się pierwszy raz właśnie w tej powieści.
Książka jest bardzo dobra, czyta się ten cykl coraz lepiej, akcja i fabuła wciągają czytelnika od razu i trzymają w napięciu do końca, a to w tym gatunku najważniejsze.
Styl Krzysztofa Bochusa jest na najwyższym poziomie, autor bardzo dba o szczegóły i tworzy świetny klimat epoki.
Polecam bardzo.

Kolejna odsłona serii retro kryminałów Krzysztofa Bochusa z radcą kryminalnym
Książka jest...

Radca Abell jak zawsze staje na wysokości zadania i podejmuje się wykrycia kolejnego mordercy.

Zima 1934 roku w Elbląskim domu modlitwy zostaje zamordowany Wim Oxelrode, który jest starszym gminy menonickiej na Mierzei Wiślanej. Radca sam postanawia rozwiązać zagadkę, jednak szybko zmienia zdania, po pożarze, kolejnym morderstwie sprowadza wachmistrza i zaczyna się walka z czasem. Czy to on znajdzie mordercę ? Czy morderca dopadnie jego ?

Pytań wiele, a odpowiedzi jeszcze więcej dlatego warto sięgnąć po książkę i przekonać się jak jest naprawkę.

To już moje 5 spotkanie z Abellem oraz Kukulką i jak do tej pory najbardziej mi ten tom przypadł do gustu. Już nie ma tego chłodnego radcy, takiego zawsze pewnego siebie, jakby był bez uczuć i bez serca, twardy jak skała. Oczywiście jak zawsze musi wpaść w kłopoty i ktoś chce pozbawić życia bo za bardzo zbliżył się do rozwiązania zagadki. Książkę czyta się szybko bo wciąga już od samego początku. Jak zawsze mamy część naszej historii ubranej w fikcję literacką oraz poznajemy inne obyczaje, kulturę tym razem menonitów, o których szczerze mówiąc przeczytałam dopiero pierwszy raz. Kryminał retro za każdym razem pokazuje i uczy czegoś nowego.

Zakończenie tym razem, aż tak mocno mnie nie zaskoczyło.

Zimą 1934 roku radca Abell prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa starszego gminy mennonickiej. Oxelrode zginął w elbląskim domie modlitwy, ale wspolnota zamieszkiwała nad Zalewem Wiślanym, dzisiejsze Kąty Rybackie. Dochodzenie jest trudne, wiele tropów, milczenie hermetycznej społeczności, walka o władzę, handel bursztynem i trudny przeciwnik. Radca reprezentuje Wolne Miasto Gdańsk i musi liczyć się z niemiecką policją z Elbląga. W tej części poznajemy przyczyny wyjazdu radcy do Holandii.

Po raz kolejny jestem zachwycony złożoną intrygą ulokowaną w burzliwych czasach.

Ciekawie skonstruowana intryga kryminalna w środowisku wspólnoty religijnej w interesującej scenerii. Mamy również ukazanie zmian zachodzących w Wolnym Mieście Gdańsku i w Rzeszy z dojściem nazistów do władzy i trudne decyzje osobiste bohatera.

Najlepsza z serii. Głowni bohaterowie coraz bardziej wyraziści, historia w tle akcji wręcz rewelacyjna.

Jedna z postaci w tej książce powiedziała, że Abell ma dziwną zdolność wplątywania się w nieprawdopodobne kłopoty i w pełni się z tym zgodzę. Akcja była ciekawa i dynamiczna. Książka nie przynudzała opisami (tak jak to było w drugim tomie) i łatwo się czytało. Być może dlatego, że pogoda za oknem idealnie wpisała się w atmosferę książki. Polecam i zabieram się za kolejną część.

• Kryminał